Valóban felesleges a dániai női kézi Eb?
További Kézilabda cikkek
- A Plock ismét nem bírt a Veszprémmel, a bakonyiak 250. BL-győzelmét jelentette a hazai diadal
- Tavalyi BL-csapatunk is kiesett, egy magyar alakulatnak szurkolhatunk az Európa-ligában
- Újabb győzelmével hatalmas lépést tett a Ferencváros a BL-negyeddöntő felé
- Kilenc elveszített rangadó után a Szeged újra legyőzte a Veszprémet
- Megvan a januári világbajnokságra készülő magyar válogatott bő kerete
A járvány miatt tavasszal beszüntették a selejtezőt, az Európai Kézilabda-szövetség úgy határozott, hogy a 2018-as kontinensbajnokság csapatai szerepelhetnek az idei tornán is.
A mieink a horvátokkal, a szerbekkel és a világbajnok hollandokkal kerültek egy csoportba, ezeket a találkozókat Koldingban rendezik meg.
Az eredeti tervek szerint Dánia és Norvégia közösen adott volna otthont az eseménynek, ám a norvégok visszaléptek a rendezéstől, így a dánok önállóan rendezik meg a tornát.
A magyar csapatot a Danyi Gábor, Elek Gábor kettős irányítja, akiknek sok idejük nem volt a gárda felkészítésére, ráadásul különböző okok miatt a két kapitány nem számíthat Szucsánszki Zita, Vámos Petra, Kovács Anna, Szabó Laura, Fodor Csenge és Planéta Szimonetta játékára sem.
A tavalyi világbajnokságot követően viharos körülmények között távozott Kim Rasmussen, a Danyi, Elek duónak pedig egészen november végéig kellett várnia a bemutatkozásra. A mieink felkészülési mérkőzésen múlt szombaton egy góllal legyőzték a svédeket, egy nappal később azonban 31–25-ös vereséget szenvedtek.
A 19 fős magyar keret felét azok a játékosok adják, akik két évvel ezelőtt aranyérmet nyertek a junior világbajnokságon.
A rajtra 16 játékost lehetett nevezni, a torna során hat cserére van lehetőség.
Ha úgy nézzük, ez egy teljesen felesleges világverseny, hiszen nem kvalifikál sehová sem, ám mi még jól is kijöhetünk belőle, mivel a két szövetségi kapitány ezt megelőzően még nem tudott tétmeccset játszani az együttessel. Ez az egyetlen komoly felkészülési lehetősége a Danyi, Elek párosnak az olimpiai selejtezőtorna előtt, így ebből a szempontból hasznunkra válik a torna. Sok az új játékos, új elképzeléssel is vághatunk neki az eseménynek, összességében egy jó gyakorlás ez a tavaszi selejtezőre
– fogalmazott az Indexnek Németh András, a válogatott korábbi szövetségi kapitánya, a Vác női csapatának jelenlegi szakmai igazgatója.
Van egy tehetséges korosztályunk, amely már bizonyított, az utánpótlás-versenyeken szinte mindenkit legyőzött. A lányoknak ez egy remek ugrás lehet, bizonyíthatnak, egészséges önbizalmat szerezhetnek, tanulhatnak, hiszen a jövőben nekik kell képviselni az országot, most pedig különösebb tét és teher nélkül játszhatnak. Jómagam optimista vagyok, és most nem is az a lényeg, hogy ezen a tornán hogyan szerepelünk, hanem hogy letegyük a következő évek alapjait
– mondta Németh.
A rutinos, már sokat megélt játékosok mellett ott vannak a fiatalok, akik tehetségesek, fantázia van bennük, és ne felejtsük, a junior vb-győztes csapattagokon kívül akadnak olyan játékosok, például Bíró Blanka, Lukács Viktória vagy Helembai Fanny, akik még legalább tíz évig meghatározó tagjai lehetnek a csapatnak. Hosszú távú folyamat kezdődhet most el
– véli a 67 éves szakember.
A váci csapatból egyébként hárman, Kácsor Gréta, Helembai Fanny és Lakatos Rita is bekerült a magyar keretbe, utóbbi a junior vb-n győztes válogatottnak a csapatkapitánya volt.
Biztos vagyok benne, hogy tudnak segíteni a felnőttcsapatnak. A mezőny nem ismeri őket, tudnak meglepetést okozni. Jól látható volt, hogy a svédek ellen, amikor Kácsor pályára lépett, engedték lőni. Ez így szokott lenni: jön egy új ember, akit »megkóstol« a mezőny. Azt gondolom, a váci játékosok élni fognak a lehetőséggel. Büszkék vagyunk rá, hogy hárman is képviselnek minket egy világversenyen, ez nagyon nagy dolog számunkra és igazolja a munkánkat, amit folytatni szeretnénk
– így Németh.
