További Futball cikkek
„Remélhetőleg ez a gól jobban ráirányítja majd a figyelmet a női futballra” – mondta Stephanie Roche, a Puskás-díj három végső várományosának egyike. Bár a 25 éves ír játékos leginkább azt szeretné, hogy csak gólként és ne női gólként tekintsenek a 2013. októberi találatra, azért ahol csak lehet, kihasználja, hogy felhívja a figyelmet a társaira.
Roche, aki eddig 28-szor szerepelt az ír válogatottban, gyerekkora óta focizik, 18 éves kora óta pedig profi szerződéssel játszik. Ahhoz a Peamount Unitedhez, amelynél a csodás gólt lőtte, 2011-ben került, de 2014 nyarán elhagyta őket a francia első osztályba feljutó ASPTT Albi kedvéért.
A váltás viszont nem jött be, nyelvtudás híján nehezen illeszkedett be a csapatba, így a télen már tovább is állhat onnan. A klub vezetése szerint sokan vinnék tőlük, de ennek ellenére nem álom a női karrier, legalábbis Roche szerint a fizetés épp csak annyi, amiből tisztességesen meg lehet élni – a Guardian szerint ez egészen pontosan havi 650 font (260 ezer forint), plusz lakhatási költség. Ezzel szemben a másik két jelölt, James Rodríguez és Robin van Persie fizetése nagyjából évi 8,5, illetve 15 millió euró.
100-an sem látták, aztán hirtelen 6 millióan
Roche a Peamount United–Wexford Youths Women meccsén lőtte azt a gólt, amivel történelmet írhat, pedig csak a véletlenen múlt, hogy egyáltalán bárki is tud a gólról. Leszámítva azt a kevesebb mint száz nézőt, aki ott volt a helyszínen. Ha a csapat edzője, Eileen Gleeson nem tölti fel a videót a Youtube-ra, valószínűleg nemhogy soha nem látjuk a gólt, de még Roche-ról sem hallunk soha.
„A Puskás-díjat az év legszebb góljának adják, nincs benne követelményként, hogy melyik sorozatban kell lőni. Remélem, hogy az emberek csak azt nézik, milyen szép találat volt, és nem azt, hogy hol lőttem” – mondta Roche a góljáról.
A többi jelölt kapcsán csak Van Persie csukafejeséről nyilatkozott: amikor azt látta, alig hitte el, hogy ilyen gólt lehet szerezni, főleg a vb-n, és álmodni sem mert arról, hogy majd egy listára kerülhet az ő fordulásos lövése a holland góljával.
A meccsen egyébként csak 95 néző volt (más források szerint csak 85), azóta a Youtube-on csak a hat legnézettebb videót számolva már 6 millió találat fölött jár a fordulásból bevágott lövés.
Pedig Roche először, még mielőtt visszanézte volna saját gólját, nem is volt túlzottan elragadtatva tőle. „Csak örültem, hogy betaláltam, mert az volt az első gólom a szezonban” – mondta az ír liga 2011-es aranycipőse.
Már most történelmet írt
Bár nem Roche az első női jelölt a Puskás-díjra, ő az első, aki bekerült a végső hármasba. 2009-ben nem volt női focis a legszebb gólokat szerzők között, 2010-ben a japán Jokojama Kumi került be, 2011-ben az az amerikai Heather O'Reilly, 2012-ben a mexikói Olivia Jimenez, tavaly pedig az ausztrál Lisa De Vanna és a francia Louisa Nécib nem jutott túl a legjobb 10-en.
Ha nyerne Roche, az számára egészen érdekes helyzetet hozna, hiszen ebben az esetben megelőzné Robin van Persie-t, a Manchester United csatárát. Már pedig a United gyerekkora óta a kedvenc csapata, rendszeresen jár meccsre az Old Traffordra, hogy a kedvenc csapatát nézze.