- Sport
- Station
- szoboszlai dominik
- liverpool
- rb leipzig
- átigazolás
- premier league
- válogatott
- magyar válogatott
- aston villa
- leicester city
- statisztikák
- elemzés
Előkerült egy statisztika, durván beleszálltak Szoboszlai Dominikba
További Station cikkek
- Lassan már nem is érdemes Szoboszlaiék bajnoki címére fogadni
- Szoboszlai Dominik és Gyökeres Viktor a Nemzetek Ligája ranglistáinak élén
- Magyar válogatott futballista is felkerült a világ legértékesebb fiataljai közé
- Sosem találná ki, melyik futballklub rajtolt a legjobban Európában
- Sohasem találná ki, melyik futballista lőtte a legtöbb gólt az elmúlt egy évben
Mint ismert, a 22 éves középpályás a nyáron 70 millió euróért váltott az RB Leipzig mezéről a Liverpooléra.
A remek rúgótechnikájú futballista azóta nem csupán remek mezőnymunkájával, hanem az Aston Villa és a Leicester City elleni óriási bombájával is rendre bekerült a híradásokba, a „vörösök” szurkolói nem győzik ajnározni.
Lehet, hogy éppen ez váltott ki sokakból ellenszenvet?
A minden játékos egyéni statisztikáit külön értékelő Who Scored ugyanis érdekes adatot tett közzé. Ezek szerint Szoboszlait többen cselezték ki (16), mint ahány szerelése (10) van az idény során.
😬 Dominik Szoboszlai has been dribbled past more times (16) than he has made tackles (10) in the Premier League this season pic.twitter.com/0q1asMNSyM
— WhoScored.com (@WhoScored) October 4, 2023
Mielőtt megvizsgálnánk részletesebben a mutatóit, nézzük, hogyan reagált a Twitterről X-re keresztel platform közössége az adatra.
„dE a ViLáG lEgNaGyObB gÓlJáT lŐtTe KiLeNc MéTeRrŐl” – reagált egy hozzászóló az ismert SpongyaBob-mémmel. „Ebben még rosszabb: egy gól valami nyolc meccsen, és egy nagy helyzetet alakított ki” – írja egy több mint 30 ezer lájkot kapó kommentelő, valójában amúgy hét PL-meccsen játszott,
„Átigazolási bukta” – teszi hozzá egy másik „30 ezres”.
„Ez nem a Manchester Unitedet kritizáló statisztika, szóval senki sem fogja felkapni...”
„A srácnak le kéne mennie az edzőpályára, hogy gyakorolja a szereléseket.”
„Átlagos futballista.”
„ Pedig állandóan azt magyarázzák, hogy ő lesz a következő Gerrard.”
De akadtak erősebb megfogalmazások is:
„A Liverpool-szurkolók azt fogják mondani, hogy ő a Premier League legjobb középpályása. Bohócok.”
Azért természetesen akadnak más jellegű hozzászólások is, amelyek kiemelik, hogy alapvetően támadó középpályásként szerepelve nem ez a fő feladata.
De akkor lássuk az említett oldal statisztikáit:
Védekezésben valóban lehet még javulni
Szoboszlai Dominik az eddigi hét meccsén nyújtott teljesítményére 7,15-ös értékelést kapott, ami minden játékost figyelembe véve a 35. legmagasabb. A legalább a meccsek felén (4) pályára lépő belső középpályásokat (65) tekintve pedig a 4. helyen áll, csak Martin Ödegaard (7,22), Bruno Guimaraes (7,22) és Declan Rice (7,19) előzi meg őt.
A szerelések számában valóban nem kiemelkedő, a szűrésnek megfelelő 65 játékosból a meccsenkénti 1,4-es mutatója a 23. helyre jó, de ez az átlag magasabb például, mint a Newcastle-szűrő Sean Longstaff (1,3) és Sandro Tonali (1,0), vagy éppen az MU-irányító Christian Eriksen (1,3) hasonló mutatói.