Könnyű helyzetben egyébként egyik válogatott sincs.
A románoknál az utazás előtt Crina Pintea produkált pozitív koronavírustesztet, de a győriek norvég kapusa, Silje Solberg sincs a csapatával jelenleg, ő később csatlakozhat.
A legtöbb hiányzó az oroszoknál van: Anna Vjahireva, Anna Szeny és Jelena Mihajlicsenko is sérült. Ambros Martín együttese még így is a torna egyik esélyesének számít, csakúgy, mint a norvégok, a hollandok, a spanyolok, a házigazda dánok és a címvédő franciák.
A szerbek (akikkel egy csoportban szerepelnek a mieink) kedd helyett csütörtökön érkeztek meg Dániába, mert kétes eredményt hozott a hét eleji tesztelés. Szerdán arról szóltak a hírek, hogy mindenki tesztje negatív lett, majd a megérkezésük napján kiderült, hogy az egyik játékos mégis koronavírusos.
Az EHF péntek reggel hivatalosan is megerősítette, hogy a Hollandia–Szerbia találkozót péntekről szombatra halasztották.
A szerb keret egyelőre karanténban van, pénteken és szombaton ismét mindenkit tesztelnek. Sokak szerint pont az ilyen esetek miatt volt felesleges megrendezni az eseményt, amelynek a presztízsen kívül tulajdonképpen tétje nincs. Alighogy elkezdődött a torna, de máris variálni kellett.
De ha már így alakult, a tét nélküliségnek előnye is van, a magyar válogatott nyomás és különösebb elvárások nélkül játszhat az Eb-n, az igazán nagy feladat majd márciusban következik Győrben, az olimpiai selejtezőtornán.
Ha a magyar csapat továbbjut, a középdöntőben a D-csoport (Németország, Norvégia, Románia, Lengyelország) első három helyezettjével találkozik majd.
A tornát rendkívül szigorú szabályok szerint rendezik meg, a játékosok és a szakmai stáb tagjai nem hagyhatják el a „buborékot” (kivétel az edzések és a mérkőzések helyszíne), aki megszegi a protokollt, kizárhatják és hazaküldhetik. A keret tagjait egyébként folyamatosan tesztelik.
A mérkőzéseket nézők nélkül rendezik meg, a csarnokban kizárólag a játékosok, a stábtagok, a játékvezetők, a hivatalos személyek, a média munkatársai és a rendező partnerei lehetnek jelen. A torna december 20-án ér véget.
Az Európa-bajnokság mérkőzéseit hazánkban a Sport Tv közvetíti. A legutóbbi Eb-n a mieink a hetedik helyen zártak.
NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
C-CSOPORT
December 4., péntek
18.15: Magyarország–Horvátország
December 6., vasárnap
16.00: Magyarország–Szerbia
December 8., kedd
20.30: Magyarország–Hollandia
A magyar válogatott kerete:
- kapusok:
Szikora Melinda (Siófok KC)
Bíró Blanka (Ferencváros)
Janurik Kinga (Ferencváros) - jobbszélsők:
Faluvégi Dorottya (Győri Audi ETO KC)
Lukács Viktória (Győri Audi ETO KC)
- jobbátlövők:
Klujber Katrin (Ferencváros)
Tomori Zsuzsanna (Siófok KC)
- irányítók:
Kovacsics Anikó (Ferencváros)
Lakatos Rita (Váci NKSE)
Tóth Eszter (Mosonmagyaróvár)
- beállók:
Tóvizi Petra (Debrecen)
Pásztor Noémi (Ferencváros)
Helembai Fanny (Váci NKSE)
- balátlövők:
Szöllősi-Zácsik Szandra (MTK Budapest)
Csiszár-Szekeres Klára (Ferencváros)
Kácsor Gréta (Váci NKSE)
Háfra Noémi (Ferencváros)
- balszélsők:
Schatzl Nadine (Ferencváros)
Márton Gréta (Ferencváros)
(Borítókép: Csiszár-Szekeres Klára és a svéd Isabelle Gulden küzd a labdáért a Svédország - Magyarország női felkészülési kézilabda-mérkőzésen a svédországi Trollhättanban 2020. november 28-án. Fotó: Bjorn Larsson Rosvall / MTI / EPA)