További Cikkek cikkek
Jobb lesz hozzászokni: a következő egy hónapban minden a futball-világbajnokságról fog szólni, akárhova megy sörözni, és akármilyen csatornára kapcsol, nem tud elmenekülni a torna elől. Ezekről a meccsekről fog beszélni a barátja/barátnője, a felesége, a férje, sőt, még az anyósa is.
Ha csak négyévente néz futballt, és akkor is kényszerből, gyorsan képbe hozzuk az alábbi pár bekezdésben, hogy mire érdemes figyelni. Megnyugodhat, a magyar válogatottért most sem kell izgulni, az 1986-os mexikói vb óta tartó sorozatot folytatva most sem jutott ki a csapatunk. (Mi Albániával és Kazahsztánnal készültünk a vakációra, sikerrel.)
Mitől olyan nagy szám?
Sokak szerint egy futballista csak akkor sztár igazán, ha a klubsikerek mellett egyszer válogatottjával világbajnokságot is nyer. Azon kívül, hogy a négyévente megrendezett torna a futball csúcseseménye, minden vb-nek megvannak a hősei, közellenségei és egyéniségei, az ő megmozdulásaikat ismételgetik évekkel később összefoglalókban, reklámokban.
Minden idők egyik legjobb világbajnokságán, az 1994-es amerikai rendezésűn ilyen volt az olasz Roberto Baggio, aki nagy formában érkezett, rúgott öt gólt a vb-n, ráadásul fontosakat. A döntőben, a brazilok elleni bűntetőpárbajban viszont az ő kihagyott tizenegyesével lettek világbajnokok a dél-amerikaiak.
Négy évvel később, a francia vb-n ismerték meg a futballban kevésbé jártasak Zinedine Zidane nevét, aki a házigazdák legendás csapatában két gólt is fejelt a döntőben a braziloknak, 3-1-re nyert Franciaország. Ugyanezen a tornán a nyolcaddöntőben akadt össze Argentína és Anglia, ahol a fiatal David Beckham kiállíttatta magát, miután összeakadt Diego Simeonéval. Végül az angolok tizenegyesekkel kiestek, Beckham pedig otthon közellenséggé vált.
2006-ban, Németországban, az elődöntőben hosszabbításra álltak a házigazdák Olaszországgal, amikor a 119. percben, egy perccel a vége előtt Andrea Pirlo passza után Fabio Grosso az ellenfél kapujába csavart, rá két percre pedig Del Piero is betalált. Az olaszok döntőbe jutottak, amit meg is nyertek tizenegyesekkel, miután Zinedine Zidane élete utolsó meccsén mellbe fejelte az egyik olaszt, Marco Materazzit, és kiállították. Grosso elődöntős gólját, ahogy Zidane döntős fejelését még évekig ismételték. És Zidane panenkás büntetője a döntőn sem merült feledésbe.
Négy éve, a dél-afrikai világbajnokságon utolsó afrikaiként a ghánai válogatott maradt versenyben, a negyeddöntőben Uruguayjal játszott, össze is jöhetett volna neki az elődöntő. A dél-amerikaiaktól ugyanis a csatár Luis Suarez kézzel kiütött egy kapuba tartó labdát a hosszabbítás utolsó perceiben. A ghánaiak egyik legjobbja, Asamoah Gyan úgy állt oda, ha belövi, akkor elődöntősök, a sportág történetében első afrikai válogatottként. A labdát lécre bombázta, így jöttek a tizenegyesek, ebben az uruguayiak voltak jobban, és bejutottak a legjobb négybe. Gyan májusban megfogadta, nemrég elhunyt édesanyja kérésére nem rúg többé tizenegyest a válogatottban.
Senkit nem ismerek, kire érdemes figyelni?
Ehhez hasonló drámák, nagy egyéni teljesítmények a mostani világbajnokságon is lesznek. Bár az igazán emlékezetes mérkőzésekre az egyenes kieséses szakaszig kell várni általában, a vb-n az is benne van, hogy pont egy Elefántcsontpart-Japán-meccs marad emlékezetes, mert valaki öt gólt vág.
