Győztünk, de nemhogy második, még stabil első sorunk sincs
![DEBRE20221104025](https://kep.index.hu/1/0/4601/46014/460140/46014088_7c2a9c841cbe49b6913e9e8f8635e9c9_wm.jpg)
További Kézilabda cikkek
-
Továbbra is megállíthatatlan a Ferencváros a kézilabda-Bajnokok Ligájában
- Magabiztos győzelmet aratott a Veszprém, továbbra is uralja BL-csoportját
- Nagy meglepetésre kikapott a Szeged a sereghajtótól, még nem biztos a továbbjutása
- Olimpiai bronzérmes játékost igazolt a Ferencváros
- Szívszorító pillanattal kezdődött a Fradi meccse a férfi kézi NB I-ben
Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány egy interjúban azt nyilatkozta korábban, tisztában vannak a svájci válogatott képességeivel és azzal, hogy védekezésben szokatlan taktikát alkalmaznak.
Van mit megoldanunk, de biztos vagyok benne, hogy meg fogjuk oldani
– nyilatkozta ekkor Golovin.
Ehhez képest 50 percig úgy tűnt, nem nagyon tudjuk megtörni a papíron jóval gyengébb ellenfelet, az ötgólos különbség a végén pedig nagyban annak volt köszönhető, hogy Albertsen taktikai húzása nem jött be a sűrűbb magyar fal feltörése érdekében alkalmazott hét a hat elleni játékkal.
Mindezek fényében pedig rendkívül érdekes Vámos Petra mérkőzés utáni nyilatkozata:
Az elején nem vettük őket komolyan, pedig tudtuk, hogy egy szívós csapat
– mondta a magyar csapat irányítója, aki hat góljával a mezőny egyik legjobbja volt.
Ez azért is érdekes, mert amellett, hogy mindezek fényében a felkészítéssel kapcsolatban is kérdések merülnek fel, a magyar női kézilabda-válogatott jelenleg nincs abban a helyzetben, hogy bármelyik csapatot ne vegye komolyan, főleg egy Európa-bajnoki mezőnyben.
Gyenge kettesek, nagy helyek a hármas védők mögött
Kivédekezett támadással és Győri-Lukács Viktória indításgóljával indult az összecsapás, azonban a mérkőzést egyértelműen Svájc kezdte jobban. Tabea Schmid beállóból szerzett góljainak, valamint kiharcolt heteseinek köszönhetően az ellenfél a hatodik percben már 5–2-re vezetett.
A magyar válogatott Szikora – Győri-Lukács, Klujber, Vámos, Bordás, Kácsor, Márton felállással kezdett támadásban, védekezésben pedig a rövid oldali lövő, ez esetben Kácsor Gréta cserélt Hornyák Dórával, aki Bordás Réka párja volt hármasban.
Ebből is látszik, hogy a válogatott gerincét már nem a Bajnokok Ligájában szereplő Ferencváros, hanem az Európa-liga csoportkörében szereplő és a hazai bajnokságban pár kellemetlen pofont elszenvedő Debrecen adja. Golovin védekezésben tudatosan próbált építeni a Hornyák–Bordás hármasvédő-párosra, mellettük a szintén Loki-játékos Vámos Petrával kettesben.
Azonban az egyáltalán nem látszott előnynek, hogy ezek a játékosok klubszinten is együtt játszanak, ugyanis nagyon szellős volt a védekezés. A svájciak jellemzően egy sima, a védelmünk bal oldalára indított forgással indították akcióikat, és egy-két keresztmozgás után helyzetbe hozták a beállót, vagy a ketteseknél tudtak betörni.
Már a tavalyi világbajnokságon is nagy gondot jelentett a beálló körüli védekezés, és ezt a hiányosságot egy év alatt sem sikerült kijavítani.
Ennek a legfőbb oka, hogy nincsenek jó kettes védőink.
Hornyák és Bordás is többször került olyan szituációba, hogy túlsegített a ketteseinknek, és a keresztmozgásokat viszonylag magasan föllépve próbálták tördelni.
