Csehország

Gázolás Bostonban, texasi áldozattal

GettyImages-2156419348
2024.06.07. 06:08
Hozta a papírformát a Boston Celtics az észak-amerikai profi kosárlabdaliga (NBA) döntőjének első mérkőzésén: 107–89-re elgázolta a Dallas Mavericks csapatát, és ezzel 1–0-ra vezet a valamelyik csapat negyedik győzelméig tartó versengésben. A meccs valószínűtlen hőse a sérüléséből épphogy felépült Kristaps Porzingis volt: a 221 centis lett óriás 20 pontot és 3 blokkot tett le az asztalra a kispadról.

Sok közmondás kínálkozhat az NBA-döntő első mérkőzése után, amelyet 107–89-re megnyert a házigazda Boston Celtics a Dallas Mavericks ellen, de a leginkább ideillő a „sok lúd disznót győz” aranyköpés.

Hiába a texasiak két szupersztárja, a ljubljanai varázsló, Luka Doncic és a melbourne-i születésű, második idényét Dallasban töltő Kyrie Irving, a Celticsnek hat klasszisa van, akik közül egyszerre csak öt tud a pályán tartózkodni.

Kristaps Porzingis, a 221 centis lett égimeszelő például a padon kezdett, mert éppen visszatérőben volt sérüléséből, de amikor a hatodik percben bejött, pillanatok alatt szerzett 11 pontot. Sőt, még látványos dobásblokkolásra is futotta az erejéből:

13–12-re még a vendégek vezettek, de aztán már csak egy csapat volt a pályán, a Boston. 18 perc után már 48–27 volt az állás, ekkor Porzingis 15 pontnál tartott. Sőt, 58–29 is volt a huszadik percben!

Jaylen Brown hálószaggató zsákolása talpra ugrasztotta a TD Garden szurkolóseregét:

Nagyszünetig sikerült 21 pontosra csökkenteni a különbséget (63–42), miután Doncic is kezdett magára találni, és 17 pontig jutott egy félidő alatt 7/14-es tűrhető mezőnymutatóval. De Porzingisnek még ennél is eggyel több pontja volt félidőben...

A második félidőt Doncic kosara nyitotta, majd Washington ziccerével 66–48, szép lassan araszolgatott felfelé a Dallas (68–52), amikor időt kért Joe Mazzulla, a Celtics edzője. Majd 68–54, szűkül az előny, Doncic már 21 pontnál jár! És amikor Doncic távoli bombája ült, 72–64-re feljött a Dallas, Mazzullának pedig ki kellett kérnie a második idejét is ebben a negyedben. Őrület, 21 pontot dolgozott le hátrányából a vendégcsapat.

Ennél közelebb azonban nem jutott. Jayson Tatum is bevert egy triplát, és máris 80–64 lett az állás, sőt, 86–64-nél, egy távoli Brown-tripla után már újból 22 pont volt a differencia; 14–0-s sorozatot vágott ki a Boston! Egyre jobban kinyílt az olló, és 100–75-nél, 5 perc 17 másodperccel a vége előtt Jason Kidd, a vendégek edzője lehozta Doncicot, ezzel is jelezve, hogy feladta a meccset.

Igen, sok lúd disznót győz: a Bostonnak hat játékosa is legalább tíz pontot szerzett, míg a Dallasból csupán négyen produkáltak két számjegyű teljesítményt. Egy árulkodó adat: a hazaiak 23 gólpasszt adtak, a vendégek csak kilencet...

A Boston megtette az első lépést tizennyolcadik bajnoki címe felé. Ha ez összejön, ellép a Celtics a szintén 17 elsőséggel álló Los Angeles Lakerstől.

NBA, döntő, 1. mérkőzés:

• Boston Celtics–Dallas Mavericks 107–89
  • Legjobb dobók: Brown 22, Porzingis 20, Tatum 16 /11 lepattanó), White 15, Holiday 12, Horford 10, ill. Doncic 30 (10 lepattanó), Washington 14, Hardy 13, Irving 12.

(Borítókép: Josh Green védekezik Kristaps Porzingis ellen a második negyedben a 2024-es NBA-döntő első mérkőzésén a TD Gardenben 2024. június 6-án Bostonban, Massachusetts államban. Fotó: Maddie Meyer / Getty Images)