2-1-es vereség Uruguaytól a Puskás Aréna nyitómeccsén
További Futball cikkek
- A Manchester City a Bundesliga legveszélyesebb támadójával erősítene
- A Fraditól távozó labdarúgónak szoknia kell, hogy Kecskeméten sokan magyarul beszélnek
- Újabb Premier League-sztárt igazol a hétszeres BEK/BL-győztes
- Kerkez Milos a Liverpool helyett Szoboszlai Dominikék ősi riválisánál köthet ki
- Legendás holland válogatott futballista lett az indonéziai szövetségi kapitány
Nem vagyok nagy focidrukker, de az én életembe nem fog beleférni még egy ekkora esemény. Persze, hogy itt akarok lenni. A csapat is érdekel azért
– siófoki családdal váltottam ezt a pár szót, amikor útba igazítást kértek a metrónál.
A pontosabb infókat, hol fognak ülni, már egy miskolci önkéntestől kapták. A stadionban pedig ott voltak a határon túli magyarok is, sőt egy erdélyi vezérács a kezdőkörben is ott lehetett, Alsósófalváról, aki természetesen a tetőszerkezetnél segített. A Dunaszerdahelyről érkező gyerekek pedig elénekelték a futballpályákon a nemzeti összetartozás egyik szimbolikus dalává váló Nélküledet. Nagyjából 60 ezren csatlakoztak hozzájuk, hátborzongató volt.
Az építésért felelős kormánybiztos, Fürjes Balázs volt csak a kezdőkörben, Orbán Viktor miniszterelnök és Áder János köztársasági elnök pedig a VIP-ből figyelte.
66 év telt el a Népstadion átadása után, mire az új és impozáns, a legjobb kategóriába sorolt Puskás Aréna megnyithatta kapuit az előző helyén. A közelmúlt legnagyobb ásza a 97-szeres válogatott Gera Zoltán pedig végérvényesen búcsút vett. Ő játszott hasonló stadionokban, ennyi ember előtt, de ilyen modern körülmények között itthon már nem léphetett pályára. Megszólalt a „Gera Zoli, Gera Zoli”-kórus. 26 gólt lőtt a válogatottban, nehéz elfeledni azt, amelyiket Portugáliának suhintatta be a lábak között Lyonban, de előttem volt egy ollózása is, amikor San Marino volt az ellenfél.
Gera Jézus Krisztussal kezdte a köszönetmondást, a szurkolókkal fejezte be. Övé volt a kezdőrúgás is, illetve az orosz Nyikita Szimonjané, aki 66 éve augusztusban a Szpartak Moszkva színeiben a pályára lépett.
A kapu mögött látva a magyar szurkolótábort, a marseille-i emlékek jöhettek elő sokakban, az az Eb-mérkőzés jó három éve volt, és az utolsó percekben sikerült az egyenlítés Izland ellen: 30 ezren szurkolták ki az 1-1-et. Akkor irigykedtünk a felújított, egyedi hullámokkal rendelkező Velodrome-ra, mert nem volt olyan stadionunk.
Stadionunk azóta már lett, a focink azonban sokkal döcögősebben telik meg élettel.
Ebben a Eb-selejtezőben két tekintélyes győzelmünk már volt (a vb-második horvátokat 2-1-re és a walesieket 1-0-ra megvertük a Fradi-pályán), de feltétlenül kell egy harmadik Cardiffban kedden, hogy ebben az atmoszférában ne csak az ukránok részesüljenek a jövő évi Eb-n júniusban. Vagy mehetünk a vigaszágra a Nemzetek Ligájában.
ELSŐ FÉLIDŐ:
A legnagyobb sztárjait, Suarezt és Cavanit nem pihentető Uruguay sokkal aktívabban kezdett, a negyedik percben Suarez már a védelem mögé került, éles szögből leadott lövését Dibusz szögletre spárgázta. A beívelés után nem volt igazi veszély, de 10 perc telt csak el, amikor megszületett az új stadion első gólja.
Vina miután a bal oldalon befűzte Besét középre tette a labdát, Cavani nagy sebességgel érkezett a védőjét megelőzve, és hat méterről a kapuba passzolt.
A 21. percben saját térfelünkön veszítettünk labdát, Suarez könnyedén fordult le Baráthról, rögtön indított, Bese rosszul helyezkedett, a kilépő Brian Rodriguez csinált egy visszacselt, és lazán a hosszúba csavarta a labdát, Dibusz tehetetlen volt.
A 24. percben jött a magyar válasz, Varga és Dzsudzsák háromszögelése után Varga a jobb szélre adta be a labdát, Szalai ballal a jobb kapufa mellé lőtt.
A három gól után egy kicsit lankadt az iram, olykor csendes mezőnyjáték volt, de Uruguay igazolta, egy pillanat alatt a kapu elé tud kerülni. Rólunk ezt nem lehetett elmondani, inkább esetlegesek voltak a támadásaink, igaz volt egy egy kecsegtető helyről járó szabadrúgás nyolc perccel a félidő vége előtt, de Dzsudzsák a messzeséget választotta.
Az utolsó percben Suarez kapásból vállalkozott 16 méterről egy keresztpassz után, Dibusz másodszorra fogta az erős, de középre tartó labdát.
A félidei szünet nem átlagos mederben zajlott, Puskás Ferencről láthattunk egy kisfilmet, a Nótáskedvű volt az apám magyar nóta dallamaira beszélt.
MÁSODIK FÉLIDŐ:
Suarez csak egy félidőt kapott, Dzsudzsák is lement hamarosan. A mieink csapatkapitánya már nem volt a pályán, amikor Cavani csavart 16 méterről, de célt tévesztett.
Szoboszlai húzogatott, de nem jutott lövőhelyzetig, erre a válasz egy pontatlan kontra volt. Csendes mezőnyjátékkal telt az idő, két újoncot is avatott Marco Rossi. Szalai Attila a védelem közepébe, Nagy Zsolt pedig a védelem bal oldalára húzódott.
A Dunaszerdahelyben futballozó Kalmár Zsolt kidőlt a vége előtt hét perccel, hordágyon vitték le, nem úgy tűnt az első jelek alapján, hogy játszhat majd kedden.
Az utolsó félórában békésen játszadozott a két csapat, akkor hördült fel a nézőtér, amikor Vida Máté nyolc méterről a kapura csúsztatott. Jó néhányan ezt már meg sem várták. Így is maradtak azért vagy ötvenezren, akik felállva várták meg a hármas sípszót. A legvérmesebb szurkolók pedig elénekelték a Himnuszt.
Váratlan nem történt ezen a meccsen, egy jobb csapat jobban futballozott a magyar válogatottnál. Walesben várjuk a jobb és eredményesebb folytatást.
(Borítókép: Huszti István / Index)