Narancssárga zuhanás a vb-bronztól az Eb-égésig
További Futball cikkek
- Marco Rossi: Kívánom, hogy az új év meghozza azt, amire 40 éve várunk
- Az Újpest elnöke a 2027-es szezont már az új stadionban szeretné kezdeni
- Kubatov Gábor kitűzte célul, hogy szemet gyönyörködtető futballt játsszon a Fradi
- Az oroszok már a spájzban voltak, de az NB I-ben még pattogott a labda
- Botrány a gyászszünet alatt, lehurrogták és kitiltották az idegengyűlölő rendbontót
A holland válogatott az utóbbi tizenöt év legnagyobb kudarcát élte át a kedd este lezárult selejtezősorozatban: tíz meccsükből csak négyet tudtak megnyerni, és miután az utolsó mérkőzésen otthon kikaptak a csehektől, a negyedik helyen végeztek a csoportjukban. Pótselejtezőt sem játszhatnak, kiestek.
Legutóbb akkor éltek át ekkora blamát, amikor nem jutottak ki a 2002-es világbajnokságra.
Egészen kétségbeejtő lehet a hollandok számára az, hogy amióta Louis van Gaal leadta a vb-bronzérmes csapatot, összesen csak három válogatottat tudtak megverni, és ezekből kettő kimondottan nem tartozik az európai élcsapatok közé: Lettország és Kazahsztán. A harmadik győzelem a spanyolok ellen egy barátságoson jött.
A mostani kiírásban a csehek, az izlandiak és a magyar válogatott elől a legjobb harmadik helyet elhappoló törökök is előttük végeztek, és az sem túl jó hír, hogy a legnagyobb sztárjaik kiöregedőben vannak, bár nem csak ezen múlt a kiesés.
A tavaly bronzérmes csapatból
- Arjen Robben 31 éves, és nem lehet tudni, milyen állapotban tér majd vissza idei sorozatos sérülései után;
- Wesley Sneijder 30 éves, már közel sem annyira meghatározó, bár most az, ami jó volt a csapatban, többnyire tőle jött;
- a 32 éves Robin van Persie nem kellett a Manchester Unitedbe, a török Fenerbahcéba igazolt, ahol csak csere, kedd este egy bődületes öngólt fejelt, bár aztán betalált a másik kapuba is;
- Huntelaar is 32, és már ő sem szórja úgy a gólokat a Schalkéban.
A hollandoknak azért sem volt könnyű, mert az egész sorozatban egymást érték a sérülések, hosszabb-rövidebb ideig Robben, De Jong, Vrij és Vlaar is hiányzott, többek között.
pedig talán most érkezett volna el az ideje.
Wesley Sneijder azt nyilatkozta, mentálisan és fizikálisan is teljesen kiürült a sorozat végére, de vissza akar térni a válogatottba. Továbbá azt is megjegyezte, hogy Danny Blindnek kell a válogatott élén maradnia. Van Persie csak annyit mondott, bár elég sok minden történt az utóbbi időben, de nem az a fajta ember, aki megfutamodik, szóval ő is marad.
És úgy néz ki, hogy az edzői stábot sem vágják ki. Bár Blindék kaptak bőven kritikát, de a negyedik hely után a holland szövetség közölte, hogy továbbra is támogatják az edzőt és a segédjeként dolgozó Marco van Bastent, aki egyszer már lehúzott négy évet holland kapitányként.
A hollandok Guus Hiddinkkel kezdték meg az Eb-selejtezőt, aki kapásból elkezdte átformálni a csapatot, többen is olyan helyen játszottak, ami abszolút nem feküdt nekik, miközben a kapitány a végletekig ragaszkodott saját elképzeléseihez. Ám ezzel együtt pocsékul kezdtek, rögtön az elején kikaptak a csehektől és az izlandiaktól. Hiddinknek végül hat meccs után kellett mennie, a hollandok meg ott álltak a selejtezősorozat közepén tíz ponttal, kapitány nélkül.