A lecselezések terén a statisztikák szerint tényleg szükséges lehet az előrelépés, hiszen a meccsenkénti 2,3-as átlagánál csak Gustavo Hamer (2,5), Joao Palhinha (2,4) és Joao Gomes (2,4) áll rosszabbul. De például Palhinha esetében 6,4 szerelési kísérletből jön össze a 2,4 rossz, míg Szoboszlainál 3,7-ből, vagyis a fő gond itt a rossz arány.
De nézzük a további kategóriákat: a találkozónként jegyzett 0,7 lefülelt passzával az 51 értékelt futballistából a 15., a meccsenkénti 1,1 tisztázásával 60-ból pedig a 11. helyen áll.
Támadásban az élmezőnyben
Ha a támadóstatisztikákat fürkésszük, a lövések számában Ödegaard (2,6/meccs) mögött a második (2,0), a büntetőterületen kívülről pedig ő próbálkozik a legtöbbször (1,7).
A sikeres cselek átlagában 1,1-gyel a negyedik helyen áll, de az is igaz, hogy a sikertelenek mezőnyét 1,9-cel ő vezeti.
A rossz labdaérintés miatti meccsenkénti egy labdavesztésével a 15. (Ödegaardnak 1,9 van például), az ellenfelek által tőle megszerzett 0,6-os mutató pedig csak a 30. legmagasabb (a norvégtól átlagosan 2,1-szer szereznek labdát meccsenként). Nem vesz részt túl sok fejpárbajban (0,6 az 51. helyen áll), ezek felét nyeri meg.
Passzolásban is remekül teljesít – hát még futásmennyiségben!
A találkozónkénti 61,9 passzkísérletét csak Rice (66,1) múlja felül. A 2,4 sikeres hosszú passz a kilencedik legmagasabb mutató, ugyanakkor az itt élen álló Oliver Norwoodnak 3,3 jó átadására 6,2 pontatlan párosul, Szoboszlainál ez az mennyiség 1,6.
A pontos rövid passzok (51,7) listáján Rice mögött a második, a pontatlanokén (6,1) viszont hatan is megelőzik.
A helyzetet kialakító kulcspasszok kategóriájában ugyancsak remekül áll, 1,9-es átlaggal a második Hamer (2,3) mögött.
A futásokat tekintve pedig az egész PL legjobbja! A PFF elemző cég Twitter-oldalának bejegyzése szerint a magyar válogatott csapatkapitánya eddigi hét bajnoki fellépésén 83,6 kilométert robotolt, ebben pedig a legjobb a világ talán legkeményebb bajnokságában.
Összegzés – számos előny, néhány fejlesztendő területtel
A whoscored.com Szoboszlai Dominik erősségeit hosszasan listázza a rendkívül jó keresztlabdáival kezdve a kulcspasszokon, cselezésen, távoli lövéseken át olyan védekezési területeket is érintve, mint a védelmi hozzájárulás és koncentráció – összesen 11 kategóriát sorra véve.
A gyengeségeknél az előzőek után aligha meglepő módon a fejpárbajokat, a szerelési készséget, valamint a fegyelmezetlenséget találhatjuk meg – ezen a három területen tehát javulást vár még az oldal.
Amely Szoboszlai Dominik játékstílusának összegzéseként kiemeli a kis területre történő remek rövid labdáit, a távoli lövésekre való hajlamot, hogy sok szabálytalanságot harcol ki, és hogy veszélyforrás az ellentámadások során.
Ahhoz képest, hogy mennyien féltették a Premier League játékstílusától és keménységétől, a magyar válogatott csapatkapitánya azon 31 mezőnyjátékos, azon belül hét középpályás között van, aki minden percet a pályán töltött eddig az idényben, és bár vannak még fejlesztendő területek a játékában, így is több kategóriában a legjobbak között található, amit alighanem sokan előre aláírtak volna.
Ha pedig a kérdéses szegmensekben is tud még előrelépni, akkor talán a szuperlatívuszok sem tűnnek majd indokolatlannak az esetében.
Rovataink a Facebookon