A torna egyik legnagyobb sztárja, a hazaiak 22 éves támadója, Neymar lesz, aki tavaly nyáron került a Barcelonához, ahol az argentin Messivel futballoznak együtt. Mindenki Neymartól várja a kiugró teljesítményt a brazil csapatban, pedig a legendás Pelé szerint a futballtörténelem során először mennek neki úgy a brazilok egy világbajnokságnak, hogy a védelmük erősebb, mint a támadósoruk. És bizony ez lehet a kulcs.
A védelemben csupa nagycsapatban futballozó klasszis van, a támadósorban Neymar az igazi név, de a középpálya is nagyon erős. Bárhol is rendezik a tornát, a brazilok szinte mindig esélyesek, most hazai közönség előtt naná, hogy még jobban akarnak nyerni, azok után, hogy a két legutóbbi tornán az elődöntőbe sem jutottak. 1950-ben pedig otthon bukták el a világbajnoki döntőt, Uruguay intézte el őket - ezt úgy hívják Maracanazo, lefordítva a Maracana-égés, ami annak ellenére fáj minden brazilnak, hogy azóta már öt világbajnokságot nyertek. Az is hajthatja őket, hogy a világbajnoki rendezés elfogadottsága nem éppen egyértelmű az országban, vagyis meg kell mutatniuk, kellett nekik ez a vb. (Erről bővebben később.)
Az aranylabdás szupersztár, Cristiano Ronaldo a futball egyik legnépszerűbb és legellentmondásosabb arca, a Real Madriddal megnyerte a Bajnokok Ligáját, fantasztikus formában futballozott egész idényben, de a szezon végére a terhelés miatt a combjával és a térdével is voltak gondjai. Úgy tűnik, a világbajnokságra sikerül összerakni, az újabb Aranylabdára esélyes sztár egyértelműen a portugál válogatott legfontosabb embere, sok függ attól, mennyire tudja felhúzni a társait.
És ott van az a Lionel Messi, aki klubjával, a Barcelonával már mindent megnyert, nem hiába nyomasztják sokan azzal, hogy a világbajnokságon is ideje lenne végre nagy eredményt elérnie az argentin válogatottal. Az argentinok a brazilokhoz hasonlóan most is esélyesek, ráadásul már nagyon rég értek el igazán jó eredményt. Az 1990-es olasz vb-n voltak döntősök legutóbb, de akkor is kikaptak az NSZK-tól, utolsó világbajnoki címüket az 1986-os mexikói tornán szerezték. Messi, akárcsak C. Ronaldo, szinte egyenlő a csapatával, ha ő nincs, csapat sincs.
A címvédő és világranglistát vezető spanyol válogatott kapusának, Iker Casillasnak rossz szezonja volt a Real Madridban, most a spanyol nemzeti csapatban feledtetheti mindezt. Neki és több spanyol klasszisnak, Xavinak és Xabi Alonsónak is valószínűleg ez lesz az utolsó világbajnoksága. Még mindig a világ egyik legjobb válogatottja az övék, hiába kapták meg azt a legutóbbi Európa-bajnokság után, hogy unalmas az, amit a pályán művelnek, mármint a tikitaka nevű, annál is több passzos futball. A középpálya az igazi erőssége a csapatnak, igazán elől lehet gondjuk, sem Fernando Torres, sem David Villa nincs nagy formában.
Pontosan ezért vettek is egy brazilt: Diego Costát, aki 100 százalékban brazil, de már évek óta Spanyolországban futballozik, és szülőhazájában mellőzték. A spanyoloknál viszont kezdőember lesz, ezért úgy gondolta, inkább náluk játszik. Nem fogja ezért szeretni a brazil közönség, izgalmas arra gondolni, mi lesz, ha épp hazája ellen kell futballoznia a hazájában.
