- Sport
- Futball
- nemzetek ligája
- nemzetekligaja2024
- magyar válogatott
- válogatott
- osztrák válogatott
- ukrán válogatott
- görög válogatott
- török válogatott
- marco rossi
- szoboszlai dominik
- sorsolás
Ebbe belehúztunk: a magyar válogatott Törökország ellen harcolhatja ki élvonalban maradását
További Futball cikkek
- Késes támadásnak volt szemtanúja a korábbi válogatott futballista
- Hamarosan befut a magyar mozikba a DAC-ról szóló sportdokumentumfilm
- „Komolyan vettük, amit két fröccs között ígértünk neki” – Orbán Viktor nyitotta meg a Puskás Múzeumot
- Rohamrendőrök akadályozták meg a csúnya botrány kirobbanását Franciaországban
- Tömegjelenettel zárult a Vasas meccse, Pintér Attila sem maradt ki a balhéból
A magyar labdarúgó-válogatott az A ligában csoportjában Németország és Hollandia mögött a harmadik helyen végzett, ezzel elkerülte az automatikus kiesést (Bosznia-Hercegovina csúszott a B ligába), de így is osztályozón kell részt vennie, hogy meghosszabbítsa tagságát az elitben.
Ebbe belehúztunk: Törökországot kaptuk
Elsőként a C/D ligák közötti osztályozó párharcait húzták ki délben, itt Lettország és Luxemburg a bennmaradásért küzd, Gibraltár és Málta pedig a feljutásért. Ezt követően a B/C ligák jöttek, itt kialakult például Szlovákia–Szlovénia-párharc is.
Így érkeztünk el a mieink számára legfontosabb szakaszhoz, az A/B ligák osztályozójához. Olvasóinkhoz hasonlóan podcastünkben is a törököket szerettük volna elkerülni, ehhez képest rögvest az első párharcban összesorsolták a két csapatot.
Így minden bizonnyal Isztambulban játssza fennállása 1000. hivatalos mérkőzését a magyar labdarúgó-válogatott!
Marco Rossi sem örült felhőtlenül a leendő ellenfélnek:
Őszintén szólva egyetlen csapat volt a négyből, amelyet szerettem volna elkerülni, és az éppen a török válogatott
– kezdte a hatvanéves szakember.
A magyar útlevéllel is rendelkező olasz tréner sorsolást követő nyilatkozatát itt részleteztük.
Nemzetek Ligája 2024–2025, osztályozók
- A/B liga: Skócia, Belgium, Magyarország, Szerbia/Ukrajna, Görögország, Ausztria, Törökország
- B/C liga: Georgia, Írország, Szlovénia, Izland/Szlovákia, Koszovó, Bulgária, Örményország
- C/D liga: Lettország, Luxemburg/Gibraltár, Málta
A/B liga
- Törökország–Magyarország
- Ukrajna–Belgium
- Ausztria–Szerbia
- Görögország–Skócia
B/C liga
- Koszovó–Izland
- Bulgária–Írország
- Örményország–Georgia
- Szlovákia–Szlovénia
C/D liga
- Gibraltár–Lettország
- Málta–Luxemburg
Az A/B és a B/C osztályozó mérkőzéseit március 20-án és 23-án rendezik meg, a kiemelt csapat játszhatja hazai pályán a visszavágót, a C/D osztályozót pedig 2026. március 26-án és 31-én.
Masszív a keretek közötti erőfölény a törökök javára
Leendő ellenfeleink számára egészen pocsékul alakult a novemberi zárás, hiszen addig három győzelemmel és egy döntetlennel simán vezették a csoportot, de Wales ellen otthon 0–0-ra végeztek, majd az addig pont nélküli Montenegrótól 3–1-re kikaptak, így az Izlandot 4–1-re kiütő walesiek beelőzték a favoritot.
Ezzel a B liga egyik legértékesebb (286,7 millió euró) keretével bíró gárda osztályozóra kényszerült, amiben a magyar csapatot (126,95) húzták mellé.
Ha csak az anyagiakat nézzük, óriási a török erőfölény, az együttest pedig olyan fiatal sztárok alkotják, mint a Real Madridnál szereplő Arda Güler (45), vagy a Juventus szélsője, Kenan Yildiz (40).
