A világ legjobb női kézilabdázója, Görbicz Anita elköszönt
További Kézilabda cikkek
- A tabella élén telel a magyar válogatott játékos csapata a Bundesligában
- Imre Bencéék nagy csatában győztek, tapadnak az élmenőre a Bundesligában
- Magyar válogatott játékos volt a mezőny legjobbja a Bundesliga-meccsen
- Megkezdődött a jegyárusítás a Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjére
- A döntőben sem bírtak a norvég szupersztárokkal, hibátlanul védték meg Európa-bajnoki címüket
A Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) visszavonultatta a női válogatott 13-as mezszámát, amelyben Görbicz Anita szerepelt.
A csütörtöki, győri magyar-holland Európa-bajnoki selejtező bemelegítését minden magyar játékos „Köszönjük, Görbe!" feliratú, 13-as számú trikóban végezte. A kezdés előtt a 34 éves klasszis utánpótlás-játékosok sorfala között, a közönség ovációja mellett sétált a pályára.
„Tudtam, hogy eljön ez a pillanat, de nem gondoltam volna, hogy ennyire izgatott leszek ma" – mondta meghatottan.
Az MKSZ nyilvántartása szerint
Görbicz 2002 és 2017 között 233 válogatott mérkőzésen lépett pályára nemzeti színekben és 1111 gólt szerzett.
A csapatkapitány a tavaly decemberi világbajnokságon, a Franciaország elleni vesztes nyolcaddöntőt követően jelentette be, hogy többé nem szerepel a válogatottban.
A szövetség nevében Pálinger Katalin alelnök, korábbi csapattárs mondott köszöntőt, aki úgy fogalmazott, Görbicz a sportág királynőjeként, a világ legjobb női kézilabdázójaként köszön el a magyar válogatottól, és az odaadását, a mindenáron való győzni akarását emelte ki.
Novák András főtitkár egy 233-as számú mezzel ajándékozta meg, a szurkolók egy szektornyi méretű, mezt formázó, "Köszönjük, Görbe!" feliratú drapériát feszítettek ki a lelátón, majd a Hooligans zenekar tagjai énekeltek a pályán.
A győri klub részéről Bartha Csaba elnök és Vanyus Attila örökös tiszteletbeli elnök köszöntette a játékost.
A kezdés előtt Görbicz jelképesen átadta a csapatkapitányi karszalagot utódjának, Tomori Zsuzsannának, majd ő végezte el a kezdődobást.
Az MKSZ honlapján Novák András főtitkár a magyar női válogatott története egyik legnagyszerűbb játékosának nevezte az irányítót, a nemzeti csapat gólkirálynőjét. „Az elmúlt bő másfél évtizedben ő volt az, akire mindig támaszkodhatott a magyar női kézilabdázás és a válogatott. Ő volt az, aki annyiszor átsegítette a csapatot a nehéz helyzeteken, és aki győzelemre vezette a nemzeti együttest."
Görbicz az M4 Sportnak nyilatkozva leszögezte, a mai napig úgy gondolja, okos döntést hozott, és boldogan gondol vissza az elmúlt évekre.
„A mai napig a pályán lennék, mert nekem a címeres mez szent és sérthetetlen, és ha a csapatnak pedig szüksége van rá, akkor ott is kell lenni. Viszont a családdal eldöntöttük, hogy ez a legjobb megoldás" - magyarázta a döntés hátterét.
Elárulta, Kim Rasmussen szövetségi kapitánnyal már két hónappal a világbajnokság előtt közölte döntését.
Az M4 Kézilabda magazinjában a korábbi szövetségi kapitány, Kiss Szilárd azt emelte ki, Görbicz olyan dolgokat tudott, amikre mások nem voltak képesek, a pörgetett dobásokra és a csípő mellől ellőtt bombákra utalt. Hangsúlyozta, a közönségszórakoztató játékos akkor is mert lőni, amikor senkiben nem volt meg ehhez a bátorság.
Németh András úgy vélekedett, a játék szeretete emelte a többiek fölé. Egy svédországi emléket is felelevenített, amikor Görbicz vesegörcse miatt alig aludt éjjel, de a meccset nem akarta kihagyni az Európa-bajnokságon, és a pályán nem is látszott a játékán, hogy beteg lenne.
Hajdu János felidézte, hogy a klasszis egy komoly háztartási baleset után - leforrázta magát - is vállalta a játékot a 2008-as olimpián.
A búcsúzó játékos hozzátette, nem volt kedvenc összetételű magyar válogatottja, mindegyikben szeretett játszani és mindegyiket nagyon jó csapatnak tartja. Az olimpiák kapcsán van hiányérzete, mert bár 2004-ben ötödik, 2008-ban pedig negyedik lett, úgy érzi, további két ötkarikás játékokon is ott lehetett volna, ám a válogatott 2012-ben és 2016-ban nem jutott ki.
Kijelentette, a jelenlegi helyzettel nincs kibékülve, úgy érzi, nincs már annyi egyéniség, mint régebben, elment mellettünk a világ.
Számos kiváló szakemberrel dolgozott, de külön kiemelte a négy éve elhunyt norvég Karl Erik Böhnt, aki nagyon jól összerakta a csapatot szakmailag és lelkileg is.
A következő szezont még a pályán tölti a Győri Audi ETO KC színeiben, de elárulta, tervezgeti már a jövőjét, szeretne gyerekekkel foglalkozni, elsősorban egyéni képzést tartani.
Legjobb eredményei a válogatottban:
olimpia: 4. hely (2008), 5. (2004)
világbajnokság: 2. (2003), 3. (2005)
Európa-bajnokság: 3. (2004, 2012)
Egyéni díjak:
az év legjobbja a nemzetközi szövetségnél: 2005
az év legjobbja Magyarországon: 2005, 2006, 2007, 2013, 2014, 2017
a világbajnokság legjobb irányítója: 2003, 2005, 2007, 2013
További érdekességek:
- 41 büntetőből szerzett gólt sorozatban a 2007-es világbajnokságon
- 41 Európa-bajnoki mérkőzésén 160, 48 világbajnoki meccsén pedig 243 gólt szerzett
- az első meccsét 2002. augusztus 23-án Miskolcon játszotta Norvégia ellen
- az utolsó mérkőzésére 2017. december 10-én került sor Lipcsében a franciákkal szemben
A válogatottsági örökrangsor:
- Gódorné Nagy Mariann 281 mérkőzés
- Erdős Éva 270
- Pálinger Katalin 254
- Kökény Beatrix 245
- Angyal Éva 242
- György Anna 242
- Sterbinszky Amália 239
- Görbicz Anita 233
- Csajbók Sándorné 230
- Vadász Józsefné 230
(Borítókép: Krizsán Csaba / MTI)