Hatodszor Európa-bajnok a norvég női kéziválogatott

2014.12.21. 20:09

Norvégia lett az Európa-bajnok a magyar-horvát közös rendezésű női tornán, miután a döntőben 28-25-re legyőzték azt a spanyol válogatottat, melyet a középcsoportban szintén három góllal vertek. Ezzel a norvégok hatodik Eb-címüket szerezték, ráadásul a legutóbbi hat Eb-ből ötször ők nyertek.

A mérkőzés első perceiben csak úgy potyogtak a gólok, a spanyolok sorban ötször találtak be – ebből a Fradi légiósa, Pena négyet lőtt –, miközben a kapujukban Navarro sorra mutatta be a védéseket. Így el is tudtak húzni, a 14. percben például már 7-3-ra vezettek, amikor a norvégok időt kértek, ám ez sem segített egy ideig ellenfelükön.

Mörk 15. percben szerzett gólja előtt Norvégia 11 percig nem talált kapuba, de utána is a spanyolok irányítottak, akik a 18. percben öt gólra, 10-5-re húztak el. Ezután viszont rendeződött a norvég védelem, a félidőben már csak két gólt engedtek és 12-10-re fel tudtak zárkózni.

A szünet után egyértelműen a norvégok voltak a jobbak. A spanyolok négy percig tudták egálban tartani a meccset, 16-15 után viszont fokozatosan egyre jobban elléptek a norvégok, ahol nem az eddigi legjobbjuk, Heidi Löke szórta a gólokat, hanem Koren. A 43. perc elején ugyan még 20-20 volt, a spanyolok viszont hiába variáltak, az Eb legjobb kapusává választott Silje Solberg remek védései miatt nem tudták újra visszaszerezni a vezetést – a norvég kapus a döntőben 15 védést mutatott be 37 lövésből.

Miután a spanyolok 15 perc alatt több gólt kaptak, mint a teljes első félidőben, időt kértek, de ez sem segített rajtuk. A kitűnő norvég védelem mellett a támadójáték sem romlott, ráadásul a csak 169 centis spanyol kapus, Navarro ellen szinte kizárólag a felső léc alá céloztak a norvégok.

Az utolsó 10 percnek 25-21-es norvég vezetéssel vágtak neki a csapatok, innen a spanyolok még 26-25-re fel tudtak jönni két emberelőnynek köszönhetően, ám a végén ismét nagy bravúrokat bemutató Solberg, valamint a két gólt is dobó Koren eldöntötte a mérkőzést.

Győzelmével a norvég csapat a 2015-ös dániai világbajnokságra és a 2016-os riói olimpiára is kvalifikálta magát.

Döntő:

Norvégia-Spanyolország 28-25 (10-12)

Gól: Koren 10, Mörk 7, S. Ch. Solberg 3, Riegelhuth 2, Löke 2, Oftedal 2, Alstad 1, Kristiansen 1, illetve Pena 10, Cabral 4, Martin 4, Mangue 3, Aguilar 2, Chavez 1, Pinedo 1

A bronzmeccsen Svédország 25-23-ra verte Montenegrót. (Index/MTI)