A fiatal belga csapat lehet a torna egyik nagy meglepetése. A világbajnokság legalacsonyabb átlagéletkorú válogatottja klubjukban meghatározó játékosokból áll, érdemes lesz figyelni 21 éves csatárukra, Romelu Lukakura. Belgiumban nagy generációról beszélnek, csoportjukból könnyen továbbmehetnek, nem lenne meglepő az sem, ha az elődöntőig jutnának. 1986 óta nem volt ilyen jó Belgium.
Kolumbiában is újabb aranygenerációt emlegetnek, az idősebbek emlékezhetnek a kilencvenes évekből a nagy hajú Carlos Valderramára, Freddi Rincónra, vagy Faustino Asprillára és a legendás kapus Rene Higuitára, hozzájuk hasonlítják ezt a mostani csapatot, még úgyis, hogy leghíresebb játékosuk, a Monaco-csatár Radamel Falcao sérülése miatt nem lehet ott a vb-n. Nem akarjuk elkiabálni, de ez a társaság jobb, mint az a 25 évvel ezelőtti volt.
A németek négy éve a torna legszebb futballját játszottak, végül bronzérmesek lettek, most is ott lehetnek a végén, igaz nincs a keretükben igazán megbízható balhátvéd, és csak egyetlen igazi csatáruk van, Miroslav Klose. Ő most befoghatja a brazil Ronaldót, aki tizenöt góllal vezeti a vb-k örökranglistáját, Klose 14-nél jár. Az olaszok és a hollandok is bármikor képesek eljutni a végéig.
Természetesen nem csak ezekre a futballistákra és csapatokra érdemes figyelni, a világbajnokságokban épp ez a legjobb, hogy viszonylag ismeretlen játékosok is megmutathatják magukat a legnagyobb nyilvánosság előtt, akik aztán egy-két jó meccsel jó szerződést, azaz karriert is leakaszthatnak maguknak.
Több nagyszerű futballista viszont nem lesz ott a világbajnokságon. A francia PSG sztárja, Zlatan Ibrahimovic ki sem jutott a svédekkel, a pótselejtezőn a portugáloktól kaptak ki. A franciák egyik legjobbja, a Bayern Münchenben futballozó Franck Ribery sérülés miatt hiányzik, de a németek is nélkülöznek egy sztárt, a Borussia Dortmund-játékos Marco Reust.
Nem csak a futballról szól majd
A vb-k egyik jellemzője, hogy sosem csak a futballról szól, mivel ilyenkor az egész világ erre figyel. (Blatter FIFA-elnök szerint már a világegyetem is, de ez még bizonyításra vár.) Szóval ez több, mint futball, ám talán egyszer sem övezték még akkora viharok a tornát, mint most.
A világbajnokság előtt két héttel jött ki egy közvelemény-kutatás, a brazilok alig fele támogatja a vb-t, annak ellenére, hogy az ország identitásának milyen szerves része a futball.
Mi ennek az oka?
Először is az, hogy Brazíliában több nehéz sorsú társadalmi csoportnak nem tetszik, hogy a szegénység felszámolása, a felzárkóztatás helyett a brazil kormány az adófizetők pénzén rengeteget áldozott a világbajnokságra - miközben a fél ország nyomorog. A korrupciós gyanú több esetben felmerült, számos stadion kétszer, háromszor annyi pénzbe került, mint azt tervezték, ráadásul ennek ellenére komoly gond van a létesítményekkel, legalább az arénák fele nincs kész.
A nyitómeccs helyszínét Sao Paulóban például a csütörtök esti Brazília-Horvátországon fogják először élesben tesztelni, az esőerdő közepén található Manausban pedig annyira műtrágyázták a pálya gyepét, hogy pocsék állapotban van. Pedig itt tartják a hétvégén a csoportmérkőzések egyik legnagyobb rangadóját, az Anglia-Olaszországot. Az utolsó hónapok kaotikusak voltak, több haláleset is történt az építkezéseken.
