Rendőröknek kellett bemenni Kassaiék öltözőjébe
- A Real Madrid–Bayern München BL-mérkőzésen 4-2-re nyert a Madrid hosszabbítás után.
- A mérkőzést vezető Kassai Viktor több olyan ítéletet is hozott, ami miatt jogosan támadják őt és a stábját.
- A legegyértelműbb hiba a Real Madrid második gólja előtt történt, amikor Cristiano Ronaldo lesen vette át a labdát, és szerezte meg az egyenlítő gólt, de a Real és Ronaldo harmadik góljánál is lesen kapta a labdát a gólszerző, a partjelző méterekkel volt lemaradva.
- A müncheniek leginkább Arturo Vidal második sárgás kiállítása miatt ugrottak neki Kassainak, szerintük a Bayern-játékos nem a realos Asensio lábát, hanem a labdát találta el.
- A Real is kaphatott volna egy büntetőt a hosszabbításban, amikor Casemirót gáncsolta Boateng a tizenhatoson belül, de Kassai nem fújt.
- A realos Casemirót is kiállíthatta volna, de menet közben meggondolta magát.
Kassai Viktorról ír a világsajtó. A Bajnokok Ligája-kiesést jelentő vereség után a Bayern Münchennél akkora volt a felháborodás, hogy Robert Lewandowski, Arturo Vidal és Thiago Alcantara a mérkőzés után Kassai Viktor után ment. A magyar bíró partjelzői Ring György és Tóth Vencel voltak.
A spanyol Marca az El Chiringuitóra hivatkozva írja, hogy már az öltözőbe menet kiabálást lehetett hallani, aztán a három játékos bement arra területre, ami kizárólag a bírói stábnak van fenntartva, ezt egyébként a Marca is megerősítette. Nagy volt a feszültség, és sok káromkodást lehetett hallani, írják.
A mérkőzés után a sajtótájékoztatón és a közösségi médiában folytatódott a balhé. A mérkőzésen kiállított Arturo Vidal azt mondta a vegyes zónában, hogy ilyen rablás egyszerűen nem történhet meg a Bajnokok Ligájában.
A Bayern edzője, Carlo Ancelotti is felhozta a kiesés után, hogy itt lenne az ideje a Bajnokok Ligájában is bevezetni a videóasszisztens-rendszert (VAR), és akkor elkerülhetők lennének az ilyen meccset és továbbjutást befolyásoló szituációk. Szerinte elsősorban Vidal kiállítását tisztázhatta volna a rendszer. Az olasz szakember megjegyezte: eddig egyáltalán nem támogatta a technológia bevezetését, de a kedd esti meccs meggyőzte, hogy eljött az ideje.
Ráadásul pont Kassai volt az, aki néhány hónapja sporttörténelmet írt a technológia alkalmazásával: a klubvilágbajnokságon ennek segítségével adott meg egy büntetőt, amikor a kolumbiai Atlético Nacional a japán Kashima Antlersszel találkozott az elődöntőben. A magyar bíró korábbi döntését megváltoztatva fújta be a büntetőt.
A VAR-technológia akkori tesztjéből kiderült: eltarthat egy darabig, amíg meghozzák a döntést, és nem is nagyon lenne reális az, hogy egy mérkőzésen a bíró négyszer-ötször kirohangáljon pálya szélére visszanézni a történteket, de félidőnként mondjuk egyszer beleférne, ha úgy alakul.
Korábbi cikkünkben is írtuk, hogy ezt válthatná ki egy olyan opció, hogy lenne egy külön bíró a videószobában, aki meghozza a döntést, és ezt rádión közölné a meccs játékvezetőjével, aki végrehajtja az intézkedést a pályán. Ezzel sok időt is lehetne spórolni.
Kassai stábjának mostani hibái azért is szóltak akkorát, mert a BL-negyeddöntős kör legnagyobb párosításának végkimenetelét befolyásolta, sőt, akár a sorozat végkimenetelét is.
Ahogy Owen Hargreaves korábbi angol válogatott játékos mondta a mérkőzés után: sosem látott még olyat, hogy egy BL-rangadón ennyi helyzetben rosszul döntöttek volna a bírók.
Az idei BL-kiírás egyenes kieséses szakaszában nem ez az első komoly játékvezetői blama. A nyolcaddöntős körben óriási botrány volt abból is, ahogy Deniz Aytekin bíráskodott a 6-1-gyel zárult Barcelona–PSG-mérkőzésen. Akkor a párizsi csapat még panaszt is tett az UEFA-nál, külön aktát küldtek a német játékvezető hibáiról, és online aláírásgyűjtés is indult, hogy játsszák újra a Messiék továbbjutását eredményező mérkőzést.
Nem valószínűtlen forgatókönyv, hogy Aytekin és Kassai stábjának teljesítménye után az UEFA hamar lépni fog, és felgyorsítják a videóasszisztens-rendszer bevezetésének legalább az előkészítését. A gyors bevezetés ellen szól, hogy egyelőre csak a tesztüzemet tervezték a legtöbb helyen, az IFAB szerint ez is leghamarabb a 2017–18-as idényben lehet esedékes.
Ez az egész bűzlött
Ahogy az várható volt, a Goal.com-hoz hasonlóan a világsajtó összeszedte Kassai korábbi hibáit, melyek miatt nagy balhé volt. Például a 2012-es Európa-bajnokságon, amikor az ukrán–angol meccsen hibázott nagyot, amikor nem adta meg a gólt a hazaiaknak, pedig a labda egyértelműen áthaladt a gólvonalon. Az esetnél az asszisztense Vad II. hibázott, az eset után haza is küldték a stábot az Eb-ről. Egy folyamatot viszont beindított, ugyanis ekkor már az UEFA mellett a FIFA is elkezdett arról beszélni, hogy alkalmazni kell a gólvonal-technológiát a mérkőzéseken, és ez meg is történt a nagyobb sorozatokban.
Az ESPN tévétársaság szakértői is ízekre szedték a magyar bírót. Azt emelték ki, hogy a magyar bíró hibái ismét a Real Madridnak kedveztek, és az egész mérkőzés bűzlött. Szerintük:
- Casemirónak nem lett volna szabad a pályán maradnia: az esetről készült videón látszik, hogy a szabálytalankodása után Kassai a zsebéhez nyúl, majd meggondolja magát. Ez Casemiro második sárgája lett volna.
Ref puts hand in his pocket for the yellow.
— Lucas R. (@lucasammr) 2017. április 18.
Sees it’s Casemiro (would be sent off), stops. #RobarMadrid
pic.twitter.com/mx203iTZZV
- A Real két lesgólt rúgott.
- Vidal indokolatlanul kapta meg a második sárga lapját. Megemlítik, hogy a második félidőben volt egy olyan szituáció amikor Lewandowski léphetett volna ki egyedül, de a partjelző lesen állította meg. A végén még azt is hozzátették, hogy szerintük Kassai elfogultan vezette a meccset.
Valószínűleg Kassai Viktor a kedd esti meccsel kiírta magát az idei BL-sorozatból, de nem marad munka nélkül, legközelebb a magyar bajnokságban a hétvégén vezet meccset: a Mezőkövesd–Újpestet kapta.
Borítókép: Michael Dalder / Reuters