További Futball cikkek
- Ceausescu fia és a székely futballsztár magyar filmen
- Fontos változásról értesítette a szurkolókat az Újpest a Fradi elleni rangadó előtt
- Szoboszlai Dominik üzent a magyar szurkolóknak a panenkás gólja után
- Egészen lehetetlen helyzetbe került a magyar futballválogatott a pénteki NL-sorsolás előtt
- A futball élet és halál kérdése, az élet sokkal több annál
"Luca Bucci, az első számú kapusunk lesérült, ezért felhoztam az ifi kapusát, Buffont. Keddtől velünk edzett, beállt a kapuba, és elképesztő dolgokat csinált, amiket ő teljesen mindennapinak gondolt. Utána megdolgoztattam a csatáraimmal, de senki nem tudott neki gólt rúgni. Odafordultam a kapusedzőmhöz, Vincenzo Di Palmához, hogy meg tudja-e magyarázni, amit látunk. Ez a gyerek egy fenomén, felelte, majd együtt hallgattunk tovább" - így idézi fel Nevio Scala, a Parma húsz évvel ezelőtti edzője a napot, amikor felfedezte a 21. század legjobb kapusát, Gianluigi Buffont.
A srác 17 éves volt, és 1995. november 19-én, vasárnap Scala beállította a kapuba első Serie A meccsére, a Milan ellen. Ez volt az a Milan, ami másfél évvel azelőtt 4-0-val intézte el a Barcelonát a BL-döntőben, aztán abban a szezonban 8 pont előnnyel nyerte a bajnokságot. Érdemes megnézni, hogy állt fel aznap: S. Rossi, Panucci, Maldini, Albertini, Costacurta, Baresi, Eranio, Desailly, Weah, Boban, Baggio I (78' Simone).
Vagyis Buffonnak 1993 aranylabdásával, Roberto Baggióval kellett szembenéznie, és George Weahval, aki e meccs után épp egy hónappal vehette át az Aranylabdát. Zvonimir Boban minden idők egyik legjobb horvát futballistája volt, Desailly gólt rúgott a Barcának azon a BL-döntőn. És amikor már ők sem tudtak kifogni Buffonon, jött Marco Simone, előtte adódott a meccs helyzete, de a tinédzser azt is védte. Nem kapott gólt élete első meccsén, 0-0 lett.
Buffon számai
Szül.: 1978. 01. 28.
Serie A-meccsei: 566
Összes klubmeccse: 776
Európai kupameccsei: 134
Válogatottság: 154 (olasz csúcs)
Gyorsan kezdővé is vált a csapatban, bár a Parma nem futott különösebben jó szezont, hatodikak lettek, igaz csak egy pontra a harmadik Laziótól.
A válogatott még váratott magára, Arrigo Sacchi számításba sem vette az 1996-os Eb-re, az őt váltó Cesare Maldininél került be először, a Serie A-bemutatkozása után majdnem pontosan két évvel. Természetesen ez sem akármilyen barátságos meccs volt, hanem Olaszország vb-pótselejtezőjének első meccse, Moszkvában, az oroszok ellen. Gianluca Pagliuca, a kezdőkapus lesérült, a beugrás nem jelentett gondot.
Buffon ekkor is fenomenálisan védett, 1-1-re végeztek, gólt csak saját középhátvédje - pármás klubtársa - , Fabio Cannavaro tudott neki rúgni. A visszavágón sima 1-0-val kijutottak a vébére, de ott nem került be egyszer sem Buffon, Pagliuca védett mind az öt meccsükön.
Az ő ideje 2000-ben jött volna el, csakhogy az Eb előtti utolsó felkészülési meccsen, Norvégia ellen eltörte az ujját, így el sem utazhatott a tornára.
Közben Pámában azért történt vele egy-két dolog, 97-ben másodikak lettek a bajnokságban, Buffon bemutatkozott a BL-ben, 1999-ben megnyerte első címeit, egy Olasz Kupát, majd az UEFA-kupát.
