A spanyolokkal sehogy sem lehetett bírni
További Tenisz cikkek
- Megújul a Magyar Bajnokság, közelebb hozzák a gyermekekhez példaképeiket Balatonfüreden
- Őrült szezon elképesztő számokkal – elit társasághoz csatlakozott a világ legjobb teniszezője
- Olaszország újra megcsinálta, zsinórban másodszor ült fel válogatottja a világ trónjára
- Egy alázatos győztes Mallorcáról, aki maga volt a tenisz
- Nem történt csoda, a világelső magabiztos játékával jutott Olaszország világbajnoki döntőbe
A teniszév legizgalmasabb fejezete Rafael Nadal és Roger Federer versenyfutása volt. Nem kérdés, hogy Nadal megérdemli a világranglista első helyét. Elég csak arra gondolni, hogy egyetlen teniszezőként nyert két Grand Slam-tornát idén, és a legtöbb – azaz nyolc – tornagyőzelemmel is ő dicsekedhet.
Rafael Nadal augusztus 18-án taszította le a trónról a 237 héten át (2004. február 2. óta) első Roger Federert. Nadal 2005. július 25. óta állt a második helyen, és az ATP-világranglista 1973-as bevezetése óta ő a 24., aki átvehette az első helyért járó tróféát októberben. A román Ilie Nastase volt az első listavezető, a huszonnégy teniszező közül 286 hétnyi elsőséggel Pete Sampras minden idők legjobb játékosa. A második ebben a rangsorban Ivan Lendl (270), majd Jimmy Connors (268) jön, és csak ezután következik Federer. Azzal együtt, hogy a svájci egy huzamba az élen töltött ideje világcsúcs, és nehezen megdönthetlennek tűnik. Jimmy Connors a második 160 héttel.
Nadal 2002. április 29-én indult életében először ATP-tornán. 15 éves és 10 hónapos korában szabadkártyával vehetett részt a lakóhelyén, Mallorcán rendezett viadalon, és a világranglista 762. helyén állva az első fordulóban legyőzte a paraguayi Ramon Delgadót. Ő a kilencedik olyan teniszező a világon, aki 16. születésnapja előtt győzött ATP-tornán. Egy évvel később már a top 100-ban volt, 2004 januárjában jutott először ATP-torna-döntőbe Aucklandban, de akkor még kikapott Hrbatytól. Augusztusban, Sopotban aratta első tornagyőzelmét, az argentin Acasusót győzte le. 2005. április 4-én lépett át egy újabb mérföldkövet, a top 20-ba került.
A salakkirálynak becézett spanyol 2005-ben nyerte első Grand Slam-tornáját, természetesen a Roland Garrost, Párizsban azóta csak ő tudott diadalmaskodni. Hétszer játszott Grand Slam-döntőt, hatszor Federer ellen, öt első helye van. Idén olimpiai aranya mellett három Masters Series-sikerrel is büszkélkedhet. Novemberben a Masters Cup előtt megsérült, és nemcsak a viadaltól lépett vissza, a Davis-kupa döntőben sem lehetett ott; de nélküle is nyertek a spanyolok. Idén 82 meccset nyert meg, ez karriercsúcs, 11 veszített el. Május és július között 32 meccset és öt tornát húzott be, Djokovics állította meg Cincinnatiban.
Roger Federer a második helyen zárta az évet. Ez nem a svájci éve volt. Az Australian Openen megszakadt hosszú sorozata, 10 egymást követő Grand Slam-torna után először nem játszhatott döntőt. A következő kettőt Nadallal szemben elbukta, ez megviselhette, utána gyatrán kezdte a keménypályás szezont, Kanadában és Cincinnatiban is hamar kiesett. A US Openen visszakapaszkodott, bebizonyította, hogy korai még őt leírni. Flushing Meadowsban nyújtott teljesítményével ő lett minden idők első teniszezője, aki két különböző Grand Slam-tornát is sorozatban ötször-ötször megnyert (Wimbledon 2003–2007, US Open 2004–2008). A Masters Cupon két vereséget szenvedett a csoportkörben. Ott, ahol öt éven keresztül döntőt játszott, most egyből búcsúzott. A hatodik éve volt az idei, amikor Grand Slam-tornát nyert, 13 GS-győzelmével minden idők másodikja a statisztikában. De nagyon össze kell szednie magát, ha a világranglista-második helyét meg akarja tartani, hiszen a szerb Novak Djokovics csak tíz ponttal lemaradva követi őt.
