Messi belebukhat, hogy bírói korrupciót kiáltott
- Tite: Messinek több tiszteletet kéne mutatnia
- Brazília 3-1-re verte Perut a Copa döntőjében, legjobbja sírva fakadt
- Messi korruptnak nevezte a Copát a kiállítása után
- Messivel összeakaszkodtak, piros lapot kapott a Copa bronzmeccsén
- A brazil elnök testőrei zavarták a videóbírót a brazil-argentinon?
- Argentína nem érti, miért nem használta a videót a bíró
- 44 éve várt erre a győzelemre Peru
- Messi: A bíró ránk csapta az ajtót
- Élesebb volt, mint gondolnánk: brazil-argentin 2-0
További Futball cikkek
- Hajrágóllal verte a Puskás Akadémia a Debrecent
- Közel 30 méterről bombázott az ellenfél kapujába a Liverpool magyar akadémistája
- Fellélegezhetnek Torinóban, csökkentették Paul Pogba eltiltását
- Romelu Lukaku nem kér a belga válogatottból
- Megvan a holland válogatott kerete a magyarok elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésre
A Copa América is, mint minden nagy torna, a kieséses szakasztól kezd bemelegedni, ez Dél-Amerikában most a negyeddöntőket jelentette. Voltak elvárásaink és reményeink, remek párosítások jöttek össze, utána mégis elég nagy csalódás következett.
A négy meccsen ugyanis összesen két gól esett, mindkettőt az argentinok lőtték,
a másik hét csapat viszont képtelen volt a kapuba találni.
Három negyeddöntőt így a tizenegyesrúgások döntötték el, majd kialakult a Brazília-Argentína és a Peru-Chile elődöntő.
Szerencsére ekkor már belendültek a csapatok, és a superclasico, a két ádáz ellenfél meccse kiváló volt, a brazilok győztek 2-0-ra az argentinok ellen, a másikon pedig Peru 3-0-ra nyert Chile ellen. Egyik sem volt annyira sima, mint az eredményből gondolnánk, különösen a brazil siker nem.
Argentína valójában jobban futballozott, csakhogy kihagyta a helyzeteit, Agüero lécet fejelt, Messi kapufát rúgott, miközben a brazilok végigvittek két támadást, és behúzták a meccset. Ráadásul mindkettőnél egy-egy ember zsenialitása jött ki: Dani Alves, majd Gabriel Jesus húzott nagyokat a két gól előtt.
Ami viszont a lefújás után jött, az adott egy másik, pályán kívüli színteret a Copának: az argentinok nekitámadtak a bírónak.
Messi, aki közel 15 éves pályafutása alatt nagyjából először foglalkozott látványosan a játékvezetéssel, azt mondta, Roddy Zambrano "baromságokat fújt". De leginkább azt kifogásolta, hogy egyszer sem használta a videóbírót, miközben ők két büntetőt is számon kértek rajta. Gyorsan hozzáfűzte, hogy ez nem is csoda, mert a brazilok befolyásosak a dél-amerikai sportpolitikában.
Mindkét "büntető" véleményes lett volna, egyértelműnek egyáltalán nem mondható, de az argentin szövetség elnöke hivatalos levélben tiltakozott a CONMEBOL-nál, a dél-amerikai futballszervezetnél az ecuadori játékvezető ellen.
Az argentinoknak valójában az fájt, hogy három év után először végre jól játszottak, de sokra nem mentek vele, maradt nekik a kisdöntő a harmadik helyért Chile ellen, vagyis a csalódás.
Az utólagos reklamálást túlzásba vitték,
és nem segített, hogy a harmadik helyért lejátszott mérkőzés sem ment simán játékvezetői szempontból.
Messit ugyanis 14 év után újra, budapesti, válogatottbeli bemutatkozása óta másodszor állították ki.
Ráadásul nagyon véleményes volt ez is, a szupersztárnak Gary Medel ment neki, miután úgy érezte, Messi utánarúgott. Lényegtelen szituáció volt a chilei alapvonalnál, Medel már zabos volt korábbi bírói döntések miatt, Messi meg beleállt az esetbe - a túlbuzgó bíró mindkettejüket leküldte egyből pirossal.
Kitalálható, mi következett: Messi lenyilatkozta, hogy amiatt kapott ő is pirosat, mert a brazil meccs után szót emelt a bíráskodás miatt. Messi ezúttal "korrupcióról" beszélt, és hogy Argentína ebben nem akar részt venni, ezért ő maga ki sem ment az eredményhirdetésre, amelyen az argentinok megkapták a bronzérmet. Szerinte egy-egy sárga elég lett volna Medelnek meg neki is. A meccset 2-1-re ők nyerték, már 2-0-ra vezettek, mikor a 40. percben kiállították Messit, Chile büntetőből szépített.
