Rafa Garros: Nadal 11-edszer nyert Párizsban

2018-06-10T161418Z 655128806 RC17DB2039C0 RTRMADP 3 TENNIS-FRENC
2018.06.10. 19:09 Módosítva: 2018.06.10. 19:18

A világelső Rafael Nadal 6:4, 6:3, 6:2-re legyőzte a hetedik kiemelt Dominic Thiemet a Roland Garros 2 óra 42 percig tartó férfi döntőjében. A spanyol 11. alkalommal nyerte meg a párizsi Grand Slamet, tovább építve ezzel saját rekordját, összességében pedig már 17 GS-nél jár.

Nadal volt az abszolút esélyes, hiszen az újra meggyőző salakszezonja után nehezen lehetett elképzelni, hogy három nyert szettre menő mérkőzésen le tudják győzni a Garroson, azonban az idei tornán voltak nehezebb pillanatai, a negyeddöntőben például jól jött neki az esőszünet Diego Schwartzman ellen.

Az elmúlt két év elődöntője után ezúttal döntős Thiem tavaly kikapott három szettben Nadaltól, de abban bízhatott, hogy nagy neveket győzött le a tornán, és két nyert szettre menő meccsen tudott nyerni idén salakon a spanyol ellen. A döntő alakulását itt olvashatja vissza percről percre>>>

Nadal nagyon magabiztosan kezdte a döntőt, Thiem pedig kissé megilletődött volt a legelején, nem találta a hatékony játékát. Miután azonban rögtön brékhátrányba került, az osztrák elkezdett sokkal bátrabban támadni, és vissza is tudott jönni 2:2-re.

A salakkirály meggyőző volt, de azért ő is rontogatott. A szett viszont azon dőlt el végül pillanatok alatt, hogy a játszmában maradásért adogatva Thiem egymás után hibázott. Hiába küzdött addig nagyot, tálcán nyújtotta át a szettet Nadalnak.

A második szett megint úgy indult, mint az első: Nadal rögtön lebrékelte az elveszített első játszma után még mindig hibázgató Thiemet, aki az ötödik bréklabdát már nem tudta hárítani. Öt gémet bukott el zsinórban, 3:0 után azonban megrázta magát az osztrák, és a saját adogatójátékait nagyon biztosan hozta is.

A szett végén a meccs legszebb labdameneteit játszották óriási szögekkel, vonalakra ütött nyerőkkel, több szép rövidítéssel és kontrával. Hiába tudta azonban szoros játékra kényszeríteni Thiem Nadalt a spanyol szerváinál, a világelső rettentő stabil volt, és a fontos pontoknál egyszerűen jobb volt fejben.

A harmadik játszma eleje sem indult túl jól az osztráknak, rögtön négy bréklabdát kellett hárítania, de ezt még megoldotta. Miután azonban Nadal pillanatok alatt hozta a sajátját, megint eljutott bréklabdáig az osztrák adogatásánál, és ezúttal is megszerezte a 2:1-es előnyt. A következő adogatójáték közepén váratlan dolog történt: Nadal egy elrontott első szerva után az ujját fogva lement a pálya szélére.

2018-06-10T153544Z 826498485 RC13BD4BD370 RTRMADP 3 TENNIS-FRENC
Fotó: Pascal Rossignol / Reuters

Mint utólag kiderült, begörcsölt a bal kezén a középső ujja. Ez láthatóan zavarta, de így is hozta a szerváját. Thiem következő adogatásánál leginkább arra ment rá, hogy minél előbb ápolhassák a pihenőnél, de utána megint szinte tökéletesen játszott, és sokkal inkább Thiemet zavarták meg a történtek.

Nadal 5:2-vel, és duplabrékelőnnyel a győzelem kapujába került, de a meccset nem volt annyira egyszerű kiszerválnia. 40-0-ről küzdötte vissza magát Thiem, és aztán még egy negyedik meccslabdát is hárítani tudott, de az ötödiknél már hosszúra szállt a fonákja.

Nadal már tavalyi, tizedik győzelmével új rekordot állított fel, hiszen senki sem nyert meg sem a férfiaknál, sem a nőknél ennyiszer egy adott Grand Slamet. Most 11. győzelmével még tovább építette ezt az elképesztő rekordot. Összességében pedig ott maradt a salakszezont teljesen kihagyó Roger Federer nyomában, aki az Australian Openen 20. Grand Slamjét nyerte meg, most Nadal már 17-nél jár.

2018-06-10T134909Z 279820700 RC1A3B0C0F60 RTRMADP 3 TENNIS-FRENC
Fotó: Gonzalo Fuentes / Reuters

A Garroson mutatott dominanciájára jellemző, hogy a negyeddöntőben 37 nyert szett után veszített egyáltalán játszmát, és a döntőt is sima háromban nyerte meg. Az újabb győzelemmel pedig 86-2-re módosult a győzelmi mutatója: mindössze kétszer – 2009-ben Robin Söderlingtől, 2015-ben Novak Djokovicstól – kapott ki eddig, mióta elindult a párizsi Grand Slamen.

Eredmény, döntő:

Nadal (spanyol, 1.)-Thiem (osztrák, 7.) 6:4, 6:3, 6:2

A döntők 2005 óta:

2005: Nadal-Puerta 6:7 (6-8), 6:3, 6:1, 7:5

2006: Nadal-Federer 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (7-4)

2015: Wawrinka-Djokovics 4:6, 6:4, 6:3, 6:4

2016: Djokovics-Murray 3:6, 6:1, 6:2, 6:4 (ebben az évben Nadal sérülés miatt visszalépett)

2017: Nadal-Wawrinka 6:2, 6:3, 6:1

2018: Nadal-Thiem 6:4, 6:3, 6:2