A tavaly augusztus 13. óta a harmadik helyen álló szerb élete legjobb szezonját zárta. Először nyert Grand Slamet, és a Masters Cup fináléjában is parádés teljesítményt nyújtott. Ebben az éven Indian Wellsben és Rómában is első tudott lenni. Négy diadala mellett három tornán is a fináléba jutott, egyszer füves, kétszer kemény pályán.
A szezon során sok változás történt a top 20-ban. A francia Richard Gasquet, a spanyol Tommy Robredo, a német Tommy Haas, az argentin Guillermo Canas, a ciprusi Markosz Bagdatisz, a spanyol Carlos Moya, a horvát Ivan Ljubicic, az orosz Mihail Juzsnij és a argentin Juan Ignacio Chela kizuhant a legjobbak közül. A francia Jo-Wilfried Tsonga a 43.-ról a 6. helyre lépett elő, honfitársa, Gilles Simon pedig a 29.-ről a 7.-re ugrott. További újak a legjobb húszban (zárójelben az egy évvel ezelőtti helyezésük): Juan Martin del Potro 9. (44.), Stanislas Wawrinka 13. (36.), Gael Monfils 14. (38.), Fernando Verdasco 16. (26.), Robin Söderling 17. (41.), Nicolas Almagro 18. (28.), Igor Andrejev 19. (33.). Az év egyik legnagyobb felfedezettje az argentin Juan Martin del Potro, aki januárban az 50., április legelején a 81. helyen állt. Innen jött fel a top 10-be. Egymás után megnyerte a stuttgarti, a kitzbüheli, a Los Angeles-i és a washingtoni tornát, 23 meccset hozott sorozatban.
Del Potro még csak húszéves, de tehetségére jellemző, hogy rá épült az argentin Davis-kupa-csapat. 14 éves korában indult először Future-versenyen, de kis híján rögbijátékos lett, félprofiként űzte egy darabig ezt a sportot is. Az olasz felmenőkkel rendelkező játékos 2006-ben indult már ATP-versenyen, 17 évesen a Roland Garroson is szerepelt. Djokovics mellett Andy Murray és del Potro lehet, akik a következő években Federert még hátrébb szoríthatják, illetve Nadal közelébe érhetnek.
Andy Murray is nagyon fiatal, mindössze 21 éves. Idén csak két hétre csúszott ki a top 20-ból, de a végén a 4. helyen zárt. Tavaly lépett be az élvonalba, idén a legjobbak mögé zárkózott. Murray abba az iskolába járt, ahol 1996-ben, kilencéves korában, egy elmebeteg 17 embert, többségükben gyerekeket gyilkolt meg. A dunblane-i mészárlás néven elhíresült esetről Murray a mai napig sem szívesen nyilatkozik. A közeli termek egyikében tartózkodott a tragédia idején. A skót játékos profi karrierje 2005-ben indult, 2006-ban San Joséban nyerte első tornáját. Idén már két Masters Series-versenyen is első tudott lenni, összesen nyolc ATP-győzelme van. A Masters Cupon parádés játékkal ejtette ki Roger Federert, de az elődöntőben kikapott Davigyenkótól.
Ebben a szezonban 11 olyan játékos volt (Nisikori, Sztahovszkij, Querrey, Granollers Pujol, Hanescu, del Potro, Montanes, Cilic, Tsonga, Petzschner és Kunyicin), akik életükben először nyertek ATP-tornát. A spanyolok vitték a prímet, 16 tornát húztak be.
Amilyen jók voltak egyéniben, annyira jók voltak csapatban is. Nadal kiválása után szinte már mindenki odaadta az argentinoknak a Davis-kupát. A David Ferrer, Fernando Verdasco, Feliciano López, Marcel Granollers csapat azonban csodát tett, 0-1-ről fordítva 3-1-re nyertek. A spanyolok négyévente győznek, 2000 és 2004 után harmadszor hódították el a legrangosabb csapatkupát. A másikat, a hagyományosan Düsseldorfban, salakon rendezett csapat-világbajnokságért járó trófeát Svédország vihette haza, a fináléban az oroszok ellen diadalmaskodott a Robin Söderling, Thomas Johansson, Robert Lindstedt trió. A Davis-kupa az ITF, a nemzetközi teniszszövetség szervezésében zajlik, a csapat-világbajnokságot az ATP, azaz profi teniszezők szövetsége keretein belül bonyolítják le.
2008-ban 67 versenyt rendeztek, a 4 Grand Slam és a Masters Cup, valamint az olimpia mellett 9 ATP Masters Series, ugyanennyi International Series Gold torna mellett 43 ATP International Series viadalra került sor. E tornák mellett 115 challengerversenyen és 420 future-tornán lehetet pontokat szerezni, illetve pénzt keresni.