A CONMEBOL ezután érezte úgy, hogy vissza kell szólnia, és közleményben reagált Messi és az argentinok bírózására, vasárnap, még a brazil-perui döntő előtt. "Elhatárolta magát" a szervezet a korrupciós vádtól, brazil befolyást feltételezni pedig "tiszteletlen, sértő és elfogadhatatlan".
A szövetség szabályzatában benne van, hogy aki a CONMEBOL rosszhírét kelti, azt akár kétéves eltiltással is sújthatják, vagyis Messi nem kis bajban van: ha akarják, eltilthatják, és akkor bukja a jövő évi Copát, amelyet félig Argentína rendez, illetve a 2022-es világbajnokság selejtezőit is. Nélküle a vb-re egyáltalán nem biztos, hogy kijutna a csapat, vagyis
még úgy is alakulhat, hogy Messinek a bronzmeccs volt az utolsó fellépése tétmeccsen a válogatottban.
Ha mindez még nem lenne elég, a brazilok, miután 3-1-re megnyerték a döntőt Peru ellen, leginkább Messivel foglalkoztak ünneplés helyett. A brazil szövetségi kapitány, Tite, illetve a csapatkapitány, Thiago Silva és a középhátvéd Marquinhos is "több tiszteletet vár Messitől, és hogy tanuljon meg veszíteni".
Vagyis teljes bírókáoszba és Messi-show-ba ment át a végére a Copa, és nem sokon múlt, hogy még nagyobb bírózás legyen, amiben már a brazilok is részt vettek volna. A döntőn ugyanis igen véleményes kezezős büntetőt fújtak be Perunak, 20 perccel a vége előtt pedig a legjobb brazilt, Gabriel Jesust túlontúl szigorú második sárgával kiállították.
Brazília szerencséje, hogy ekkor már 2-1-re vezetett, illetve hogy az egyik perui középhátvéd ritka blőd büntetőt hozott össze az utolsó percekben, amivel 3-1-re nyertek. Ha Peru egyenlít - ami emberelőnyben simán megtörténhetett volna -, valószínűleg egy kicsit másképp beszélnek utólag a bírókról és Messi véleményéről is.
Csak amiatt nem baj az elhúzódó bíróbalhé, mert így legalább van miről beszélni a Copával kapcsolatban, ugyanis a játék finoman szólva sem volt világszínvonalú. A két elődöntőn kívül igazán jó meccs nem akadt, és még a brazil válogatott célfutballja is rémesen nagy csalódás.
Győzelemre mentek, természetesen, és a torna előtt napokkal veszítették el Neymart sérülés miatt, de a saját, brazilos játékukat csak másodpercekre tudták megmutatni a három kieséses meccsen. Egy színtelen-szagtalan Brazília nyerte meg a saját rendezésű tornáját, mivel kiválóan használta ki a helyzeteit. Mi kell ennél több, kérdezhetnénk, de a brazilokkal, ahogy az argentinokkal szemben is, mindig kicsit nagyobb az elvárás, pláne ha hazai közönség előtt játszhatnak.
Voltak azért örömteli dolgok is, például:
- a térdszalag-szakadásból visszatérő Dani Alves lett a torna legjobb játékosa, abszolút megérdemelten, kifogástalanul játszott 36 évesen is.
- Feltűnt egy Everton nevű brazil csatár, aki 3 góllal a Copa gólkirálya lett, és augusztustól biztosan valamelyik európai topcsapatban láthatjuk.
- Peru 44 év után játszhatott döntőt, jó játékkal is jutott el addig, 35 éves csatára, Paolo Guerrero még mindig klasszis.
- Argentína végre újra argentin szinten tudott futballozni.
A bírók, a videóbíró gyatra használata, és valójában a torna lebonyolítási formája viszont sajnos lehúzta ezt a bajnokságot. Valamit sejthetnek is már a CONMEBOL-nál, a jövő évi tornán ugyanis változni fog a menetrend. A kontinens 10 csapatát és a két meghívottat - Katar és Ausztrália lesz az - az eddigi három négyes csoport helyett két hatosba fogják osztani, amelyekből az első négy jut a negyeddöntőkbe.
Jobbnak tűnik első ránézésre, hogy 26 helyett így 38 meccs lesz, három helyett négy héten át játszanak majd. Mindezt persze már a start előtt tönkrevághatja kissé, ha Messit a mostani bíróbalhé miatt kitiltják róla.
(Borítókép: Alexandre Schneider / Getty Images Hungary)
Ne maradjon le semmiről!