Akár politikai okok is állhatnak Lamine Yamal apjának megkéselése mögött

2024.08.15. 09:57
Forrong a spanyol közélet és a futballvilág Lamine Yamal édesapjának szerdai megkéselése nyomán. Barcelona egyik, északra fekvő elővárosában, Mataró Rocafonda nevű kerületében történt a bűntény, amelynek során több késszúrással megsebesítették Mounir Nasraouit, az Európa-bajnok spanyol válogatott 17 éves klasszisa, Lamine Yamal édesapját. A késes támadás okait illetően több verzió is kering, akár még politikai indíttatású is lehet a merénylet.

A késes támadás szerda este 21 óra 10 perc körül történt. Mounir Nasraoui, a Barcelona-sztár Lamine Yamal 38 (más források szerint 36) éves édesapjára többen rátámadtak, és késszúrásokkal súlyosan megsebesítették. Két késszúrás a hasát érte, a férfit – ahogyan arról az Index már beszámolt – a badalonai Can Ruti kórházban ápolják, állapota súlyos, de már nem életveszélyes.

Időközben több verzió is napvilágot látott a spanyol (leginkább a katalán) médiában a késes támadás előzményeit, okát illetően.

Nem árt több mint egy évet visszamenni az időben, ha az esetleges motívumokat keressük. 

Tavaly májusban történt, a spanyol választások idején, amikor Lamine Yamal apja tettlegességig fajuló szóváltásba keveredett a Vox nevű szélsőjobboldali párt sátránál Mataróban. Mataró – és főleg Rocafonda, amelynek irányítószámát, a 304-et Yamal mindig felmutatja, ha gólt szerez – vegyes lakosságú, másképpen fogalmazva multikulturális város, tele első, másod- és harmadgenerációs bevándorlókkal, amilyen Lamine Yamal családja is. Az apa, Mounir Nasraoui marokkói eredetű, az anya pedig Egyenlítői-Guineából, az egykori spanyol gyarmatról származik. 

Mármost, a tavalyi választási kampányban a Vox nem messze a rocafondai (Mataró egyik kerülete, ahol Yamalék családja él) iskolától állította fel kampánysátrát. Ez nem tetszett Mounir Nasraouinak, és szóváltásba, majd dulakodásba keveredett a Vox aktivistáival, sőt egyikük szemüvegét leütötte, amely össze is tört.

Az ügyből rendőrségi feljelentés lett, Mounirt 550 euró pénzbüntetésre ítélték, továbbá a 110 eurónyi kár megtérítésére.

A tárgyaláson Mounir Nasraoui így védekezett:

Miközben a fiam Magyarországon küzd Spanyolországért az U17-es Európa-bajnokságon, ezek itt pár méterre a fiam iskolájától a bevándorlók ellen lázítanak. Elvesztettem a fejem, nem tagadom…

Ez volt tavaly májusban. A szerdai eset közvetlen előzményeként Yamal apja szerda délután a kutyáját sétáltatta Rocafondában, amikor az egyik erkélyről vízzel leöntötték. Természetesen Mounir ezt zokon vette, heves szóváltás, majd dulakodás lett az esetből, amit videóra is rögzítettek:

A dulakodó feleket végül a rendőrök választották szét. A helyi erők Nasraoui védelmében próbálták őt a helyszíntől távol vinni, miközben a sértett azt kiabálta, hogy megtámadták, és miközben a rendőrök nyugtatni próbálták, azt magyarázta nekik feldúltan, hogy lefogták és a földre vitték.

Órákkal később Mounir sétált az utcán, amikor három férfi rátámadt, és két késszúrással megsebesítette. A támadás nagy valószínűséggel a délutáni dulakodás folytatása volt, amely kis híján Lamine Yamal apjának életébe került. Hogy az egésznek van-e köze egyáltalán a tavalyi incidenshez, az még nem világos. 

A rendőrség már megkezdte a nyomozást az ügyben, sőt három gyanúsítottat már elő is állítottak, akiknek közük lehetett a késes támadáshoz.

A Barcelona klubelnöke, Joan Laporta legmegbízhatóbb emberét, Alejandro Echevarríát küldte be a kórházba a sérülthöz és a közvetlen hozzátartozók megnyugtatására az egyesület képviseletében, míg Lamine Yamalnak azt tanácsolták, hogy egyelőre maradjon otthon, az ő személyes látogatása jelen helyzetben túl nagy kockázatot jelent, és édesapja sérülése ugyan súlyos, de nincs életveszélyben.

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport