- Sport
- Kosárlabda
- nba
- sacramento kings
- lézershow
- kovács tamás
- lasershow hungary international
- interjú
- kosárlabda
- light the beam
- kobe bryant
Magyar fényekből lett Amerika egyik legújabb őrülete
További Kosárlabda cikkek
- Egy időre hátat fordít a közösségi médiának a majdnem 160 millió követővel rendelkező sztár
- Feledhetetlen élményt adtak kosarasaink, pedig nem is pattogott a labda
- Varázslatos hajrával sokkolták francia riválisukat a soproni kosarasok
- A bajnok otthonában ért véget az elmúlt nyolc év legjobb szezonrajtja
- Bal karját amputálták, mégis eljuthat az NBA-be a 21 éves dominikai srác
Régebbi olvasóink pár évvel ezelőtt már megismerkedhettek lapunkban Kovács Tamás nevével, aki egy lézerfénytechnikával foglalkozó cég tulajdonosa. A kiskőrösi szakember azzal került még 2019-ben a média kereszttüzébe, hogy a floridai Flort Lauderdale-ban nyílt Hard Rock Hotel és Casino ünnepélyes megnyitóján az általa tervezett lézerhúrok színesítették az eget. Most pedig azzal hívta fel magára a világ figyelmét, hogy az NBA-ben szereplő Sacramento Kings csapatának védjegyévé vált „Beam”, azaz győzelmi fénysugár is az ő technikájával kelt életre. Most ennek a projektnek a részleteiről kérdezzük.
Kovács Tamás, a Lasershow Hungary International Kft. tulajdonosa az Indexnek adott interjújában elmondja:
- mikor határozta el, hogy lézerfénytechnikával szeretne foglalkozni,
- hogyan ismerkedett meg szakmájával,
- hogyan lettek a tengerentúli piac szereplői,
- mikor kezdtek el NBA-csapatoknak is dolgozni
- és milyen szerepük van a rendkívüli népszerűségnek örvendő, „Light the Beam!” projektben.
Közel sem mondható átlagos tevékenységnek Magyarországon lézerfényekkel foglalkozni és fejleszteni azokat. Hogyan került a szakmába, mi fogta meg?
A lézerfényekkel való kapcsolatom nagyon régre nyúlik vissza, egészen kiskoromig. Fontos az elején megjegyezni, hogy a nővérem az egyik pesti ügynökség manökenje volt, így mi is sokat jártunk a bemutatóira. Az egyik ilyen eseményt színházban rendezték, ahol a bemutató szünetében lézershow-t tartottak. Nagyon rövid idő alatt megfogtak a látványos fények, és megfogalmazódott bennem a gondolat: felnőttként ezzel szeretnék foglalkozni. Akkor még csak tizenéves voltam, így ez az elhatározás hosszú évekig csak álom maradt számomra.
Aztán nagyjából hat-hét évvel később az egyik ismerősöm – aki lézerekkel foglalkozott – közelebbről is bemutatta nekem ezt a területet, akkor ismerkedtem meg úgy igazából a lézerek világával. Később, 16-17 évesen kezdtem el komolyabban foglalkozni ezzel az egésszel, a lézerfényekkel kapcsolatos ismereteimet pedig abszolút autodidakta módon sajátítottam el.
Mi volt a következő lépés?
Nem telt el sok idő, három-négy évvel később már megvolt az első saját lézerem is. Eleinte még természetesen nagyon kicsiben dolgoztunk, belföldi munkákat vállaltunk el, kisebb rendezvényekre szállítottuk a technikánkat.
Aztán viszonylag hamar megkerestek minket egyre nagyobb és nagyobb megbízásokkal, olyannyira, hogy 2005-ben Pécs egyik legnagyobb rendezvényét is a mi fénytechnikánk színesítette. Így szépen lassan elkezdtünk növekedni, de azért azt meg kell jegyezni, hogy a magyar piac közel sem olyan nagy, így viszonylag hamar ki is nőttük a lehetőségeinket. Szóval folytattuk a terjeszkedést az európai, majd az amerikai piacra is.
