A kis híján magyar, aki Ausztriából lett Fülöp-szigeteki válogatott
További Futball cikkek
- A Manchester City a Bundesliga legveszélyesebb támadójával erősítene
- A Fraditól távozó labdarúgónak szoknia kell, hogy Kecskeméten sokan magyarul beszélnek
- Újabb Premier League-sztárt igazol a hétszeres BEK/BL-győztes
- Kerkez Milos a Liverpool helyett Szoboszlai Dominikék ősi riválisánál köthet ki
- Legendás holland válogatott futballista lett az indonéziai szövetségi kapitány
Stephan Palla nemrég tért vissza a Fülöp-szigetei válogatottal Észak-Koreából, erről a fantasztikus utazásról a Der Standard című lapnak mesélt.
Minden futballista álma, hogy tömött lelátók előtt léphessen pályára. Ez várt Palláékra is Phenjanban, de a körítés kissé groteszk volt. Észak-Koreában nem nehéz gyorsan összerántani 41 ezer nézőt az egykori párt-, és államvezérről, Kim Il-Szungról elnevezett stadionba.
„Lenyűgöző látvány nyújtottak a tömött lelátón, nemzeti színű lobogóba öltözött, igaz, valószínűleg kirendelt drukkerek. De én még ilyet soha nem láttam - mesélte Palla. - Senki sem mozdult, mindenki csendben ült, vagy állt. Aztán egyszer csak a fehér köpenyes vezérszurkoló, vagy inkább porondmester jelére szinkronban tapsolt, egy begyakorolt figurára mozgott több tízezer ember."
Palla és csapata döbbenten figyelte a lelátón zajló eseményeket, és mindannyian alig várták már a kezdő sípszót:
Abnormális és félelmetes volt, mindenki a kezdő sípszóra várt.
A meccs 0-0 lett, a kínai bíróknak volt merszük egy gólt érvényteleníteni, ami amúgy kilenc perccel a vége előtt, lesről született.
Palla zavarba ejtő élményként fogta fel a phenjani látogatást:
Névjegy
Stephan Palla édesapja magyar, édesanyja filippínó, az ausztriai Mauerbachban született. Most 26 éves, először osztrák U17-es válogatott volt, de ma már hatszoros Fülöp-szigeteki, a 2018-as vb-selejtezőkön mutatkozott be az ázsiai válogatottban. A Rapid Wien nevelése volt, de játszott Dunaszerdahelyen is. 2014 óta a Wolfsberger játékosa. Legutóbbi útja Észak-Koreába, Phenjanba szólította.
„A repülőtéren minden kihalt volt, minden nagyon tiszta, még egy rágó sem volt eldobva. Vagy egyenruhásokat láttunk, vagy olyan civileket, akik úgy mozogtak, mint a katonák. Még a gyerekek is." Palla még elmondta, hogy
Nyilván a kiemelt vendégeknek jártak ezek a szolgáltatások.
A mezőgazdasági területek mellett elhaladva sehol sem látott gépeket, mindenki kézzel dolgozott.
Alig vártuk és mindannyian örültünk, amikor a repülőgépünk ismét felszállt.
Palla kilencéves koráig szülőfaluja csapatában futballozott, de hamar felismerték a tehetségét. Az egykori Rapid-játékos, Peter Pacoult a bécsi zöld-fehérek akadémiájára vitte. 2008. március 29-én mutatkozott be az osztrák élvonalban, de ott a Rapiddal csak 10 meccsig jutott, de a BL-ben is játszott. Kölcsönben a Lustenau, a Dunaszerdahely és az Admira csapataiban is szerepelt, 2014 májusában írt alá két évre az élvonalbeli Wolfsbergerhez, ahol aztán alapember lett.
Ahogy az osztrák U17-es, majd U18-as és U19-es válogatottban is. A védő jól felmérte a helyzetét, és végül 2011-ben a Fülöp-szigeteki felkérésre igent mondott, de a nyelvi nehézségei miatt csak 2014-ben fejeződött be a honosítása, kettős állampolgár lett.
Tom Dooley, Fülöp-szigetek német-amerikai kapitánya egyből be is válogatta. Eddig hatszor kapott eddig helyet a világ jelenleg 134. helyén álló válogatottban.
Ahogy elmondta, nem volt egyszerű az átállás. A helyiek nem annyira veszik komolyan a taktikai fegyelmet, és
A hangulat teljesen más arra felé. Dobokkal, trombitákkal felszerelkezett szurkolók megállás nélkül zenélnek a kapuk mögött, és egy-egy elszalasztott lehetőség után őrült ordítozásba kezd mindenki.
Amúgy igen sokszínű a Fülöp-szigeteki csapat, a válogatott keret nagy része Európában született. Többségük Németországban, de van svájci, dán, holland angol, ausztrál futballista is, aki az adott országban született, de filippinó felmenőkkel rendelkezik.