Miklós Edit tökös edzővel célozza meg az olimpiai aranyat
További Téli sport cikkek
-
Sérülése után kórházba került az Európa-bajnok magyar sportoló
- Aranyérmet nyert a magyar négyes rövidpályás gyorskorcsolya váltóban
- Két olimpiai bajnoknő tabudöntögetésbe kezdett, egynemű jégtáncospárt alkotnak
- Német kézbe került a vadkan, de magyar üstököst ünnepelhetett a mezőny
- Tizenöt-húsz fős lehet a magyar csapat az egy év múlva kezdődő téli olimpián
Az alpesi sízőknek már júliustól elindul az olimpiai kvalifikáció, a Magyar Síszövetség úgy számol, hogy Pjongcsangra 5-6 kvótás versenyzőnk lehet. A világkupán pontot szerző Miklós Edit és Samsal Dalibor mellett az egyre eredményesebb ifjúsági válogatottból érhetnek oda a téli olimpiára versenyzők. A szövetség sajtótájékoztatóján bemutatkozott Miklós Edit új edzője, a svájci Stefan Abplanalp is.
Miklós Edit eddig legeredményesebb szezonján van túl, bár nem sikerült neki dobogóra állnia, lesiklásban mindig pontszerző volt a világkupákon. Összesítésben a 12. lett úgy, hogy szinte végig edző nélkül versenyzett. A norvég és az amerikai válogatott is edző Abplanalppal jó esélye van még előrébb végezni. Szükséges is volt meglépni, hogy egy sztáredzőt igazoljanak mellé.
![](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/1169/11696/116967/11696779_e4fe17902547df9ea8a6a0d31dfa369b_wm.jpg)
Első találkozásuk meglehetősen feszült volt. Akkor Abplanalp még a norvégok edzője volt, és Miklós Edittel ugyanott készültek. Leghamarabb a magyar versenyző állt be rajtba, de nem engedte lecsúszni, az összes norvég ment előbb. „Azt mondta, hogy várjam meg a soromat. De szimpatikus is volt ez a hozzáállás. Olyan edző, aki kiáll a saját tanítványaiért. Látszott, van valami a gatyában, nem hátrál meg. A tanítvány és edző kapcsolata olyan, mint a egy házasság, rengeteget leszünk együtt, de majd szezon közben fog kiderülni, hogy működik-e a kémia.”
Abplanalp Lindsey Vonn-nal is dolgozott már együtt, két összetett világkupa-győzelemhez is segítette az amerikait. Az elmúlt két szezonban már figyelte Miklós Edit eredményeit is. „Editben benne van a potenciál, hogy még jobb legyen. Sok kondícióedzést fogunk tartani. Óriás-műlesiklásban és szuper-G-ben is fejlesztjük majd a képességeit, és az így szerzett technikai tudást ültetjük majd át a lesiklásba.”
A közös munkát már pénteken elkezdik, fizikai szintfelmérő tartanak. A hóra júniusban mennek majd először, de az igazán komoly munka majd csak augusztusban kezdődik.
„Aranyérmet akarok nyerni a 2018-as téli játékokon, ez a vágyam, ezért dolgozom. Az, hogy az utána következő olimpián ott leszek-e, még nem tudom. Az is célom, hogy ezt a sportágat minél komolyabb szintre fejlesszem Magyarországon, úgy érzem, hogy az elmúlt években jó irányba haladunk” – nyilatkozta Miklós Edit.
Mellette a szlalomban világkupa 22. helyezést elért Samsal Dalibornak is jó esélye lesz majd elérni az olimpiát. A műlesikló nem tudta végigversenyezni a szezont, mert elszakadt az egyik keresztszalagja. Sokat elmond a síelő izomzatáról, hogy az első vizsgálaton észre sem vették a szakaszadást, és Dalibor még egy versenyt is megcsinált sérülten. Vele valószínűleg az osztrák Dietmar Tönig fog dolgozni a még jobb eredményekért. A szlalomossal várhatóan majd több fiatal is együtt fog edzeni. A síszövetség célja egy erős Európa-kupa-csapat létrehozása, a Szöllösi testvérek és Kékesi Márton csatlakozhat majd hozzá.
„Nagyon komolyan vesszük a pjongcsangi játékokat, alpesi síben, mint a fő szakágban, öt-hat kvóta a célkitűzésünk, de a többi sportágban is szeretnénk, ha lenne magyar induló. Biatlonban és sífutásban van még reális esély az olimpiai részvételre, a síugrás és a szabadstílusú még gyerekcipőben jár” – mondta Kaszó Klára, a szövetség ügyvezető elnöke, aki Miklós Edit felkészüléséről a következőket mondta: „A jelenlegi helyzetből kell kihoznunk a legtöbbet, bár mostani vállalásaink mondhatóak vakmerőnek, úgy gondoljuk, Miklós Edit megérdemli, hogy olyan stábbal és olyan körülmények között készüljön, versenyezzen, amely nagyjából megközelíti a legjobb alpesi sízőkéit, például Tina Maze szintjét.”