Másrészt, több csoport igyekszik megragadni lehetőséget, kihasználja a világbajnokság népszerűségét, hogy felhívja a figyelmét a társadalmi problémákra. A bennszülöttek például az ősi területeik megcsonkítása ellen tüntettek, és csaptak össze a rendőrökkel nemrég. A tömegközlekedési alkalmazottak Sao Paulóban sztrájkot helyeztek kilátásba a világbajnokság idejére, ha tényleg meglépik, óriási felfordulás várható. Pontosabban a felfordulás még nagyobb lesz, mint amilyen jelenleg.
Lehet aggódni a bűnözés miatt is, már a világbajnokság előtti napokban fegyveresek követték a bosnyák csapat edzőit, csak azért nem kerültek komolyabb bajba, mert egy szirénázó járőr elhúzott a közelben. Sokat elmond, hogy százötvenezer katona és rendőr igyekszik majd megakadályozni a komolyabb balhét. Minden válogatottat teherautónyi géppuskás szuperkatona véd, aki azt jelenti, hogy a hotel kijáratától kíséri a csapatbuszig, ami előtt is mögött is fegyveressekkel felszerelt autó megy A ponttól B-ig. Ilyen biztosítás politikai csúcstalálkozókon nincs, ebben az egy hónapban Gerrard, Iniesta, Messi, Ronaldo a világ legfontosabb embere, nem Obama meg Putyin.
Önmagát égeti a FIFA
Kínos helyzetben van a nemzetközi futballszervezet, a FIFA is a világbajnokság előtt. Sepp Blatter elnököt rengeteg vád éri a 2022-es katari világbajnokság miatt, ugyanis az angol lapok szerint bizonyítékok vannak arra, hogy a torna rendezési jogát megbundázták a katari sportvezetők. Állítólag ötmillió dollárt költöttek arra, hogy afrikai futballvezetőket megvesztegessenek. Magyarul: Katar megvette a vébét a FIFA-tól, ráadásul zsebpénzért, Blatter viszont nem hogy tagad, egyenesen becsukja a szemét, mintha mi sem történt volna.
Az elnök a támadásokra reagálva azt mondta, ezek rasszista eredetű, rosszindulatú vádaskodások a brit médiától, Katar ellen. Vagyis kijátszotta a rasszistakártyát. Ez már több európai futballvezetőnek is sok volt, egymás után szólaltak fel Blatter ellen, utasították, ne induljon újra az elnökségért. Mandátuma egy év múlva jár le, legutóbbi újraválasztásakor megígérte, többször nem is jelölteti magát, de most még öt évet akar, 78 évesen. Ilyen körülmények között kezdődött meg a FIFA vb előtti kongresszusa szerdán.
A katari és a 2018-as orosz rendezés ügyében már belső vizsgálat is indult, a FIFA által megbízott ügyvéd, az amerikai Michael Garcia várhatóan július közepén, azaz csak a világbajnokság után tárja a futballszervezet elé jelentését, ősszel lehet döntés arról, a katariak megtarthatják-e a tornát.
Csúcsmeccsek már az első napokban
Azért szerencsére az - elméletileg - tradicionálisan gyenge nyitómérkőzés után tudunk a futballra figyelni, már csak azért is, mert sorsdöntő mérkőzéseket rendeznek rögtön a csoportmérkőzések első körében.
Pénteken a címvédő Spanyolország és négy évvel ezelőtti döntős ellenfele, Hollandia meccsel egymással a 2010-es vb fináléjának visszavágóján, nem sokon múlt, hogy azzal a rangadóval kezdődjön a torna, amivel a legutóbbi véget ért. A két sztárnemzetet egy csoportba sorsolták Chilével és Ausztráliával. A mérkőzés azért is fontos, mert aki a csoport első helyén végez, az elkerülheti a házigazda brazilokat az nyolcaddöntőben, már ha a brazilok is nyerik a csoportjukat, ami azért valószínű. Kőkemény csata várható, ez lesz a torna első igazán nagy meccse péntek este kilenctől.
