Székely Márton
2022.12.10. 17:09
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • 49’

Dzsavad el-Jamik a jobb szélről ívelt a kapu elé egy szabadrúgást, ami igazából kapura ment, Diogo Costa pedig a sok marokkói mellett elég furcsán ért a labdába, nem sokon múlott, hogy bevédje a labdát a saját kapujába, a kipattanó pedig egyből egy marokkóira pattant, akiről centikre a kaputól száguldott el.

• 46’

Az első félidei műsorra sem panaszkodhattunk, de így, hogy Portugália hátrányba került, garantáltan nyomni fognak. A marokkói válogatott kezdte a második félidőt, egyből a portugálok dobhatnak...

• 45’

A világbajnokságok történetében Portugália egyetlenegyszer nyert úgy meccset, hogy hátrányban volt a csapat, amikor a félidei szünet következett. Ez az 1966-os vb-n volt, amikor Észak-Korea ellen tudtak hátrányból visszajönni a portugálok, 0–3-ról.

• 45’

A portugálok elleni fejesgóljával Juszef en-Nesziri megszerezte második találatát a 2022-es világbajnokságon, összességében pedig ez volt a harmadik vb-gólja. Ezzel pedig rekordot döntött, nincs még egy marokkói játékos, akinek három világbajnoki gólja lenne.

• 45’

A bekapott gól után nagyon szeretett volna egyenlítést szerezni Portugália, a félidő végén több veszélyes lövés mellett a színészi képességeket is bevetették a játékosok, hátha kapnak egy tizenegyest. A játékvezető azonban nem dőlt be ennek, három perc ráadás után pedig lefújta a játékrészt. Ezt követően több portugál úgy érezte, halaszthatatlan megbeszélnivalója van Facundo Tello játékvezetővel, aki jelezte, inkább a második félidei focira koncentráljanak majd.

• 45’

A bekapott gól után rákapcsolt Portugália, Bruno Fernandes futott el a jobb szélen, majd a tizenhatosról középre húzva próbálta Bunu mögé emelni a labdát. Nem sokon múlott az egyenlítés, Fernandes lövése a felső lécről pattant le.

• 43’
    gól | Marokkó | első félidő
    Marokkó Juszef en-Nesziri (19) Jahia Attijat (25)
    1
    0 Portugália
    43’

A bal szélről ívelt középre Jahia Attijat, Diogo Costa pedig le szerette volna húzni a labdát, de Juszef en-Nesziri résen volt, és mielőtt a portugál a labdához ért volna, a kapu irányába fejelt en-Nesziri. Vezet Marokkó!

• 39’

Remek tempóban vezetett támadást Portugália, a bal szélről térdmagasságban érkező beadást Joao Félix nagyjából 17 méterre a kaputól megpróbálta rálőni, de jócskán fölészállt.

• 35’

Boufal nagyjából 18 méterre a kaputól cselezett egyet, majd kapura lőtt, de a középre kanyarodó labdában nem volt túl sok erő, Diogo Costának ez nem adta fel a leckét. Viszont ezzel megvolt Marokkó első, kaput eltaláló lövése.

• 34’

A bal szélen iramodott meg Marokkó, Szelim Amallah pedig jól helyezkedett a tizenhatoson belül. A lapos beadást viszont kapásból gyakorlatilag kilőtte a stadionból.

• 31’

Portugália előreívelte a labdát, amit egy marokkói védő vissza is tudott fejelni a tizenhatosról. Igen ám, csak éppen Joao Félix elé, aki a második hullámban érkezett. A portugál előtt egyet pattant a labda, majd jobb külsővel a kapura bombázta, a lövés pedig megpattant egy védő csípőjén, és épphogy a kapu jobb sarka fölé szállt. Bunu a másik irányba vetődött, nem sokon múlt, hogy Portugália vezetést szerezzen.

• 30’

Az első 30 perc során csak Portugália találta el a kaput, de Marokkónak is volt három lövése, ami nem sokkal kerülte el a kaput. A labdát 70 százalékban Portugália birtokolja.

• 26’

Szabadrúgásból jött középre a labda, amit megint Juszef en-Nesziri tudott tisztán fejelni – csak éppen a kapu fölé. Nem volt igazán veszélyes, de jól jelzi, hogy Marokkó egyáltalán nem a tizenegyespárbajra játszik, és bizony lehet fogást találni a portugál védelmen.

• 24’

A bal szélről kanyarodott középre a labda, Bruno Fernandes pedig nagy lendülettel szerette volna elfejelni azt. Mindeközben Jasszin Bunu is érkezett a labdára, amit el is kapott, de a portugál játékos hatalmasat lökött rajta a levegőben, a marokkói csúnyán esett a földre. Egy pillanatra úgy tűnt, össze is a balhéznak az ügyön, végül lap nélkül megúszta mindenki.

• 21’

Megélénkült a marokkói csapat, sorra vezeti a támadásokat. Zijes ezúttal lövés helyett megpróbálta beadni a labdát, de Diogo Costa résen volt, kijött a kapujából, és lehúzta a labdát.

• 17’

Villámgyors támadást vezetett Marokkó a pálya jobb oldalán, Hakim Zijes kapta meg a labdát nagyjából 25 méterre a kaputól, kicsit közelebb vitte a játékszert, és két védő között elvállalta a lövést, de a labda kicsit lecsúszhatott a bal lábáról, mert jócskán a kapu mellé durrantott.