Így viszont nagyobb terület maradt a beállónak, amivel ilyen védekezési taktikánál muszáj számolnia az edzőnek. Golovin Vlagyimir itt alapozhatott kapusaink jó formájára és arra, hogy sok ziccert tudnak majd fogni.
![DEBRE20221104012](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4601/46017/460171/46017100_d2f62d53f05b4552604a6718ee068933_wm.jpg)
Az elképzelés önmagában egyébként egyáltalán nem rossz, hiszen a Kim Rasmussen által vezetett CSM Bucuresti 2016-ban úgy verte meg a Győrt a Bajnokok Ligája döntőjében, hogy agresszíven tördelte annak támadójátékát, és bár Heidi Lökének nagyobb területei maradtak, a bomba formában védő Jelena Grubisic több ziccerét is megfogta, aminek kulcsfontossága volt a végelszámolásnál.
Ez esetben azonban kapusaink nem hozták a klubjukban nyújtott teljesítményt. Szikora Melinda 17, Janurik Kinga 10 százalékos mutatóval zárta a találkozót. Ketten együtt összesen öt védést mutattak be. A probléma továbbá az volt, amin valószínűleg tudatosan változtatott a szünetben Golovin, hogy
a svájci válogatott kintről egyáltalán nem játszott veszélyesen, így nem igazán volt értelme az agresszív kilépéseknek.
A félidő menetében két dolog hozott változást: az egyik, hogy Svájc 3–2–1-es védekezésre váltott a játékrész közepén, ami gyors lábú játékosainknak kedvezett, és sikerült egyenlíteni a 14. percben 7–7-es állásnál, majd az eredményt tartani a 22. percig. Ekkor azonban sorcsere történt a magyar csapatnál, és a Debreczeni-Klivinyi–Kuczora–Albek belső hármassal támadtunk.
Ekkor három perc alatt három gólt kaptunk zsinórban, a játékrész végén pedig örülnünk kellett annak, hogy Klujber hetesével és Szikora Melinda utolsó pillanatos védésével csak kétgólos, 14–12-es hátránnyal vonultunk a szünetre.
Változtattunk a taktikán, felörlődött az ellenfél
A második játékrész elején gyorsan sikerült ledolgozni a különbséget, a 34. percben Klujber átlövésével és Vámos betöréseivel 16–16-nál értük utol Svájcot. Az ellenfél már nem is tudott ellépni, azonban támadásban továbbra is sokat hibázott a magyar válogatott, így hol egyik, hol másik együttes vezetett egy góllal.
![DEBRE20221104017](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/4601/46017/460170/46017096_fe578a4ad0734bf3a3e45322a2e4ef08_wm.jpg)
A mérkőzés képében azonban változás állt be, a svájciak egyre nehezebben tudtak gólt szerezni, Schmid pedig kevesebb labdát kapott. Ennek oka, hogy Golovin felismerte, az ellenfél nem veszélyes kintről, így a hármasok a hatos vonalán maradtak, és kevésbé segítettek be a ketteseknek.
Emiatt a hosszú oldali kettesről ugyan több gólt kaptunk, de a fiatal svájci válogatott erejét nézve ez végzetes volt a mérkőzés kimenetele szempontjából. Bár a jobb szélen Mia Emmenegger, valamint a betöréseivel és pár átlövésével Daphné Gautschi még ellensúlyozni tudta ezt, viszont a 42. percben már érezte Albertsen, hogy váltania kell annak érdekében, hogy ne menjen el számukra a mérkőzés.
A sűrű magyar falat a dán kapitány hét a hat elleni játékkal próbálta felbontani, ekkor Gautschi betörésből, Emmenegger a szélről, Schmid pedig beállóból volt eredményes, nálunk viszont a szélsők lőttek üres kapus gólokat labdaszerzésekből, valamint Vámos betörésekből.
Amikor pedig utóbbit kivették emberfogással, akkor Klujber kreativitása segített. Az 51. percben már 26–24-re vezetett a magyar válogatott, ez volt az első alkalom az összecsapáson, hogy két góllal elléptünk.