A 2008-as szezon győztesei
Grand Slam (4)
2 – Rafael Nadal (Párizs, Wimbledon).
1 – Novak Djokovics (Melbourne), Roger Federer (Flushing Meadows).
Masters Cup (1)
1 – Novak Djokovics (Sanghaj)
Olimpia (1)
1 – Rafael Nadal (Peking)
ATP Masters Series (9)
3 – Rafael Nadal (Monte-Carlo, Hamburg, Toronto).
2 – Novak Djokovics (Indian Wells, Róma), Andy Murray (Cincinnati, Madrid).
1 – Nyikolaj Davigyenko (Miami), Jo-Wilfried Tsonga (Párizs).
ATP International Series Gold (9)
2 – Juan Martin Del Potro (Stuttgart, Kitzbühel).
1 – Michael Llodra (Rotterdam), Nicolas Almagro (Acapulco), Steve Darcis (Memphis), Andy Roddick (Dubai), Rafael Nadal (Barcelona), Tomas Berdych (Tokió), Philipp Petzschner (Bécs).
ATP International Series (43)
3 – Andy Murray (Doha, Marseille, Szentpétervár), Roger Federer (Estoril, Halle, Basel), Gilles Simon (Casablanca, Indianapolis, Bukarest).
2 – Nyikolaj Davigyenko (Pörtschach, Varsó), Juan Martin del Potro (Los Angeles, Washington), Fernando Gonzalez (Vina del Mar, München), Dmitrij Turszunov (Sydney, Metz), David Nalbandian (Buenos Aires, Stockholm), David Ferrer (Valencia, ’s-Hertogenbosch), Andy Roddick (San Jose, Peking).
1 – Jo-Wilfried Tsonga (Bangkok), Victor Hanescu (Gstaad), Tommy Robredo (Bastad), Szerhij Stahovszki (Zágráb), Sam Querrey (Las Vegas), Robin Söderling (Lyon), Rafael Nadal (London), Philip Kohlschreiber (Auckland), Marcel Granollers Pjul (Houston), Nicolas Almagro (Costa do Sauípe), Mihail Juzsnij (Chennai), Michael Llodra (Adelaide), Marin Cilic (New Haven), Kej Nisikori (Delray Beach), Ivo Karlovic (Nottingham), Igor Kunyicin (Moszkva), Fernando Verdasco (Umag), Fabrice Santoro (Newport), Albert Montanes (Amersfoort).
Összesen (67)
8 – Rafael Nadal (spanyol).
5 – Andy Murray (brit).
4 – Roger Federer (svájci), Novak Djokovics (szerb), Juan Martin del Potro (argentin).
3 – Nyikolaj Davigyenko (orosz), Gilles Simon (francia)
2 – Nicolas Almagro (spanyol), Michael Llodra (francia), Jo-Wilfried Tsonga (francia), Fernando Gonzalez (chilei), Dmitrij Turszunov (orosz), David Nalbandian (argentin), David Ferrer (spanyol), Andy Roddick (amerikai).
1 – Victor Hanescu (román), Tommy Robredo (spanyol), Tomas Berdych (cseh), Szerhij Stahovszki (ukrán), Steve Darcis (belga), Sam Querrey (amerika), Robin Söderling (svéd), Philipp Petzschner (német), Philip Kohlschreiber (német), Mihail Juzsnij (orosz), Marin Cilic (horvát), Marcel Granollers Pjul (spanyol), Kej Nisikori (japán), Ivo Karlovic (horvát), Igor Kunyicin (orosz), Fernando Verdasco (spanyol), Fabrice Santoro (francia), Albert Montanes (spanyol).
Páros világranglista
1. Nenad Zimonjics (szerb) 5320
2. Daniel Nestor (kanadai) 5320
3. Bob Bryan (amerikai) 5225
4. Mike Bryan (amerikai) 5225
5. Andy Ram (izraeli) 3370
6. Mahesh Bhupathi (indiai) 3295
7. Mark Knowles (bahamai) 3275
8. Kevin Ullyett (zimbabwei) 3265
9. Jonas Björkman (svéd) 3140
10. Leander Paes (indiai) 2900
Kereseti lista 2008-ban
1. Rafael Nadal (spanyol) 6 773 773 USD
2. Roger Federer (svájci) 5 886 879 USD
3. Novak Djokovics (szerb) 5 689 077 USD
4. Andy Murray (brit) 3 705 648 USD
5. Nyikolaj Davigyenko (orosz) 2 317 082 USD
6. Jo-Wilfried Tsonga (francia) 1 695 138 USD