Mi az igazság a román kapitány szavaiból?
További Futball cikkek
- Nem igaz, hogyan bukta el hazai rangadóját a Barcelona!
- Gabriel Jesus volt a vendégek nyerőembere, kiütötte ellenfelét az Arsenal
- Schäfer András gólt szerzett, csapata mégis csúfosan kikapott
- „Nagyon hibáztam, mérhetetlenül sajnálom" – megtörte a csendet a balhéba keveredett sportigazgató
- Tovább fogy Guardiola levegője, újabb pofonba szaladt a Manchester City
A román futballválogatott - ellentétben a magyarral - győzelemmel kezdte a 2016-os Európa-bajnoki selejtezőket. Görögországban tudtak nyerni, ahol vb-pótselejtezőn egy éve nem sikerült nekik, akkor kikaptak (1-3), és Bukarestben a visszavágón is csak egy döntetlenre (1-1) futotta az erejükből, így nem jutottak ki a brazíliai vb-re.
Azóta sok minden változott a magyar és a román csapatnál is.
Az Európa-bajnokság selejtezőjében Ciprian Marica lőtte a győztes gólt Athénban, akit aztán kiállítottak, így a török Konyaspor csatára a magyarok ellen nem játszhat szombaton. Ez nemcsak a gólja miatt jó hír, hanem mert tavaly szeptemberben Guzmics Richárd rossz átadásából is ő lőtte az első gólt a második percben, ami aztán az egész meccset meghatározta (3-0).
Victor Piturca hétfőn azt mondta, hogy Dárdai Pál kinevezése a magyar válogatott élére kicsit összekuszálta a terveit, mert nem tudja, mire számíthat az új magyar kapitánytól, míg Pintér Attila felfogását és kilátástalan játékát jobban el tudta volna képzelni maguknak.
Mivel Piturca egyébként is óvatos edző, aki általában nem rohanja le a riválisát, inkább szeret az ellenfél hibáira várni, nyilván szombaton is kivár majd, és az első percekben méri fel a mieinket. Bár azzal tökéletesen tisztában van, hogy ebből a keretből mit lehet kihozni, mi a maximum, amire a magyarok képesek.
A román kapitány egyébként udvariasan kifejtette, hogy a görögök a csoport legerősebbjei, és az elmúlt egy évhez képest szerinte a magyarok meggyengültek, ők ellenben erősebbek lettek.
A kolozsvári Boros Miklós erdélyi magyar sportújságíró szerint a románok jobbak nem lettek, de legalább nem gyengültek.
„Azt hiszem, a magyarok egy éve nem térképezték fel helyesen a románokat, és megilletődöttek voltak. A román egy hangulatcsapat. A közönség még mindig nem türelmes velük, nem jutottak fel arra a szintre, mint a 99-es vagy 2001-es párharcnál. Ha sokáig nem tudnak vezetni, akkor még azt is el tudom képzelni, hogy kikezdik őket. Ha viszont vezetnek, akkor meg is nyerik a meccset. Piturca mindig el szokta mondani, hogy pár napon belül kétszer egymás után a csapata nem tud jól teljesíteni, vagyis Finnországban vélhetően nehéz percek várnak rájuk. Abban csak reménykedni tudok, hogy Bukarestben is hasonló lesz a helyzet.”
Piturcának az is ellentmond, hogy egy éve Románia kirakatcsapata, a Steaua Bukarest a BL-ben játszott, most azonban nem sikerült a főtáblára jutnia, és ugyan egy hatossal küldte haza a dán Aalborgot, aztán a Dinamo Kijev 3-1-re verte.
Igaz, hol van a magyaroknak Steaua-szintű csapata?
A román válogatott erős, de nem sebezhetetlen, előélete alapján semmiképp sem sorolható a topcsapatokhoz, hiszen a legutóbbi hét selejtezősorozatból csak egyet vettek sikerrel.
