Pazar játékkal KEK-győztes az FTC

2011.05.15. 14:20
A Ferencváros női kézilabdacsapata a múlt heti, 34-29-es hazai siker után a döntő idegenbeli visszavágóján 23-23-at játszott a spanyol Mar Alicantéval, összesítésben 57-52-re győzött.

A múlt vasárnap, Dabason megszerzett ötgólos előnyét próbálta megőrizni a Ferencváros a női kézilabda KEK-döntő alicantei visszavágóján. Spanyolországban szombaton 30 fokos meleg fogadta az FTC-t, a hazai csapat üvegtetejű csarnokában a vasárnapi felhős idő miatt mégsem volt tikkasztó hőség.

A magyarokat elkísérő, dobokkal sípokkal felszerelt 2-300 szurkoló hazai hangulatot varázsolt, a csarnok beleremegett, amikor a bemelegítésre bevonuló ferencvárosiak tiszteletére rázendítettek a "Ria, Ria, Hungária" rigmusra. Nemzetközi meccsen szokatlan, de a 6000 euróért kölcsönzött borítást a csarnokban lakó fecskék összepiszkították.

A találkozó előtt egyperces gyászszünettel emlékeztek meg a héten Spanyolországban történt földrengés halálos áldozatairól. Jól kezdett a Fradi, Szamoránsky az első percben megszerezte a vezetést, a harmadikban Pastrovics büntetőt védett. Tomori góljával lett 2-0, a spanyolok 4-4-nél érték be az FTC-t.

Tomori volt az első kiállított, a félidő felénél megtorpant a vendégcsapat: Jovovics góljával vezetett az Alicante, Ortuno Torrico góljával elmentek 6-4-re. A spanyolok legjobbja csakúgy, mint az első meccsen, most is megszórta a Fradit. Szucsánszki két góllal segített (7-6), de gyenge volt a magyarok szélsőjátéka, egysíkúak voltak a támadások, a 21. percben jött is az időkérés. Az első meccs hőse, Trufán Noémi most nem játszott olyan jól, Pradel, a spanyol kapus pedig káprázatosan védett.

Újabb Szucsánszki-góllal lett egyenlő, majd Trufán is beindult (8-9). Hirtelen nagyot javult az FTC védőjátéka, megint Szucsánszki, és újra Kovacsicz lőtt gólt, a félidei 10-11-et Bernataviciute állította be, mert az időn túli szabaddobásból Ortuno csak a kapufát találta el. A magyarok játékában az első negyedórában sok volt a hiba, amikor összeszedték magukat, simán megfordították a meccset. Látszott, ha Ortunót és a beállos De Sousát megfogja a Fradi, nem lehet gond.

A második félidő Zácsik hetesgóljával indult, Pastrovics két kapusbarvúrja után a spanyolok kettős emberfogásra váltottak, az FTC edzője, Elek Gábor is változtatott csapata felállásán. Az Alicante nem védekezett jól, az FTC hét és fél perc alatt ötöt lőtt (14-16), ebből négy a feljavuló Tomorié volt, aki hátára vette a csapatot.

A félidő közepére egyre magabiztosabb lett, jól védekezett a Fradi, Kovacsicz két góljával lett 15-19. Tomori és Kovacsicz kiemelkedő játékával, Pastrovics védéseivel állandósult a különbség (51. perc, 17-21), eldőlt a kupa.

A meccs gólját Szucsánszki passzából Tomori lőtte, női meccsen ritka a kínai figura. Az utolsó percekben kiengedett a Fradi, 20-23-nál először zendült fel a "kupagyőztes, kupagyőztes" a lelátóról. A spanyolok 18-22-ről feljöttek 23-23-ra, Elek Gábor időt kért. Az Alicante nyerni akart (a spanyolok hazai pályán a döntőig veretlen maradtak), de az eredmény már az újabb időn túli szabaddobással sem változott: a Ferencváros 33 év után ismét megnyerte a KEK-et.

A lefújás pillanatában több vendégdrukker a pályára rohant, rövid ünneplés után visszatértek a helyükre, így a lányok a pályán, a szurkolók pedig a lelátón folytatták a fiesztát, majd következett az érmek kiosztása és a kupaátadás.

KEK-döntő, visszavágó

Mar Alicante (spanyol) - FTC Rail Cargo Hungaria 23-23 (10-11)
Alicante, 2000 néző, v.: Tomo Vodopivec (szlovén), Robert Krasna (szlovén)
gólszerzők: I. Ortuno 8, Bernataviciute 5, Tobiasen 3, Jovovic, De Sousa, Cracuin 2-2, Nunez 1, illetve Tomori 7, Szucsánszki, Kovacsicz 5-5, Szamoránsky P., Trufán 2-2, Zácsik, Szarka 1-1
hétméteres: 5/4, illetve 5/3
kiállítások: 2 perc, illetve 4 perc
KEK-győztes: a Ferencváros 57-52-es összesítéssel.

Az FTC története harmadik európai kupáját nyerte, a KEK-et pedig 1978 után másodszor hódította el.

A magyar női kézilabdasportnak ez volt a 11. európai kupasikere, az FTC hét döntőjéből hármat nyert meg: 1978-ban KEK-et, 2006-ban EHF Kupát nyert, míg 1971-ben a BEK-ben, 1979-ben és 1994-ben a KEK-ben, 2002-ben pedig a BL-ben lett második.