A B ligában Kerem Aktürkoglu négy találatával holtversenyben végzett Erling Haaland (7) és Benjamin Sesko (5) mögött a harmadik helyen, a márciusi összecsapásokra pedig várhatóan felépülhet az Inter jelenleg sérült karmestere, Hakan Calhanoglu (45 millió euró) is.
A (futball)történelem a magyarok mellett szól
Szerencsére a pályán nem csak az anyagiak számítanak, és a magyar csapat kifejezetten jól teljesít a törökök ellen!
Eddig 16 mérkőzést játszottunk, ezeken a mérleg 10 győzelem, két döntetlen és négy vereség, 36–16-os gólkülönbség mellett.
Rögvest az első találkozó parádésan alakult, 1952-ben Puskás Ferencék 7:1-re győztek a negyeddöntőben, és végül olimpiai bajnokok lettek Jugoszlávia 2:0-s megverésével.
Ezt követően 1994-ig csak felkészülési mérkőzéseken találkoztak a felek, az 1996-os és a 2008-as Eb-t megelőző selejtezőkön jött az egyetlen komolyabb hullámvölgy, egy döntetlenre három vereség jutott.
Az elmúlt 17 évben viszont veretlenek vagyunk, a 2014-es vb-selejtezőben hazai 3–1-re idegenbeli 1–1 jött, a Nemzetek Ligája 2020–2021-es kiírásában a B ligában pedig idegenben (1–0) és itthon (2–0) is magyar siker született.
Ebben az évben pontosan nyolc hónapja, március 22-én találkoztak a csapatok, akkor ugyanúgy Szoboszlai Dominik gólja döntött, mint a B liga idegenbeli 1–0-s sikere során.
Vb-döntős párharcok a negyeddöntőben
Zárásként a negyeddöntő mezőnyét és az elődöntő ágait húzzák ki. Itt az azonos csoportból érkezők nem kaphatták egymást, így Portugália Horvátország helyett Dánia mellé csúszott.
Spanyolország a 2010-es vb-döntő „visszavágóján” Hollandiával csaphat össze, a 2018-as vb-finálé is megismétlődik a Horvátország–Franciaország párharcban, de így is az Olaszország–Németország tűnik a legerősebbnek (amúgy ez is volt világbajnoki finálé, még 1982-ben).
Ennek a párharcnak a továbbjutója kapja a Dánia–Portugália győztesét az elődöntőben, a címvédő spanyolok számára a hollandok után a a horvátok vagy a franciák érkezhetnek.
A negyeddöntő párosítása
- Hollandia–Spanyolország
- Horvátország–Franciaország
- Dánia–Portugália
- Olaszország–Németország
Az elődöntő ágai
- Olaszország/Németország–Dánia/Portugália
- Hollandia/Spanyolország–Horvátország/Franciaország
A negyeddöntő meccseit március 20-án és 23-án rendezik meg, a kiemeltek lesznek a visszavágó házigazdái. Az elődöntő meccseit június 4-én és június 5-én rendezik, a helyosztókat június 8-án.
A Nemzetek Ligája 2026–2027-es mezőnye
- A liga: Németország, Portugália, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Dánia, Horvátország, Csehország, Anglia, Norvégia, Wales + az A/B ligák osztályozójának négy győztese (Törökország–Magyarország; Ukrajna–Belgium; Ausztria–Szerbia; Görögország–Skócia)
- B liga: Lengyelország, Izrael, Bosznia-Hercegovina, Svájc, Svédország, Észak-Írország, Észak-Macedónia, Románia + az A/B ligák osztályozójának négy vesztese (Törökország–Magyarország; Ukrajna–Belgium; Ausztria–Szerbia; Görögország–Skócia) + a B/C ligák osztályozójának négy győztese (Koszovó–Izland; Bulgária–Írország; Örményország–Georgia; Szlovákia–Szlovénia)
- C liga: Albánia, Finnország, Kazahsztán, Montenegró, Észtország, Ciprus, Belarusz, Feröer, Moldova, San Marino, a B/C ligák osztályozójának négy vesztese (Koszovó–Izland; Bulgária–Írország; Örményország–Georgia; Szlovákia–Szlovénia) + a C/D ligák osztályozójának két győztese (Gibraltár–Lettország; Málta–Luxemburg)
- D liga: Azerbajdzsán, Litvánia, Liechtenstein, Andorra+ a C/D ligák osztályozójának két vesztese (Gibraltár–Lettország; Málta–Luxemburg)
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)