Akiknek nem tett jót a forradalom
Az, hogy az idei Afrika-kupára Egyiptom, Kamerun, Nigéria és a Dél-afrikai Köztársaság sem jutott ki, egy világbajnokságra kivetítve mondjuk olyan, mint ha a spanyolok, a brazilok, a németek meg a hollandok nem lennének ott. Mint sok más furcsaság, Afrikában ez is megtörténhet, és meg is történt.
A tizenegy selejtezőcsoportból az elsők természetesen továbbmentek, rajtuk kívül Egyenlítői-Guineának és Gabonnak rendezőként nem kellett selejtezőt játszaniuk. Mivel az eltiltott Togót visszavették, a K csoportban öt csapat volt, így innen ketten jutottak ki. A két legjobb csoportmásodik is kvalifikálta magát, így lehet ott Líbia és Szudán.
A szabályokkal sem voltak tisztában
A legviccesebb módon a dél-afrikaiak maradtak le, nem voltak tisztában a szabályokkal. Az utolsó selejtezőkörben 0-0-t játszottak Sierra Leonéval, Niger pedig 3-0-ra kikapott Egyiptomban, így Sierra Leone, Niger és a dél-afrikaiak is kilenc ponttal álltak a csoportban. A dél-afrikaiaknál úgy tudták, a gólkülönbség dönt, ebben pedig ők voltak a három válogatott közül a legjobbak, így már a pályán elkezdték ünnepelni a kijutást. Aztán megtudták, hogy nem ez, hanem az egymás elleni összevetés számít, aminek alapján viszont ők álltak a legrosszabbul.
Pitso Mosimane szövetségi kapitány is elismerte, ő is rosszul tudta a szabályt, ezért játszatta 0-0-ra csapatát. Összességében viszont nem magát okolta, hanem a kontinenst, mondván, olyan, mint egy dzsungel, minden sokkal macerásabb.
Hat perc hosszabbítás miatt buktak el
Nigéria sem akárhogy csúszott le, pedig csak 1-0-ra vagy 2-1-re kellett volna verniük Guineát, ráadásul hazai pályán. A 60. percben a vendégek szereztek vezetést, de Obinna és Uche góljával sikerült fordítani, így nem sokkal a lefújás előtt úgy tűnt, meglesz ez. A bíró viszont hat percet hosszabbított, és a nigériai fölény ellenére Guinea egyenlített. Ezzel annyira ők lettek a csoportelsők, hogy ma este 20 órától már Malival játszanak a D csoportban.
Ha már utolsó percek, akkor a végül szerencsésebb Tunéziát is meg kell említeni. A zárófordulóban Togót verték, de ez nem volt elég ahhoz, hogy Botswana mögött másodikként továbbmenjenek, az is kellett, hogy Malawi ne győzzön Csádban. Malawi a rendes játékidő leteltekor még 2-1-re vezetett, de a négy perces hosszabbításban gólt kaptak, így a tunéziaiak örülhettek.
Egyiptomnak rosszat tett a forradalom
Az előző három tornagyőztes egyiptomiak utolsók lettek csoportjukban, hat meccsükből mindössze egyet nyertek meg. Úgy látszik, rájuk pont ellenkezőleg hatott az országban zajló polgárháború, mint a líbiaiakra, de utóbbiról majd egy másik posztban lesz szó.
Hasszan Shehata, a válogatott szövetségi kapitánya a júniusi, Dél-afrikai Köztársaság elleni 0-0-s döntetlen után mondott le, de az indok állítólag nem ez volt. A hét éve egyiptomi kapitány Shehata - aki három egymás utáni tornagyőzelmével minden idők legsikeresebb edzője lett a válogatottnál - állítólag a forradalom során megbuktatott diktátor, Hoszni Mubarak jó barátja volt, ezért kellett távoznia. Egyiptom nélküle, az utolsó előtti meccsén is kikapott, a fentebb említett Niger elleni találkozót pedig hiába nyerte 3-0-ra.
A legnagyobb meglepetést mégis talán Kamerun bénázása jelentette, pedig Eto'o-ék már az utolsó fordulóban is tudták, nem lesznek ott Egyenlítői-Guineában és Gabonban. A csoportmeccseken hatból mindössze egyszer kaptak ki, a torna első fordulójában meglepetésre bukó Szenegál viszont hatból ötöt nyert.