A következő és az utána következő szezonban sem tudtak viszont az első háromba kerülni a bajnokságban, a BL-t elérték, de egyértelmű volt, Buffonnak tovább kell lépnie, és lépett is, nem is akárhogy. 2001 nyarán
égen-földön nem akadt senki, aki ezt megdöntené.
A Juventusszal egyből bajnok lett, majd duplázott, sőt, a BL-döntőbe is eljutott, 2003-ban. Nem kell mondani, a döntőn ott sem kapott gól, tizenegyesekkel verte őket a Milan. A büntetőknél már ő sem tudott segíteni, Sevcsenko rúgta be neki az utolsót.
A Juvéval folyamatosan nyerte a bajnokságokat, 2006-ban következett fordulópont a pályájában, egyszerre érte őt élete legnagyobb sikere és kudarca. Világbajnok lett, úgy, hogy a döntőig egy gólt kapott akcióból, azt is csapattársa, Zaccardo rúgta neki, majd a döntőben 1-1 után tizenegyesekkel győztek.
Napokkal a vb-döntő után hirdettek ítéletet a legnagyobb olasz bundaügyben: a Juventust visszasorolták a Serie B-be. A legtöbb sztár otthagyta a csapatot, a klasszis mezőnyjátékosok közül szinte csak Del Piero és Trezeguet maradt, a kapuban pedig Buffon, aki 28 évesen állt neki élete első - és feltehetően utolsó - másodosztályú bajnoki szezonjának. Feljutottak, nem kell mondani.
Ekkor, 2007 nyarán járt először és eddig utoljára is Magyarországon Buffon, amikor bő egy évvel a világbajnokság megnyerése után, 2007 augusztusában barátságos meccset játszott a Puskásban a magyar és az olasz válogatott. Nagy élmény volt a meccs minden magyar drukkernek - a múlt hétig a legnagyobb -, 3-1-re nyertünk.
Buffon végig védett, de nem ekkor, hanem a meccs előtti stadionbéli edzésen lehetett látni, mekkora kapus is valójában. A sajtó közvetlenül a pálya mellől nézhette a tréninget, a legközelebb a kapushoz kerülhettünk, a kapu mögött állva. Felejthetetlen, amikor Buffon kis terpeszben beállt, majd széttárta a karjait: kicsinek tűnt a kapu. Buffon 191 centije, és elképesztően hosszú karjai látszólag minden utat lezártak a hálóhoz.
A Juventusszal a visszatérés a topfutballba meglehetősen jól sikerült a közben rutinos öreggé érett Buffonnak, májusban zsinórban a negyedik Serie A-jukat nyerték, a kapus összesen nyolcnál jár. Meglett az Olasz Kupa is, és meg lehetett volna a Bajnokok Ligája is, az egyetlen megszerezhető klubcím, amit Buffonnak még nem sikerült megnyernie, ha nincs a Barca. 2003 után 12 évvel Messiék állították meg a Juvét, és az immár 37 éves kapusát.
Egészen elképesztő cévéjéből csak ez hiányzik, felsorolni is nehéz, mi minden van már meg neki:
- 8x olasz bajnok
- 2x olasz kupagyőztes
- UEFA-kupa-győztes
- 6x olasz szuperkupagyőztes
- világbajnok
- Eb-döntős
- 2x BL-döntős
- 9x a Serie A legjobb kapusa
Januárban már 38 lesz, így lassan felmerül a visszavonulás kérdése, de egyelőre nem foglalkozik vele. Az olaszok kint lesznek az Eb-n jövőre - akár mi is játszhatunk velük -, és a következő vb idején is csak 40 éves lesz, nagyon úgy tűnik, ott zárhatná le illőképp egészen elképesztő karrierjét.
Addig meg még párszor a BL-nek is nekifuthat.