A jelenlegi román keretben Gabriel Tamas sérülése miatt például nincs jobbhátvéd, aki lehetne, Sapunaru, azzal meg rég összeveszett Piturca, aki ezért is került kényszerhelyzetbe. A legveszélyesebb magyart, Dzsudzsák Balázst – aki Dárdai zseninek nevezett - Luchinnak kellene kikapcsolnia.
Ha esetleg a zseni kifejezés erős is, Dzsudzsákot meccset befolyásoló erőnek nevezhetjük, mert ő rúg a legpontosabban, és ennek megfelelően ő is passzol a legjobban. Nagy kérdés, kerül-e olyan helyzetbe, hogy ezt a képességét kihasználja, és képes lesz-e Szalai Ádámot a kapu előtt pontos labdával megjátszani.
A román védelem közepén Chiriches és Grigore fog játszani. Előbbi a Tottenhamből jön, és azt lehet róla még tudni, hogy az ő kezezése után egyenlített az Európa Ligában a Benfica, vagyis nincs éppen kirobbanó formában. Két bajnokit kapott, egyszer sem nyertek, és nem is sikerült kapott gól nélkül lehozniuk a meccset.
Grigore viszont rendszeresen játszik a francia nyolcadik Toulouse-ban. Az ő játéka azt sejteti, hogy a bolgár Ludogoreccel a BL-ben hírnevet kivívó bal lábas Moti – vészkapusként büntetőt hárított a Steaua ellen a BL-selejtezőben - a cserepadra szorul.
A bal hátvéd ugyanis vélhetően Răzvan Raț lesz, aki már 33 éves, ezért ha már nem is az, aki egykor a Sahtarban kiválóan futballozott, de a görög PAOK-ban valamennyire magára talált, az idén már két gólt szerzett, ráadásul mostani csapatában is lényegesen nagyobb a tempó, mint a román élvonalban.
A románok is a 4-2-3-1-es hadrendet szeretik a legjobban, és a két védekező középpályás Pintilii és Hoban lesz, a görögök ellen is ők kezdtek. Egyikük sem topbajnokságban játszik, sőt előbbi Szaúd-Arábiában, de bízik bennük a szakember.
Maxim fog a bal szélen játszani. Piturca vele sem volt elégedett, meglátása szerint visszaesett a formája a Stuttgartban.
A jobb oldali szélső leginkább attól függ, az eltiltott Marica helyén ki lesz a center. Mert ha Claudiu Keserü – erre van nagyobb esély -, akkor Chipciué a jobb oldal, ahogy Athénban is volt legutóbb. Az ő neve onnan ismerős, hogy a tavaly márciusi, budapesti, zárt kapus meccsen a 92. percben ő egyenlített ellenünk.
A két szélső között a center mögött ebben a felállásban Stancu kap lehetőséget. Ha ő lesz az egyetlen csatár, akkor Chipciu húzódik középre, a szélen pedig Tanase fogja rohamozni a kaput.
A román védelemnek továbbra is megvan az a baja, a pontrúgásoknál nem megfelelően helyezkednek, nagyon sok gólt kaptak a vb-selejtezőkön beívelésből, amit itthon Vanczáknak sikerült is kihasználnia. A kapusaik is bizonytalanok a beíveléseknél, csapataikban, nem is védenek rendszeresen, bár Ciprian Tătărușanu a Fiorentina nemzetközi kupameccseit legalább megkapta.
Rákészülni lelkileg
Dárdai Pálnak a legfontosabb dolga az lesz, hogy függetlenítse a csapatát a rá váró hangulattól, és a küzdést, a hitet elültesse, nem utolsósorban az ő mentalitásából valamennyit átörökítsen. Isztambulban egy katlanban is sikerült Egervári Sándor csapatának elfogadhatóan játszania, Bukarestben fél évvel később már nem, és a tavalyi meccs is az előzőek forgatókönyve szerint alakult, a gyorsan bekapott gól után a magyar csapat képtelen volt a változtatásra.