Albertsen érezte, hogy ég a ház, és kikérte utolsó idejét, hogy ne engedje el a mérkőzést. Csapatának ekkor azt mondta, az a baj, hogy nincsenek meg a labda nélküli mozgások. Az időkérés azonban nem változtatott a játék képén, a fiatal és Eb-újonc svájci válogatott fizikálisan, de fejben még inkább elfáradt, a magyar válogatott pedig újabb üres kapus gólokkal végül eldöntötte a mérkőzést, és 33–28-ra győzött.
Mi lehet az oka a görcsösségnek?
A legnagyobb kérdés az, hogy mi okozza a görcsösséget a magyar válogatott játékosainál. Erre a szövetségi kapitány, valamint több játékos is utalt a mérkőzés utáni interjúkban, de a rengeteg, kapufán csattanó lövés is azt jelzi, hogy nem tudott felszabadultan kézilabdázni a csapat.
Természetesen ez a kérdés nemcsak sportszakmai, hanem kulturális kérdés is. Albertsen ebből a szempontból jó munkát végzett Svájcban, hiszen a kispad is teljesen együtt élt a játékkal, emellett az összecsapás után egyáltalán nem lehetett azt érezni az ellenfél játékosain, hogy el lennének keseredve.
Amellett, hogy nyilvánvalóan jóval kisebb rajtuk a teher, az is közrejátszhat ebben a mentalitásban, hogy egyrészt a szövetségi kapitányuk által behozott skandináv felfogásnak nem része a „mindenáron győzni kell” hozzáállás. Fontos, hogy minden tőlük telhetőt meg kell tenniük a játékosoknak és a csapatnak, viszont ha ez megvan, és nincs belőle győzelem, akkor sem kell csalódottnak lenni.
Ez alapján tehát ez a fajta filozófia elsősorban teljesítmény- és nem eredményorientált, ami a játékosokról rengeteg nyomást vesz le, ugyanakkor folyamatos fejlődésre sarkall.
A magyar együttes részéről nagy kérdés, hogy ez a győzelem felszakít-e egy gátat, vagy arról van szó, hogy ténylegesen ennyit tudunk, és akár a nagyarányú vereségek is benne lesznek a pakliban a skandináv válogatottak ellen.
Egyelőre nincs meg az ideális összeállítás
Ami biztos, hogy Golovinnak meg kell találnia az ideális első sort, mindezt azonban úgy, hogy közben elegendő pihenőidőt is ad a kulcsembereknek.
A Svájc elleni összecsapásból azt is leszűrhettük, hogy a magyar válogatottnak nemhogy második sora, de még hatékony teljes első sora sincs.
Egyelőre nem sikerült megtalálni az ideális összeállítást, holott a januári, hazai rendezésű férfikézilabda-Európa-bajnokság egyik tanulsága az volt, hogy jellemzően azok a csapatok nyerik a mérkőzéseket, amelyeknek támadásban van egy kiemelkedő plusz-mínusz mutatót produkáló sora. Nekünk ilyen nem volt.
A Szikora – Győri-Lukács, Klujber, Vámos, Pásztor, Kuczora, Márton összeállítás +3-as mutatót produkált, rajtuk kívül viszont mindegyik variáció maximum +1-et. Szerencsére a svájciaknak sem volt ennél jobb soruk, azonban ha ránézünk a csoportellenfeleink, valamint a párhuzamos csoport mérkőzéseire, már sokkal ijesztőbb a helyzet.
A norvég válogatott Lunde – Skogrand, Mörk, Oftedal, Ingstad, Reistad, Andersen összeállításban +6-ot hozott a horvátok ellen, míg a svédek a Ryde – Hagman, Carlson, Dano, Blohm, Roberts, Hansson sorral +7-et produkáltak Szerbiával szemben, és így simán nyerték az összecsapásaikat.
Hogy megtalálja-e az ideális első sort Golovin, arra a vasárnap 18.00-kor kezdődő Magyarország–Horvátország-mérkőzésen kaphatunk legközelebb választ.
(Borítókép: A magyar válogatott ünnepel a női kézilabda-Európa-bajnokság Magyarország–Svájc-mérkőzésének végén a ljubljanai Stozice Arénában 2022. november 4-én. Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI)