Argentína először nyerhet Davis Kupát
További Tenisz cikkek
- Megújul a Magyar Bajnokság, közelebb hozzák a gyermekekhez példaképeiket Balatonfüreden
- Őrült szezon elképesztő számokkal – elit társasághoz csatlakozott a világ legjobb teniszezője
- Olaszország újra megcsinálta, zsinórban másodszor ült fel válogatottja a világ trónjára
- Egy alázatos győztes Mallorcáról, aki maga volt a tenisz
- Nem történt csoda, a világelső magabiztos játékával jutott Olaszország világbajnoki döntőbe
Nagyon erős csapattal várja az argentin válogatott a spanyolokat. Az egyik egyest az a Juan Martin Del Potro fogja játszani, aki idén a wimbledoni torna és a US Open közöttt mindent megnyert, ahol elindult. Stuttgartban, Kitzbühelben, Los Angelesben és Washingtonban végzett az élen, 23 meccset nyert egymás után, és csak Flushing Meadowsban állította meg a negyeddöntőben a brit Andy Murray. Az év egyik legtöbbet fejlődött játékosa idén a 81. helyről a 8.-ra jött fel. A Davis Kupában az oroszok ellen már szerepelt, Davigyenkót és Andrejevet is megverte.
A másik egyest David Nalbandian vívja, akinek tudásáról megoszlanak a vélemények. Egyszerre képes zseniális teniszt produkálva Nadalt, vagy Federert is megverni (tízszer nyert a világ két legjobbja ellen), de könnyebb riválissal szemben ellazsálja a meccset. Idén mind a három Davis Kupa-találkozón pályára lépett, egyesben 4 győzelem és 1 vereség a mérlege, ugyanez párosban 2 -1.
Agustin Calleri az argentin csapat veteránja. A 32 éves játékos négy éve a top 20-ban volt, az utóbbi két évben azonban fokozatosan csúszik vissza, most a 60. helyen zárt. Az idén két elődöntője van, és több meccset veszített, mint amennyit megnyert (21-23). Párosban viszont győzött Buenos Airesben, és döntős volt Acapulcóban Hornával. Davis Kupa-csapattársával, Acasusóval elődöntőt játszott Baselben. A csapat negyedik tagja tehát Jose Acasuso, aki a párosban kap szerepet, Calleri vagy Nalbandian oldalán.
A spanyol válogatott a David Ferrer, Fernando Verdasco, Feliciano López, Marcel Granollers csapattal érkezett Argentínába. Ferrerről egyszer azt mondták, a valaha volt legtehetségtelenebb top 100-as játékos. Alaposán rácáfolt erre, az elmúlt 18 hónapban a legjobb tízben volt, csak novemberben csúszott vissza a 12. helyre. Idén mindkét Davis Kupa-meccsét nyerte, az amerikai Roddick és a német Kohlschreiber ellen. Fernando Verdascót nagyobb tehetségnek tartották fiatal korában, mint Nadalt. Mégsem sikerült az áttörés a 25 éves spanyolnak, de ő is a legjobb húszban van, a 16. helyen áll. Feliciano Lópezzel az oldalán a párosmeccseket vívja, ebből idén kettőt megnyert, az amerikaiak ellen veszített.
Emilio Sánchez kapitány meglepetésre Marcel Granollerst választotta a sérült Rafael Nadal helyére. A katalán csak az 56. a világranglistán, egyetlen Davis Kupa-meccsen sem játszott még. Sokan Robredo, Moya vagy Ferrero behívására számítottak. Granollers a 131. helyről jött fel ebben a szezonban, pályafutása első ATP-sikerét is 2008-ban aratta, az amerikai Blake-et verte Houstonban.
A Davis Kupa idei kiírásában az argentinok 4-1-re győzték le Nagy-Britanniát és Svédországot, az elődöntőben pedig nagy csatában verték az oroszokat 3-2-re. A mindent eldöntő párban Del Potro nyert Andrejev ellen. A spanyolok elsőre Perut ütötték ki 5-0-lal, majd a németek ellen nyertek 4-1-re. A tartalékos amerikai válogatottat Nadal vezérletével győzték le ugyancsak 4-1-re, így kerültek a döntőbe. Rafael Nadal sérülés miatt nem lesz ott a döntőben, hiányában óriási bravúr lenne a spanyolok sikere.
A két együttes kétszer mérkőzött eddig, mindkétszer a spanyolok nyertek. A találkozó helyszíne a Mar del Plata-i Estadio Islas Malvinas lesz, ahol 11 132 néző fér el. A hazaiak azt szerették volna, ha Cordobában rendezhetik az összecsapást. Az említett két - egyformán fedett és kemény pályás - helyszín közül egyik sem felel meg az ITF 12 ezer néző elhelyezésére vonatkozó előírásának, de a testület véleménye szerint Mar del Platában könnyebben meg lehet oldani a lelátó bővítését.
A Világcsoport 2008-as szezonjának eredményei
1. forduló
Oroszország-Szerbia 3-2 (Moszkva), Csehország-Belgium 3-2 (Ostrava), Argentína-Nagy-Britannia 4-1 (Buenos Aires), Svédország-Izrael 3-2 (Ramat Hasharon), Németország-Koreai Köztársaság 3-2 (Braunschweig), Spanyolország-Peru 5-0 (Lima), Franciaország-Románia 5-0 (Nagyszeben), Egyesült Államok-Ausztria 4-1 (Bécs).
Negyeddöntő
Oroszország-Csehország 3-2 (Moszkva), Argentína-Svédország 4-1 (Buenos Aires), Spanyolország-Németország 4-1 (Bréma), Egyesült Államok-Franciaország 4-1 (Winston-Salem)
Elődöntő
Argentína-Oroszország 3-2 (Buenos Aires), Spanyolország-Egyesült Államok 4-1 (Madrid).
Rájátszás a Világcsoportba kerülésért
Chile-Ausztrália 3-2, Ausztria-Nagy-Britannia 3-2, Svájc-Belgium 4-1, Horvátország-Brazília 4-1, Izrael-Peru 4-1, Hollandia-Koreai Köztársaság 3-2, Románia-India 4-1, Szerbia-Szlovákia 4-1.
Chile, Horvátország, Hollandia és Svájc feljutott a Világ Csoportba, Belgium, Nagy-Britannia, Peru és a Koreai Köztársaság kiesett.
Magyarország az Euro/Afrikai zóna II. osztályában az 1. fordulóban kikapott Algériától, majd az osztályban maradásért legyőzte 5-0-ra a görögöket.
A Davis Kupát 1900-ban alapították, azóta 12 nemzet tudott az élen végezni. A legtöbb elsőséggel az Egyesült Államok dicsekedhet, 32-szer nyerték el a trófeát. A további rangsor: Ausztrália 28, Nagy-Britannia és Franciaország 9-9, Svédország 7, Németország (NSZK) 3, Spanyolország és Oroszország 2-2, Olaszország, Csehszlovákia, Dél-Afrika és Horvátország 1-1. Ha Argentína nyer, az először sikerülhet neki azok után, hogy 1981-ben és 2006-ban már döntős volt. 1981-ben az Egyesült Államok, két éve Oroszország győzte le őket.
A spanyolok 2000-ben és 2004-ben végeztek az élen, előbb Ausztráliát, majd az amerikaiakat győzték le. Argentína 2001-ben jutott fel, azóta is tagja a Világcsoportnak. A spanyolok 1996-ban kerültek be az elitbe, akkor, amikor Magyarország utoljára szerepelt a legjobb 16 között.
Legutóbb a horvátoknak sikerült megszerezni idegenben a Davis Kupát, 2005-ben Pozsonyban nyertek. Egymás után az Egyesült Államok nyert a legtöbbször, 7-szer, 1920 és 1926 között, az ausztrálok dicsekedhetnek azzal, hogy 25 éven át, 1938 és 1968 között mindig döntősök voltak. A második legsikeresebb nemzet 2007-ben kiesett, és mivel idén sem sikerült a feljutás, jövőre sem lesznek ott a legjobbak között.
Az utóbbi 10 Davis Kupa-döntő
2007: Egyesült Államok-Oroszország 4-1
2006: Oroszország-Argentína 3-2
2005: Horvátország-Szlovákia 3-2
2004: Spanyolország-Egyesült Államok 3-2
2003: Ausztrália-Spanyolország 3-1*
2002: Oroszország-Franciaország 3-2
2001: Franciaország-Ausztrália 3-2
2000: Spanyolország-Ausztrália 3-1**
1999: Ausztrália-Franciaország 3-2
1998: Svédország-Olaszország 4-1
* a Lleyton Hewitt-Carlos Moya meccset nem játszották le.
** az Albert Costa-Patrick Rafter meccset nem játszották le.