• 13’

Megint a jobb szélen kaptak szabadrúgást a portugálok, a középre ívelt labdát Guerreiro elé fejelték, aki a tizenhatos bal széléről kapásból kapura küldte azt, de egy marokkói védő lábáról kipattant a labda. Pedig jó irányba szállt, és erő is volt benne bőven, ha nincs ott a blokk, ezt Bunu valószínűleg nem fogta volna meg.

• 10’

Az első 10 perc után a portugálok jóval 80 százalék fölött birtokolják a labdát, de a marokkói védelmet nem igazán tudják feltörni. Ne feledjük, Marokkó ejtette ki Spanyolországot is a világbajnokságról...

• 7’

Marokkó rúghatott szögletet, Juszef en-Nesziri ugrott nagyot a bekanyarodó labdára, de kicsivel a kapu fölé bólintotta a beadást. Mindkét csapatnak volt már helyzete.

• 4’

Távolról, a jobb szélről rúghatott szabadrúgást Portugália, Joao Félix indult nagy sebességgel a tizenhatoson belül, Bununak kellett nagyot védenie, mert Joao Félix fejese veszélyesen száguldott a kapu bal széle felé.

• 1’

Portugália fehér szerelésben indította útjára a labdát, Marokkó piros-zöld mezben játszik.

• Fernando Santos portugál szövetségi kapitány sorozatban másodszor is a kispadra nevezte „csak” Cristiano Ronaldót – a többi között ez derül ki, ha a 16.00-kor kezdődő Marokkó–Portugália-vb-meccs előzetesen megadott kezdőcsapataira pillantunk. A helyén a Svájc ellen triplázó ifjú titán, Goncalo Ramos kezd majd ezúttal is.

Portugália: Diogo Costa – Dalot, Pepe, R. Dias, Guerreiro – Bernardo Silva, R. Neves, Otávio, Bruno Fernandes – Joao Félix, Goncalo Ramos.

Marokkó: Bono – Hakimi, Szaissz, Jahia, el-Jamik – Unahi, S. Amrabat, Amallah – Zijes, en-Nesziri, Bufal.

• Nem csupán Marokkó, az egész afrikai kontinens Marokkónak szoríthat a 16 órakor kezdődő, Portugália elleni negyeddöntőben, ugyanis amennyiben a válogatott ma is kiharcolja a továbbjutást, az első afrikai együttes lehet, amely világbajnokságon elődöntős meccset játszik.

Korábban negyeddöntőbe is mindössze három alkalommal jutott afrikai nemzet – 1990-ben Kamerun, 2002-ben Szenegál, 2010-ben pedig Ghána szerepelt a legjobb nyolc között –, azonban mindhárom esetben ez jelentette a vb-szereplésük végét.

• A két együttes a múltban két alkalommal csapott össze egymással, a mérleg pedig kiegyenlített: az 1986-os mexikói vb-n meglepetésre 3–1-re nyertek a marokkóiak, négy évvel ezelőtt viszont az oroszországi világbajnokság csoportmeccsén Cristiano Ronaldo fejese 1–0-s győzelmet ért a portugáloknak.

• Az utolsó világbajnoki mérkőzés következik az al-Tumama Stadionban. Több gólzáporos meccset is játszottak itt a vb-n, mint a 3–1-es francia–lengyel, vagy a 7–0-s Spanyolország–Costa Rica. A stadion egy tökéletes kört formál, akárcsak a Taqiyah, azaz a tradicionális arab sapka, mely az arab kultúrában fontos szimbóluma a felnőtté válásnak a fiúk és férfiak körében. A stadion borítása a sapka szövetét jelképezi.

A létesítmény a Hamad reptérhez közel fekszik, így az érkező és távozó szurkolók különleges látványban részesülhetnek a repülőről, a stadion körül pedig egy hatalmas park található, ahol a szurkolók rápihenhetnek a meccsekre.

• Az Argentína–Horvátország elődöntőt december 13-án magyar idő szerint este 8-kor játsszák. A Marokkó–Portugália mérkőzés győztesének pedig a ma este 8-kor kezdődő angol–francia párharc nyertese lesz az ellenfele az elődöntőben.

• Tegnap a horvát–brazil meccsel indult ez a szakasza a tornának, egyből hosszabbítással, ahol először Brazília vezetést szerzett, aztán a horvátok egyenlítettek, így tizenegyespárbaj döntött, amit Horvátország nyert meg – köszönhetően Dominik Livakovic szenzációs kapusteljesítményének, a 120 perc játék során 10 védése volt.

Az ezt követő Hollandia–Argentína pedig a 2022-es vb eddigi legjobb meccsének bizonyult. Argentína a 83. percig 2–0-ra vezetett, majd a hollandok valahogyan hosszabbításra vitték a találkozót. A büntetőpárbajban viszont már Messiék remekeltek, Emiliano Martínez két tizenegyes védésével indított, Argentína jutott tovább. A balhés meccsen egyébként 13 sárga lapot osztott ki a játékvezető.

• Ez a második napja a negyeddöntőknek a katari világbajnokságon, tegnap pedig nem unatkoztunk egyik mérkőzésen sem.