Ilyet még nem látott: totális káoszba fulladt egy afrikai futballmeccs
További Futball cikkek
- Fontos változásról értesítette a szurkolókat az Újpest a Fradi elleni rangadó előtt
- Szoboszlai Dominik üzent a magyar szurkolóknak a panenkás gólja után
- Egészen lehetetlen helyzetbe került a magyar futballválogatott a pénteki NL-sorsolás előtt
- A futball élet és halál kérdése, az élet sokkal több annál
- 20 milliós büntetést kapott a román szövetség a magyarellenes rigmusok miatt
Idő előtt lefújt meccs, piros lap, videobíró
Az F-csoportban Mali találkozott Tunéziával, önmagában túl sok izgalmat nem tartogatott ez a mérkőzés, legfeljebb az afrikai futball szerelmeseinek. A játékvezető azonban tett róla, hogy az egész világ ezzel a meccsel foglalkozzon.
Történt ugyanis, hogy Janny Sikazwe játékvezető 85 percnyi játék – Mali 1–0-s vezetésénél (ez a részlet még később fontos lesz) – után gondolt egyet, és hármat fújt a sípjába, véget vetett a találkozónak. Igen ám, de a labdarúgásban ugyebár 90 percig tart egy mérkőzés. A csapatok értetlenül álltak a történtek előtt, a játékvezető asszisztenseivel való konzultálás után mégis a folytatás mellett döntött.
A történethez tartozik, hogy nem sokkal a lefújás előtt a videobíró jelzése alapján megítélt egy büntetőt Janny Sikazwe, amit a tunéziaiak elpuskáztak. De vissza a 85. perchez. Tehát a játékvezető megadta a jelet, folytatódott a találkozó némi agóniát követően. Alig telt el néhány perc, villant egy piros lap: a nem sokkal korábban csereként beálló El Bilal Touré mehetett idő előtt zuhanyozni. A VAR ezúttal is jelzett, méghozzá azt, hogy nem volt piros lap – a játékvezető azonban a jelenet visszanézése után is helybenhagyta saját döntését, fittyet hányva a technológiára.
Tunézia így már emberelőnybe is került, mindent egy lapra feltéve támadott az egyenlítésért, ám ekkor jött az újabb fordulat. Az óra 89:40-et mutatott, tehát még 20 másodperc volt a rendes játékidőből, plusz a hosszabbítás – a bíró azonban másodszor is lefújta a mérkőzést...
Ekkor már elszabadultak az indulatok, a tunéziaiak pöröltek az asszisztenssel, a bíróval, lényegében mindenkivel, aki a pályán vagy annak közelében volt. Érthető, hiszen ilyen kiélezett helyzetben ilyen játékvezetői hibát ritkán látni futballpályán. A biztonsági személyzet nagyobb létszámban vonult fel, és igyekezett csillapítani a kedélyeket az egyik oldalon. A túloldalon addig a mali futballisták a szurkolókkal ünnepelték a győzelmet.
Itt azonban még nem volt vége a sztorinak. Korántsem. A csapatok bevonultak az öltözőbe, Mali szövetségi kapitánya időközben elkezdte mérkőzés utáni sajtótájékoztatóját.
Húsz perc telt el a mérkőzés második lefújása után, amikor a szervezők jelezték: a meccs ismét folytatódik!
A bírót lecserélték, Mali válogatottja kivonult a pályára, a tunéziaiak azonban erre nem voltak hajlandóak. Némi tanakodás után a negyedik játékvezető végleg lefújta a találkozót – immár harmadszor –, így a végeredmény 1–0 lett Mali javára minden idők egyik legfurcsább futballmeccsén.
Hogyan hibázhat ekkorát egy játékvezető? Több teória is van
A legvalószínűbb magyarázat az, hogy Janny Sikazwe nem állította meg az óráját, amikor elrendelt egy ötperces ivószünetet mérkőzés közben – ezért fújta le elsőre a 85. percben a meccset. Majd a folytatás amiatt következhetett, hogy így a hosszabbítást is rászámolták, ami amúgy is szokott lenni a mérkőzéseken a cserék és esetleges sérülések, játékmegszakítások miatt.
A rossz nyelvek szerint viszont egészen más állhat a háttérben. Janny Sikazwe ugyanis korrupció miatt felfüggesztették 2018-ban.
Ezt azzal érdemelte ki, hogy egy Afrikai Bajnokok Ligája-meccsen korrupció gyanújába keveredett: az Esperance 4–2-re legyőzte a Radest, úgy, hogy első gólját egy vitatható büntetőből szerezte, majd a Radestől elvett egy gólt – ki nem találnák – szintén egy vitatható szabálytalanság miatt. A felfüggesztés nem tartott sokáig, már a 2018-as oroszországi világbajnokságon is közreműködött: ő vezette a Belgium–Panama és a Japán–Lengyelország mérkőzést.
A meccs utóélete: jogi panasz, mémek
Annyi bizonyos, hogy a harmadik lefújás után sem ért véget ez a történet. Sajtóhírek szerint Tunézia megóvhatja a mérkőzést, a Daily Mail nem tartja kizártnak, hogy újrajátszás is következhet, amennyiben helyt adnak az óvásnak.
Az internet népe gyorsan reagált, a mémgyártókat megihlette a káoszba fulladt összecsapás. Alább mutatunk néhányat a legjobbak közül, kezdve a Bleacher Reporttal.
A sokat használt mémszöveg ezúttal is megállja a helyét:
Babe: come over
— PF | Transfer News.🤝 (@PurelyFootball) January 12, 2022
Referee: I can't, I'm officiating Tunisia vs Mali
Babe: I'm home alone
Referee at 85' min: say no more pic.twitter.com/R4rk6s8Pni
Volt, akinek a nehézsúlyú bokszikon, Antony Joshua egyik szállóigévé vált mondata jutott eszébe.
The referee of Tunisia-Mali after he blew the final whistle at the 85th and then again at the 89th minute 😭 #TUNMLI #CAN2021 #AFCON2021 pic.twitter.com/CTfXlsGjza
— Quentin Gesp (@quentin_gesp) January 12, 2022
A Nagy pénzrablás című híres Netflix-sorozat sem maradhatott ki a sorból.
Mali squad: But professor how will we win against Tunisia with our weak squad?
— MSWAK! (@itsPinocchiooo) January 12, 2022
Professor: This is where the referee comes in,,,#TUNMLI pic.twitter.com/G3BVZZuevk
José Mourinho és Mike Dean, a futball kedvelőinek egyiküket sem kell bemutatni.
Mike Dean watching the referee's performance during Tunisia v Mali. #TUNMLI pic.twitter.com/BW5URgf8yo
— Paddy Power (@paddypower) January 12, 2022
(Borítókép: Mali játékosai ünnepelnek a Tunézia elleni mérkőzésen. Fotó: Issouf Sanogo / AFP)