2018-ban 65 magánszemély gondolta úgy, hogy adójának egy százaléka a felcsúti futballakadémián lesz a legjobb helyen. A NAV összesítéséből derül ki, hogy 454 918 forint vándorolt ebből a forrásból az Orbán Viktor alapította szervezethez, áll az mfor.hu elemzésében. A közel félmillió forint felcsúti rekord, 2007 óta ennyit még sosem szedtek be 1%-okból.
Két évvel ezelőtt közel 400 ezer forint jött össze a támogatásból, tavaly viszont csak közel 350 ezer. A támogatók száma, illetve a támogatás összege még a rekord ellenére is meglepően kevésnek tűnik, és nem csak ahhoz képest, hogy a legutóbbi éves beszámoló szerint 570 gyerek és fiatal részesül a felcsúti intézmény mélyen közhasznú tevékenységéből, vagy hogy a tavalyi évben adományként bő 3,1 milliárd forintot kaptak, támogatásként pedig összesen 5,6 milliárd landolt náluk.
A beszámolót megnézve ugyanis kiderül az is, hogy az alapítványnak 2017-ben – elég hihetetlen módon – 930 millió forint személyi jellegű kiadása volt (szigorúan a profi csapat nélkül, ami egy külön cég). Ha ezt a pénzt alapvetően jövedelemként fizették ki, akkor csak az alapítvány saját munkatársainak 1%-os felajánlásából nagyjából 1 millió forinthoz juthattak volna, bő kétszer annyihoz, mint amennyi végül összejött.
A labdarúgás területén működő szervezetek közül a legtöbb felajánlás az Albert Flórián Labdarúgó és Sportalapítvány kapta, összesen 4,98 millió forintot (1029 támogatóval), a második a Honvéd utánpótlását nevelő Magyar Futball Akadémia Alapítvány 1,097 millióval (288 támogató), míg a harmadik a szigetvári Bódi Focisuli 640 ezerrel (260 támogató). Utóbbi intézmény felbukkanása ebben a társaságban meglepő, ugyanakkor mutatja, hogy nem csak a legnépszerűbb klubok képesek sok felajánlót vonzani.
A Felcsút az 1%-os felajánlásokat tekintve a 8. legjobban támogatott alapítvány és a 14. legtöbb támogatóval rendelkezik.
(via 444.hu)