Hogyan kerültek Amerikába?
Óvatosan kezdtünk a terjeszkedésbe, mivel a 2008-as gazdasági világválság által okozott nehézségek miatt inkább kicsit kivártunk az amerikai piacra lépéssel. Aztán 2009 után, amint úgy éreztük, hogy biztonságosabb a terjeszkedés, megkerestünk egy lézerfényekkel foglalkozó kaliforniai céget. Ezt úgy kell elképzelni, hogy amint felvettük a kapcsolatot a vállalattal, és felajánlottuk a szolgáltatásainkat, viszonylag hamar megköttetett az üzlet. Azzal fordultunk a tengerentúli partnerekhez, hogy a jelenlegi technikájukat továbbfejlesztve látványosabb, és sokkal nagyobb kaliberű lézershow-kat tudnánk gyártani.
Tipikus amerikai gondolkodás, ugye, a mindenből a legnagyobbat, legújabbat és legjobbat, így nem volt nehéz meggyőzni őket,
pontosabban a Nu-Salt Laser Light Show-t, amely már 2012 óta a tengerentúli partnercégünk.
Az elején még csak kisebb megbízásaink voltak Amerikában, miközben az európai piacra is szállítottuk szolgáltatásainkat. De tudtuk, hogy az amerikai piac összehasonlíthatatlan nemcsak a magyar, hanem az európai viszonyokkal is. Egyszerűen nagyon kevés olyan esemény van Európában, amely olyan komoly lézerfénytechnikát igényel, mint az amerikai rendezvények. Szerencsére elég nagy ismertségre tettünk szert Amerikában is, mert a lézerszakma viszonylag kicsi, nagyjából 70 komolyabb cég van a szakmában, szóval mindenki ismer mindenkit, ez jól működő közösség.
Hogyan tudta összeegyeztetni a munkát és a rengeteg utazást?
Eleinte sokkal több időt kellett kint töltenem, szervezni és megvalósítani a megbízásainkat, volt olyan is, hogy egy évből három-négy hónapot a tengerentúlon töltöttem. A műhelyünk Kiskőrösön van, így a munka lényegi részét Magyarországon végezzük, ahol időm jelentősebb részét töltöm. Nagyon változó, hogy mikor mennyi időre kell kiutaznom, a projektektől és a megbízásoktól függ. Mostanság inkább már csak karbantartás miatt utazom ki, legutóbb éppen decemberben voltam Amerikában.
Legutóbbi projektjük a profi kosárlabdával kapcsolatos. Hogyan kerültek a sport világába?
Nem tudnám pontosan időhöz kötni, de nagyjából 2012 óta vannak kosárlabdával és az NBA-vel kapcsolatos megbízásaink is. Akkoriban még csak alkalmi munkáink voltak, amelyekkel a mérkőzések alatti látvány fokozása volt a feladatunk. Az az időszak nagyjából 2015-ig tartott, amikor még inkább szorosabbá vált a kapcsolatunk a ligával. Akkoriban kezdték el építeni a Golden 1 Centert Sacramentóban, amely a helyi kosárlabdacsapat, a Sacramento Kings otthonául szolgál. Fontos megjegyeznem, hogy akkoriban a Kings a liga egyik leggyengébb csapata volt, így a beruházók sokáig gondolkodtak a terveken, érdemel-e ekkora kaliberű csarnokot a csapat. Emlékszem, a város akkori vezetése kétszer is felfüggesztette a projektet, de végül 2015-ben zöld utat kapott az építkezés. És itt jöttünk a képbe mi:
teljesen szabad kezet kaptunk a stadion látványelemeinek megtervezésére és kivitelezésére.
Ez volt az a pont, amikor beírtuk magunkat az NBA beszállítói csapatába.
Mi volt a feladatuk pontosan a stadion építésében?
Fontos részlete volt az építkezésnek, hogy akkoriban a világ legnagyobb LED-falját telepítették a csarnokba, ami jelezte a projekt hatalmas volumenét. Ez a LED-fal egyébként a Jumbo Screen nevet kapta. A mi feladatunk 25 darab lézerprojektor telepítése és felprogramozása volt. Természetesen ezzel még nem volt elvégezve teljesen a munka, szezononként folyamatosan frissíteni kell a show-elemeket, amelyek a mérkőzés előtt, a félidőben és a végén is szórakoztatják a nézőket.