Dárdai 1999-ben és 2001-ben is játszott a románok ellen, ezért ismeri a környezetet, az ellenséges hangulatot, milyen az, ha megdobálják a buszt vagy a pályán őket. Arra is emlékezhet, hogy az utolsó pillanatban látványosan útvonalat módosítanak, ezzel is jelezve, vigyázunk rátok, mert vigyázni kell, mert itt megtámadhatnak.
Dárdai azt is átélhette, hogy Bicskei egy napokig begyakorolt taktikát az utolsó pillanatban megváltoztatott, amire a csapat zavarodottan reagált, összevissza szaladgáltak alig találtva a helyüket. A 38 éves szakembernek lényegében most öt napja van bármit is begyakoroltatnia a csapattal.
Semmiképp se essünk abba a csapdába, amibe Gellei Imre, aki a napokban is arról beszélt, milyen sokat lehet szakítani morálisan és pontban is ezen a fellépésen. Maradjunk inkább annál, amiről Dárdai beszélt bemutatkozásakor. „Gyerekek, tudjátok, ez futball, bármi megtörténhet. Nulla pontot pedig nem kalkulálhatok, mert akkor ki sem megyek a meccsre.”
Ez a kérdés pedig összefügg azzal, képes lesz-e felülemelkedni Magyarország a szerkezeti bajokon.
Magyarországon jó esetben is csak 20 válogatott szintű játékos van, őket kellene úgy összeillesztenie Dárdainak egy 4-2-3-1-es játékrendszerben – ez a legkockázatmentesebb felállás -, hogy jól mutassanak kifelé, legyen önbizalmuk, a románok kulcsembereit pedig eredményesen vegyék ki a szervezésből.
Tavalyhoz képest eltűnt a középpályáról Hajnal Tamás és Koman Vladimir, egyiknek sincs csapata, és már Lipták és Guzmics sincs a védelem közepén, sem a keretben.
A legfrissebb hírek szerint Vanczák Vilmos nem vállalta a játékot – ő a legeredményesebben fejelő magyar -, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a védelem tengelyében Juhász Roland mellett alighanem Korcsmár Zsolt kap majd szerepet, aki játékban is van, és a Fürth nem is rossz a német második ligában, a hetedik helyen áll.
A védelem bal oldalán Kádár Tamáson kívül nemigen van más megoldás, a jobbra pedig Varga József kerülhet.
Ha így lesz, akkor a két védekező középpályás: Tőzsér Dániel és Elek Ákos. Dzsudzsáké a bal oldal, Stieber Zoltán vagy Lovrencsics Gergő mehet a jobbra, nagyobb kérdés, hogy közöttük ki játszhat, mennyit bír Gera Zoltán.
Az is lehet, hogy Dárdai húz egy merészet, és beteszi a Stiebert vagy Nikolicsot a center mögé. A center megkérdőjelezhetetlenül Szalai Ádám, a letámadás feje is ő lesz a kapitány reményei szerint.
Ránézésre, a klubokat és az idei szezonban lejátszott perceket tekintve egyértelműen a románok felé billen a mérleg, a futball örök kiszámíthatatlanságán túl a Dárdai-faktor lehet az esélyünk, azaz hogy kettőzött erővel küzdenek érte a játékosok, és megteremti a bizalmat egymás felé. Mert ahogy az ideiglenes kapitány mondta, ha nem bíznak egymásban, az egy hihetetlenül hosszú és végeláthatatlan láncolatot indíthat el, aminek a végén senki nem bízik majd senkiben, a játékos pedig menthetetlenül egyedül marad, egyedül pedig csak tönkre menni lehet.
Magyarország 1981-ben verte utoljára a románokat, Fazekas László volt a gólszerző, azzal lett 1-0.
Idegenben 0-0 lett, a válogatott pedig kijutott a világbajnokságra.