Egervári: támadni tudunk, úgyhogy támadunk
Nem élt meg egy évet sem a magyar utánpótlás élén az MLSZ által a feladatra kiszemelt holland Wilco van Buuren. Az U-válogatottakat irányító szakmai team vezetője egy korábbi beszélgetésben merész terveket vázolt fel, de ezekből szinte semmi nem valósult meg, a magyar válogatottak nem szerepeltek jól a holland keze alatt. A csalódást keltő eredmények fölött még szemet hunyt volna a vezetőség, de a gyenge játék miatt azt már nem kockáztatták meg, hogy az utóbbi évek legnagyobb futballsikerét szállító U19-es válogatott utódja megbukjon az U20-as világbajnokságon. Jött Egervári Sándor.
„Gyönyörű feladatot kaptam, ami óriási megtiszteltetés – mondta az Indexnek a frissen kinevezett szövetségi edző, aki azon kevés magyar szakember egyike, akik dolgozhattak külföldön is. – Nagy örömmel vállaltam a felkérést, de tudom, mekkora felelősséget vettem a nyakamba, hiszen óriási elvárásokkal kell szembenéznie az U20-as válogatottnak. Nagyon jó szellemű, kiváló csapatot vettem át, akik tenni és tanulni akarnak.”
Sisa Tibor a 2008-as U19-es Európa-bajnokságon bronzéremig vezette a magyar válogatottat, de a szakembernek nem fért bele az elképzeléseibe, hogy holland fennhatóság alatt, afféle segítőként dolgozzon tovább, így lemondott, és az NB I.-ben vállalt munkát.
Sisa csapatának nagy erénye volt, hogy az erősebb riválisok ellen is képes volt kihozni magából a legtöbbet, ennek volt köszönhető többek között a selejtezőben a portugálok, az Eb-n pedig a spanyolok legyőzése.
A magyar U20-as válogatott világbajnoki kerete
Kapusok: Gulácsi Péter (FC Liverpool), Megyeri Balázs (Ferencváros), Kovácsik Ádám (Reggina)Védők: Debreceni András (Budapest Honvéd), Korcsmár Zsolt (Újpest FC), Szekeres Adrián (MTK Budapest), Szabó János (Paksi FC), Zámbó Bence (Győri ETO FC), Présinger Ádám (Videoton FC)
Középpályások: Dudás Ádám (Győri ETO FC), Tóth Bence (Ferencváros), Takács Péter (DVTK), Koman Vladimir (Bari), Simon Ádám (Szombathelyi Haladás), Varga Roland (Brescia), Kiss Máté (Győri ETO FC),
Csatárok: Németh Krisztián (AEK Athén), Simon András (Cordoba), Gosztonyi András (MTK Budapest), Balajti Ádám (DVTK), Futács Márkó (Werder Bremen)
„Érettebb, felnőttebb lett azóta a magyar válogatott, több játékos életében komoly változás állt be a csehországi torna óta – mondta csapata egyiptomi esélyeit firtató kérdésre Egervári. – Ezek a változások azonban, bár a közvélemény pozitívnak könyvelte el őket, nem minden esetben szolgálták a játékosok érdekeit. Számomra, azaz a csapat számára többet ér egy játékos, aki játszik az Anderlechtben, mint egy olyan, aki ül a Manchester United kispadján.”
A szakember elmondta, 6-18 éves korukban a játékosoknak fizikai és elméleti képzést kell biztosítani, hogy felkészüljenek a modern futball kihívásaira, de 18 éves koruktól kezdve már nem a képzésre kellene fektetni a fő hangsúlyt, hanem a versenyeztetésre. „Ebben a korban egy kemény, hajtós tétmeccs többet ér, mint öt edzés – mondta Egervári, aki a meccshiányt nevezte meg csapata legnagyobb gondjának.
„Az akadémiákon már olyan képzést kapnak a játékosok, hogy nem beszélhetünk többé arról, a magyar fiatalok hátrányból indulnak más országok fiataljaival szemben. Kikopóban van az a rendszer, hogy már 15-16 éves korukban a versenyeztetés, az eredménykényszer kerül a középpontba, elméletileg tehát már minden akadémiáról kikerülő fiatal készen áll arra, hogy megállja a helyét a felnőttek között.”
A magyar U20-as válogatott kulcsembereinél ez a kép vegyes, hiszen Németh Krisztiánt kölcsönadta a Liverpool, és az AEK Athénban kiváló formában játszik, de Koman Vladimir például a Serie B-ből kiesett Avellinótól az első osztályú Barihoz szerződött, ahol még egyszer sem játszott a nagycsapatban.
