Brazíliában végre csúcsra ér Messi a válogatottal?
További Futball cikkek
- Gól nélkül nincs feltámadás, Szoboszlaiék nem bírtak a bosnyákokkal a Puskás Arénában
- Halványan csillogott a Barcelona csillaga Kecskeméten, a spanyol U21 mégis simán nyert
- Nikola Vasilj kivédte a magyarok szemét, egy ponttal távoznak a bosnyákok Budapestről
- Elrabolták és zsarolták a világbajnok focistát, a saját öccse is cinkosa az emberrablóknak
- Rangos elismerésre jelölték az Újpest vezetőedzőjét
UTÁNPÓTLÁSBAN MÉG MENT...
Lionel Messi a labdarúgás történetének vitathatatlanul kiemelkedő személyisége, a Barcelonával négy BL-t, tíz bajnoki címet, hét kupát, nyolc Szuperkupát, három klubvilágbajnokságot és három európai Szuperkupát nyert, az argentin válogatottal viszont mintha megátkozták volna.
Érdekes, mert utánpótlásban még ezzel nem volt problémája, 2005-ben U20-as világbajnokságot nyert, 2008-ban pedig olimpiai bajnok lett, a felnőttválogatottal viszont semmi sem akar a hatszoros aranylabdásnak összejönni.
A FELNŐTTEKNÉL NEM
Messi 2005. augusztus 17-én épp a magyar csapat ellen debütált a Konföderációs Kupát frissen elvesztő együttesben az akkor még Puskás Ferenc Stadion névre hallgató arénában, hogy nem egészen egy perccel később már vonulhasson le a pályáról, miután visszaütött Vanczák Vilmos felé, ezért pedig egyből pirosat kapott.
Az első nagy tornáján, a 2006-os világbajnokságon a remekül kezdő argentinokat a negyeddöntőben a németek megállították, egy évvel később a Copa Américán viszont már döntőig hengerelt az együttes – az Egyesült Államokat 4–1-re, Kolumbiát 4–2-re, Paraguayt 1–0-ra verte meg a csoportkörben, a negyeddöntőben Perura 4–0-s zakót mértek Juan Román Riquelméék, Mexikónak pedig hármat vágtak a négy között. A venezuelai torna fináléjában viszont jött a hideg zuhany, a brazilok simán győztek.
2007 – COPA AMÉRICA
DÖNTŐ
Brazília–Argentína 3–0 (Júlio Baptista 4., Ayala 40. – öngól, Dani Alves 69.)
A 2010-es világbajnokságon hasonlóan alakultak a dolgok, mint négy évvel korábban, sima csoportgyőzelem, Mexikó kiejtése a 16 között, a németek elleni búcsú a negyeddöntőben (0–4). Egy évvel később a hazai rendezésű Copán sem jött össze sok sikerélmény, a csoportzáráson Costa Rica megverése két döntetlen után még továbbjutást ért, a későbbi győztes uruguayiak viszont a negyeddöntőben büntetőkkel nyertek – csak Carlos Tévez hibázott az öt kör során.
Lényegesen jobban teljesítettek a következő ciklusban!
A 2014-ben Brazíliában Nigéria, Bosznia-Hercegovina és Irán ellen is nyertek Messiék, a 16 között Svájc ellen ráadásban, egy körrel később Belgium ellen rendes játékidőben győztek 1–0-ra, az elődöntőben Hollandiát tizenegyesekkel múlták felül, de a döntőben hosszabbításban alulmaradtak. Igen, a németekkel szemben...
2014 – VILÁGBAJNOKSÁG
DÖNTŐ
Németország–Argentína 1–0 (Götze 113.)
A 2015-ös Copán Chilében Paraguay ellen még kiengedték 2–0-ról a győzelmet a kezükből (2–2), Uruguay és Jamaica 1–0-s legyőzése így is első helyet ért, Kolumbiát a büntetőpárbajban verték meg, az újabb Paraguay elleni meccset 6–1-re húzták be, de a döntőben a házigazda tizenegyesekkel felülkerekedett.
2015 – COPA AMÉRICA
DÖNTŐ
Chile–Argentína 0–0 – 11-esekkel 4–1
Rögvest újabb egy évvel később a centenáriumi Copán egyből megvolt a javítási lehetőség, az Egyesült Államokban rendezett tornán 2–1-re visszavágtak Chilének, majd Panamának ötöt, Bolíviának hármat vágtak, a negyeddöntőben Venezuela ellen 4–1-re győztek, a négy között a házigazda 4–0-s vereségbe szaladt bele, de a döntőben ismét jött Chile, és a büntetőpárbaj. Újabb zakóval...
2016 – COPA AMÉRICA
DÖNTŐ
Chile–Argentína 0–0 – 11-esekkel 4–2
ÖT ÉV UTÁN ÚJRA DÖNTŐBEN – MEGTÖRIK AZ ÁTOK?
Ezután ismét ínségesebb idők jöttek, a 2018-as világbajnokságon Izland ellen csak ikszre futotta Sergio Agüeróéknak (1–1), a későbbi döntős horvátok lefocizták a dél-amerikaiakat (0–3), és bár Nigéria ellen a végén csak összejött az újabb siker és a továbbjutás, de a nyolcaddöntőben Kylian Mbappé sebességével nem tudtak mit kezdeni, a 4–3-as francia siker nagyon hízelgő képet fest – ennél lényegesen nagyobb volt a differencia a csapatok között.
A 2019-es Copára Brazíliában került sor, de itt sem indult fényesen a torna: Kolumbiától kikaptak a rajton, majd ikszeltek Paraguayjal, de Katar legyűrésével a második hely összejött. Venezuela 2–0-s legyőzése után a házigazdától ugyanígy kaptak ki, a bronzérem azért összejött Chile megverésével (2–1).
A mostani kiírást eredetileg Argentínában és Kolumbiában rendezték volna meg tavaly, de a koronavírus-járvány miatt halasztani kellett, utóbbitól a polgárháborús állapotok miatt kellett elvenni a lehetőséget, előbbitől pedig a járványügyi helyzet miatt, így ismét Brazília ad otthont a viadalnak.
Az albiceleste a Chile elleni 1–1-gyel kezdte a csoportkört, majd Uruguay (1–0), Paraguay (1–0) és Bolívia (4–1) ellen is nyert, a negyeddöntőben Ecuador ellen 3–0-ra győztek Messiék, a négy között pedig tizenegyespárbajban múlták felül Kolumbiát, így újra döntőzhetnek.
A házigazda Venezuela (3–0) és Peru (4–0) kiütése után a 100. percben góllal múlta felül Kolumbiát (2–1), így a záráson Ecuador ellen az 1–1 is belefért, a kieséses szakaszban pedig Chile és Peru ellen is Lucas Paquetá találata döntött (1–0).
A finálét magyar idő szerint vasárnap reggel 2 órakor rendezik meg Rio de Janeiróban, a találkozót az Aréna4 élőben közvetíti.
2021 – COPA AMÉRICA
DÖNTŐ
vasárnap 2.00: Brazília–Argentína (Tv: Aréna4)
(Borítókép: Vajon Lionel Messiék újra bánkódhatnak? – MB Media/Getty Images)