Ezután jött Blind, akivel az Eb után terveztek, és úgy volt, hogy Hiddink majd akkor adja át neki a padot. Blinddel kapcsolatban a keddi égés után azt mondta a szövetség, hogy azért is fog maradni, mert együtt kezdtek meg egy fiatalítási folyamatot, és ennek folytatódnia kell.
Elméletileg nem is kell aggódnia Hollandiának, hogy nem lesznek megfelelő játékosok, akik átvegyék Robbenéktől a válogatottat. Ott van például az MU-s Memphis Depay, aki már huszonegy évesen is zseni. A középpályán a szintén unitedes Daley Blind huszonöt, míg a Newcastle-be igazolt Wijnaldum huszonnégy éves. A védelemben Van der Wiel a legidősebb a maga huszonhét évével.
csakúgy, mint a Southamptonban folyamatosan játszó, kedden is szereplő Van Dijk. Ők mind átlagos védők, fényévekre vannak még az elmúlt tíz év legjobbjaitól is, nem beszélve a De Boer-féle védőgeneráció világklasszisairól.
Elöl még csak-csak rendben lennének egy selejtezős kampányra – Robben, Sneijder, Huntelaar, Van Persie és az új hullámos Depay –, ám hátul – az ő szintjükön – rémisztő a helyzet.
Így a legnagyobb kérdés az, hogy kik követik majd ezt a védőgenerációt, mert a holland utánpótlás sem ontja már olyan mennyiségben a tehetségeket, mint régen.
További problémát jelenthet a segédedzőből előléptetett Blind. A kinevezése azért is tűnt neccesnek, mert nem volt még annyi vezetőedzői tapasztalata, hogy egy válogatottat elirányítson, a szövetség ennek ellenére bízott benne. Miután Blind szeptemberben két vereséggel kezdett, felmerült a Southamptont irányító Ronald Koeman neve is, ám a vezetők gyorsan igyekeztek leszögezni, hogy Blindben bíznak.
Blind korábban csak az Ajaxnál dolgozott vezetőedzőként, de csak egyetlen szezont (2005–2006) töltött el ebben a pozícióban, és semmit nem ért el. (A szezonnyitó holland szuperkupadöntő semmit nem jelent.)
Ezután még különböző pozíciókat kapott az amszterdami klubnál, majd jött asszisztensként három év a válogatottnál, Louis van Gaal mellett is ott volt a vb-bronzérmes csapatban. Blind egy született másodedző, vezetőként képtelen sikeres lenni, csakhogy a szövetségnél ezt nem így gondolják.
Az Eb-selejtezős bukás okai tehát, összegezve:
- Hiddink már a sorozat elején a szakadék szélére lökte a csapatot, az első négy meccsből kettőt elvesztett, csak egyet nyert meg, és egyet döntetlenre hozott.
- Az elöregedő sztárok formán kívül játszottak, sokat voltak sérültek, miközben a csoportriválisok jóval fiatalabb csapatokkal álltak ki.
- Blindnek nem volt meg a tapasztalata – és a tehetsége – a válogatott vezetésére.
- A játékosok egyéni hibái sokba kerültek, a csehek elleni első meccsen például Janmaat fejelt majdnem olyan öngólt, mint Van Persie, csak ott a kipattanóból szerezte meg Pilar a győztes gólt a 91. percben. Az Izland ellen otthon elvesztett meccsen Bruno Martins Indi már a 33. percben kiállíttatta magát.
Nagyon messze van még, de igen valószínű, hogy ezeket az okokat két év múlva is ugyanígy felsorolhatjuk, ha Blindet sokáig meghagyják a kapitányi pozícióban.
A holland válogatott a 2018-as világbajnoki selejtezősorozatban hasonlóan nehéz csoportban lesz: a franciák és a svédek lesznek a legnagyobb ellenfeleik – Bulgária, Fehéroroszország és Luxemburg azonban elvileg nem okozhat gondot.
Igaz, most sem várta senki, hogy a hollandoknak problémáik legyenek.