Hasonló a helyzet Futács Márkóval, aki perceket kap a Werder Bremennél, vagy Varga Rolanddal, aki csak néhány hónapja készül az olasz B-ligás Brescia felnőtt keretével.
„Vannak a magyar játékosügynökök között olyanok, akik nézik ügyfeleik érdekeit is, de sajnos többen akadnak, akik csak a saját zsebükre gondolnak. Így kerülhet néhány tehetséges magyar játékos olyan helyzetbe, hogy neves csapat igazolt játékosa ugyan, de a csapat közelébe sem kerül, míg nála kevésbé tehetséges társai folyamatos meccsterhelést kapva fejlődnek.”
„Az a helyzet, hogy a jelenlegi keretem 70 százalékának meccshiánya van, ezzel pedig nehéz feladat szakvezetőként megbirkózni. Ugyanakkor mindenkinek látnia kell, hogy a világbajnokság komoly esélyt kínál a kitörésre, egy jó szereplés akár bajnoki szereplést is érhet egyes játékosoknak, ezt igyekszünk is segítőimmel tudatosítani bennük.”
Egervári Sándor szakvezetői pályája
Egervári segédedzőként tagja volt az 1986-os világbajnokságra kijutott, ott esélyesként nagyot bukó magyar válogatottnak. A Honvédnál szintén Mezey György segítője volt, első önálló megbizatása a BVSC volt, ahol bajnokesélyest faragott az azóta megszűnt kiscsapatból, majd Szaúd-Arábiában, az Al Ittihadnál dolgozott. 1998-ban magyar duplát nyert az MTK-val, majd bajnoki címet szerzett a Dunaferrel is, amellyel később Európában is jól szerepelt. Dunaújvárosból az MTK-hoz tért vissza, ahol újra bajnoki címet szerzett. Rövid ideig dolgozott a Vasasnál, innen Kuvaitba szerződött, ahol a Salmiyah csapatával 3. helyen végzett, és jól szerepelt az ázsiai klubtornán is. 2007-ben hazatért, 22 év után nemzetközi kupaszereplést érő helyre vezette a Győri ETO-t, ahonnan viharos körülmények között távozott. Ötször választották az Év Edzőjének Magyarországon.Egervári elmondta, ezzel a problémával az egész csapatnak kell megbirkóznia, és képesnek érzi játékosait arra, hogy egymásért küzdve, egymást segítve érjenek el eredményt. A szövetségi edző érzi, a játékosokon a közvélemény részéről komoly nyomás van, amit igyekeznek tompítani, ugyanakkor tudatosítják a fiatalokban, hogy az egész ország őket figyeli most, de erre legyenek inkább büszkék, ne nyomja össze őket a tét.
„Erősségünk az állandóság, hiszen a csapat gerince már jó néhány éve együtt játszik, ismerik egymás gondolatait is, és ahogy én látom, a pályán kívül is jól megértik egymást, többek között baráti kapcsolat alakult ki. Az összeszokottság mellett fontos erényünk a kiváló támadójáték, amivel a mezőny egy része fölé nőhetünk, és úgy is tervezzük, hogy ráerőltetjük akaratunkat ellenfeleinkre.”
A magyar válogatott vasárnap este 21.30-kor Honduras ellen kezdi meg szereplését (szerdán Dél-Afrika, jövő szombaton az Egyesült Arab Emirátusok ellen lép pályára), Egervári szerint a csoportból reális esélye van a továbbjutásra, de meglátása szerint a közvélemény értéken alul kezeli az ellenfeleket, különösen Hondurast.
A magyar csapat programja
Szeptember 27.: Honduras (21.30)Szeptember 30.: Dél-Afrika (18.44)
Október 3.: Egyesült Arab Emirátusok (18.45)
A mérkőzéseket az MTV2, és az Eurosport is élőben közvetíti.
„Spanyolország egy hajrában esett, szerencsés góllal verte őket edzőmeccsen, legyőztek több európai csapatot is. Rengeteget futó, harcos, technikás csapatról van szó, amely ellen mindent bele kell adnunk a győzelemért – mondta a nyitómeccsről Egervári, majd hozzátette, csapata képes legyőzni Hondurast, de csak akkor, ha nem kezeli le annyira ellenfelét, mint a magyar közvélemény.
„Nem feltétlenül kedvező, hogy három teljesen más futballkultúrából érkező válogatott az ellenfelünk, de ez egy világbajnokság, amiben pont ez a komoly kihívás. Meg kell találnunk mindegyik játékának az ellenszerét, hogy elérjük minimális célunkat, de őszintén szólva nem úgy készülünk, hogy a továbbjutás után elégedetten hátradőlünk.”