Hogyan maradhatna Nagy László magyar?
További Kézilabda cikkek
- A döntőben sem bírtak a norvég szupersztárokkal, hibátlanul védték meg Európa-bajnoki címüket
- A bravúrlányok tízezer darabra törnék az Európa-bajnoki bronzérmet
- Szenzáció! A magyar női kézilabda-válogatott tizenkét év után ismét érmet nyert az Eb-n
- Elképesztő siker! Tizenkét év után ismét Eb-bronzérmes a magyar válogatott
- Három magyar játékos is bekerült az Európa-bajnokság álomcsapatába
Október végén a Pannon Kupán játszik a magyar férfi kézilabda-válogatott csapatkapitányával Nagy Lászlóval vagy nélküle, bár a szövetség elküldte a kikérőjét a spanyol Barcelonának. November végén már le kell adni a nevezéseket az Európa-bajnokságra, legalábbis egy bő keretet, de nem tudni, ott lesz-e Ausztriában a csapat balkezes vezéregyénisége.
Nagy türelmet kért, nem beszélt arról, mit válaszolt a spanyoloknak, akiknél már a 2004-es athéni olimpia előtt felmerült honosítása, és ez pletykaszinten évente azóta is szóba kerül, most azonban többről van szó. Nagy tehát kivár, és nem beszél arról, akar-e a magyar válogatott maradni.
Magától értetődő lenne őt hibáztatni, miért nem mondja már ki, mit szeretne, ezzel egyszerűsítené a helyzet; az elnökkel, Sinka Lászlóval még nem tárgyalt.
A magyar csapatnak Nagy Lászlóval nagy esélye lenne az olimpiai részvételre, nélküle lényegesen kevesebb. A csapat egy lenne azok közül, amelyik nélküle nagy bravúrral a tízbe érhet, vele viszont a hatba is bejuthat újra, szerencsés esetben még érmet is nyerhet.
A 28 éves Nagy tíz éve válogatott, a védekezésben, a blokkolásban és a gólpasszokban is kimagaslott a nemzetközi élmezőnyből a vb-n. A spanyoloknak is nagy szükségük lenne rá, mert a 13. hely után most nagyon elszántak, hogy erősítsenek, jobb híján honosítással. A vajdasági Sterbik Árpádért meg nem erősített hírek szerint félmillió eurót fizettek (Nagy esetében is hallani erről az összegről). Pontosabban a Ciudad Real, amelyiknek leginkább érdeke volt, mert így más légióst is igazolni tudott a helyére.
Nagy László emblematikus alakja a sportágnak, eddig eleget tett hazafias kötelességének, szeretett a válogatottban lenni, játszani. A szövetség elnöke, Sinka László kijelentette: licitálásba nem bonyolódhat bele a szövetség, mert nem teheti meg. Ha jobb anyagi helyzetben lenne, akkor sem fizetne, mert pénzt adni a válogatottságért az elvekkel ellentétes.
A Magyar Kézilabda Szövetség elnöksége nincs könnyű helyzetben, de a visszaemlékezések szerint Hajnal Csaba, a veszprémiek ügyvezetője kijelentette: ameddig lehet, menjenek el, mert nélküle a csapat nem ugyanaz. Nyilván nemcsak Hajnal gondolja így, hanem mások is. Még akkor is, ha a helyzet visszás lehet, mert akkor Nagy nem lenne egyenlő a többiekkel. Mi lesz, ha mindenki követelőzni kezd? - hangzik a kérdés.
Egy másik tag úgy tudta, felvették a kapcsolatot Nagy menedzserével, Szörnyi Attilával, hogyan lehet elsimítani az ügyet. Szörnyi erről nem tudott, őt eddig senki sem kereste.
„Nagyon kényes téma, jó döntés nincs. Nem tudom, melyik a helyes lépés, lehet, még önmagammal is meghasonlok, mert nagyon sok mindent kell figyelembe venni” - mondta az olimpiai ezüstérmes Kökény Bea.
Nagy kérdés, szükség van-e licitálásra, nem csak arra, hogy valaki kulturáltan, empátiával, igazi érdeklődéssel, és nem utolsósorban személyesen megbeszélje vele Barcelonában, mi volt eddig a gondja, hogyan állhatott elő a helyzet, ha besokallt, mitől tette, milyen bajok sokasodtak benne az elmúlt tíz évben.
A sportágban élõk, de a kényes helyzetre való tekintettel névtelenséget kérők szerint elég lenne egy ilyen találkozó, amelyiken érzi, hogy fontos, ahol aztán tisztázni lehet az örökös problémát jelentő biztosítást, a napidíjat, és minden más korábbi esetleges sérelmét.
Ebből adódóan érthetetlennek látszik, hogy a szövetség vezetője, miért nem utazott már el eddig Barcelonába, és miért nem egyeztetett, hiszen az egész sportág közeljövője ezen a beszélgetésen múlhat.
Vitathatatlan, a spanyolok kedvezőbb lehetőségekkel kecsegtethetik Nagyot, ráadásként Ribera kapitányt jól ismeri Barcelonából, nyilván ő szorgalmazná honosítását. Beszédes adat: napidíjuk 600 euró volt a legutóbbi vb-n, míg a magyaroké jelképes, nem érte el a húszat.
Tettünk egy próbát, hátha a spanyolok már mindent tudnak, de akár egy elejtett félmondat is árulkodó lehet. A szövetség sajtófőnöke, Javier Fernandez annyit mondott az Indexnek, ők még soha egyetlen honosítást sem intéztek, nem is a dolguk, mert ezt mindig a klubok teszik meg, ha érdekeik úgy kívánják (itthon is többnyire a Veszprém és a Szeged intézkedett, ha kellett).
Vagyis ezúttal sem tettek semmit. Egyébként tökéletesen tudta, hogy Nagy 28 éves, és felvetette, miért lenne szükségük rá? A beszélgetés nagyon hivatalosnak tűnt, a sablonokat ismételgette, de lehet, hogy tényleg szó sincs semmilyen felajánlott pénzről, vagy felajánlásról, a Barcelonánál nem terv a honosítása.
A fehérorosz Rutenka is spanyol lett
Nem biztos, hogy játszik a spanyoloknál, mert a fehéroroszból szlovénná lett klasszis, Siarhej Rutenka, mert azt mondta a szlovén Luka Zvizejnek (Pick Szeged), ő nem akar sem spanyol, sem szlovén lenni, legszívesebben szülőhazájában játszana.Nagy bevallotta még a nyáron, nincs spanyol útlevele, ez azonban nem is annyira lényeges. Mert ha három évig nem játszik - a hazaváltásnál ennyit kötelező kihagyni -, ezalatt gyorsan kap egyet, és máris ott lehet július végén a spanyol himnuszt hallgatva Londonban. Addig pedig vár, készül, és talán a Ramblán lesz egy olyan hely, ahol mindent kibeszélhet magából, és amit végighallgat az elnök.
A szurkolók mindenesetre aláírásgyűjtésbe kezdtek, hogy Nagy maradjon magyar.