Ezzel egy időben közelebbről is megismerkedhettünk a Sacramento Kingsen kívül az egyik vetélytárs, a Los Angeles Lakers csapatával is. És hogy milyen érdekes a sors, a következő „kosaras” munkánk pont a Lakersszel volt kapcsolatos.
Három évvel ezelőtt, Kobe Bryant, a sportág legendája és lánya egy helikopter-balesetben életét vesztette, haláluk után szinte azonnal, központilag minden partner kapott az NBA-től egy levelet, mely szerint a liga egységes megemlékezési napot tervez a legendás kosaras emlékére, és várják az ötleteket és javaslatokat az esemény megvalósításához. Másnap már reagáltunk is a megkeresésre, és vállaltuk, hogy minden NBA-épületfrontra lézeres mappinggal kirajzoljuk Kobe Bryant és a lánya arcképét, további üzenetekkel a liga részéről. A levelünkre úgy két percen belül választ is kaptunk, másnap pedig már repülhettem ki Amerikába szervezni a projektet tartalmilag és technikailag.
Ezután következett a kosárlabdával kapcsolatos legutóbbi munkájuk, amely körül jelenleg is hatalmas felhajtás van Sacramentóban. Miről szól ez?
Az ötletről még elöljáróban annyit elmondanék, hogy 2017-ben már készítettünk egy hasonló látványtervet a Kings akkori menedzsmentjének, de akkor még visszadobták a terveket. Az ötletnek az akkori lényege az volt, hogy minden pontszerzés után lézer cannonok világítanak az égbe, éppen a pontszerző csapat színeiben, de végül lesöpörte a vezetőség az asztalról a terveket.
Azóta sok idő eltelt, a Kingsnek is már új menedzsmentje van, amely immár látott fantáziát a projektben. Sőt fontos kiemelni, hogy a csapat nagyon régóta nem játszott ilyen eredményesen, és ezt a felhajtást szerették volna meglovagolni a csapat körül valami különlegessel. Így vették elő újra a korábbi ötletünket, kicsit átalakították, és megszületett a „Light the beam!” nevű lézersugár, amely minden egyes győzelem után – legyen az hazai pályán vagy vendégként aratott siker – a csarnok tetejéről látványos lila sugarat vetít az égre.
Ez a lézersugár abszolút saját, 2016-os fejlesztésünk, le is van védve az amerikai piacon, és a világ legerősebb lézere. Sokat ad hozzá az őrülethez, hogy általában hírességek, közszereplők nyomják meg azt a bizonyos gombot, amellyel felvillan a lézersugár, sőt a csapatnak a Beam Team lett a beceneve, így mondhatni, már teljes a kép. Annyira nagy felhajtás van körülötte, hogy saját söre is van lézersugarunknak, meg külön Wikipédia-oldalt is szenteltek már az őrületnek. Teljesen hihetetlen.
Számított ekkora sikerre?
Tisztában voltam azzal már korábban is, hogy Amerikában a legkisebb dolgok köré is akkora felhajtást képesek keríteni, hogy már-már szenzáció erejével bírjanak. Valahogy így történt ez is.
Emlékszem, Kaliforniában ültünk az autóban a fiammal, és közben a rádiót hallgattuk. Valami lézersugárról beszéltek az adásban, én felhangosítottam a rádiót, és aztán jöttem rá, hogy itt a mi lézerünkről beszélnek. Libabőrös lettem, mikor realizáltam, hogy lassan már tíz perce a lézersugár hatalmas sikeréről társalognak a műsorban. Akkora őrület lett belőle, és a csapat körül kialakult felhajtásból, hogy minden egyes győzelem után kiabálják a szurkolók és játékosok: „Light the Beam, Light the Beam!”
Nemhiába mondják, hogy Amerika a lehetőségek országa.
(Borítókép: Getty Images)