Szombat éjfélkor már az angolok és az olaszok játszanak egymással, hasonló téttel bíró csoportmérkőzést, legutóbb a 2012-es Európa-bajnokság negyeddöntőjében kerültek össze, az angolok akkor, ahogy sokszor már korábban, tizenegyesekkel estek ki. Állítólag most külön gyakoroltak a tizenegyesrúgásokra, hátha pár hét múlva újra szükségük lesz rá.
Hétfőn pedig bemutatkozik Németország, ráadásul Portugália ellen, a G csoportban, ami a négyes legfontosabb mérkőzése lesz, utána Ghánával és az USA-val játszanak mindketten.
Sajnos bizonyos szempontból nem jó, hogy a nagy meccsek rögtön az elején vannak: nem biztos, hogy úgy mennek majd egymásnak, mintha az életük múlna rajta, hiszen van még két meccs, amikor simán lehet javítani. Ne lepődjünk meg, ha több iksz lesz, például az angol-olaszra érdemes még a 0-0-t is megtenni.
A lebonyolítás
A világbajnokságra kijutott harminckét csapatot nyolc csoportba sorsolták. A négyes csoportokban mindenki játszik mindenkivel egyszer, a pontszámok alapján első két csapat jut tovább az egyenes kieséses szakaszba, ahol már egyetlen mérkőzés dönt arról, ki megy tovább. Ha ebben a szakaszban döntetlenre végeznek a csapatok, akkor jön a hosszabbítás, ha az sem dönt, akkor tizenegyesrúgásokkal döntenek.
A brazil világbajnokság lesz az első vb, ahol gólvonal-technológiát alkalmaznak, ennek lényege, hogy pontosan meg lehet állapítani, a labda teljes terjedelmével áthaladt-e a gólvonalon, azaz kamera figyeli, bement-e a labda, vagy sem. A világfutball 2014-re ért oda, hogy el tudjuk majd dönteni, illetve, hogy a bírók is el tudják majd dönteni, bement-e a labda a kapuba, vagy sem. Botrány volt ebből 2 éve, az EB-n, még nagyobb négy éve, a vb-n: óriási felháborodás volt, amikor a játékvezető nem adott meg egy egyértelmű gólt az angoloknak a németek elleni nyolcaddöntőben. Meccsfordító találat lehetett volna, mert a németek 2-1-re vezettek, de az angolok egyenlítés helyett végül 4-1-re kikaptak, és kiestek.
Most valaki szól majd a bírónak, hogy bent járt-e a labda a kapuban, vagy sem. Ő természetesen videóról visszanézi az esetet, így bízhat a szavában a játékvezető. (Legalábbis reméljük.) Csak a rend kedvvért: gól akkor van, ha a labda teljes terjedelmével áthaladt a gól vonalon, ha bármennyire is csípi a gólvonalat, az nem gól a futball szabályai szerint.
Az időeltolódás miatt hasonló éjszakázásra kell készülni, mint az 1994-es amerikai világbajnokság alatt, a mérkőzések hattól, kilenctől és éjféltől lesznek a csoportkörben, egyetlen találkozó lesz hajnali háromtól, az Elefántcsontpart-Japán-csoportmérkőzés, most szombatról vasárnapra virradóra.
A 2014-es brazil világbajnokság néhány óra múlva elkezdődik, a Sportgéza tippversenyén Kolumbia ugyanúgy esélyes a végső győzelemre, mint a házigazda brazilok vagy Argentína. Nem hagyjuk ki önt sem: a torna alatt az Index tippjátékában tippelhet, és nem csak egy rekesz sört nyerhet, mint mi idebent.
A kezdésig még van egy kis időnk, és jól jöhet, ha tudja, mi a menetrend, és hol tippelhet a meccsekre, vagy ha épp kíváncsi, hol játsszák az épp zajló meccseket, illetve, ha a helyszíneket böngészné, kattintson a linkekre. Ha a rendező országokról olvasna, ezt ajánljuk, itt pedig részletesebben beharangozzuk a brazil-horvát nyitómeccset.
Kezdés ma este 10 órakor!