Kenderesi legyőzte Milákot, újabb világcsúcs a budapesti Eb-n

2021.05.18. 19:46
Nem hozott magyar érmet a budapesti úszó-Európa-bajnokság keddi napja, viszont láthattunk egy világ- és egy Európa-csúcsot, valamint egy parádés Kenderesi Tamás–Milák Kristóf-párharcot a 200 méteres pillangóúszás középdöntőjében.

A délutáni program első számában Késely Ajna szinte végig a 4. helyen úszott a 800 méteres női gyorsúszás fináléjában, és bár 450 méternél feljött a képzeletbeli dobogóra, ahogy később a szavaiból kiderült, a hetes pályáról nem is látta egyesen úszó orosz vetélytársát, Anna Jegorovát, aki vissza tudta előzni. Késely így végül 8:27.31-es idővel a negyedik helyen végzett Simona Quadarella, Anasztaszija Kirpicsnyikova és Jegorova mögött.

Adam Peaty nem okozott csalódást, a 100 méteres mellúszásban évek óta verhetetlen brit klasszist ezúttal nagy versenyre kényszerítették a társak, de így is rajt-cél győzelmet aratott a tőle elvárható, 58 másodpercen belüli idővel.

Női 100 méteres pillangóúszásban nem is alakulhatott volna ennél szorosabban a verseny, ugyanis holtverseny miatt két Európa-bajnokot avattak, a görög Anna Tuntunaki és a francia Marie Wattel egyaránt 57.37-tel csapott a célba.

A királyszám, azaz a 100 méteres gyorsúszás középdöntőjének második futamában volt érdekelt Németh Nándor és Szabó Szebasztián. A BVSC váltóban vb-bronzérmes úszója fantasztikus hajrával, 48.02-es egyéni csúccsal harmadikként csapott célba, összességében pedig a negyedik legjobb idővel kvalifikálta magát a fináléba, Szabó viszont 48.87-tel ebben a futamban a 6., összesen a 11. helyen végzett, így nem jutott tovább.

Számunkra szintén érdekes szám volt a férfi 200 pillangó második középdöntője, amelyben Milák Kristóf és Kenderesi Tamás úszott.

Az olasz Federico Burdisso megpróbált belerondítani a képbe, de a két magyar hatalmasat hajrázott az utolsó 50 méteren, a legvégén pedig mindketten megelőzték riválisukat. Kenderesi nyúlt be elsőként, a világcsúcstartó és világbajnok Milák pedig másodikként, és mindketten ott lesznek a szerdai fináléban.

Az orosz Kliment Kolesznyikov elképesztő formában érkezett Budapestre, ezt bizonyította az is, hogy férfi 50 méteres hátúszásban már a hétfői középdöntőben világcsúcsot (23.93) úszott.

A fináléban aztán erre is rátett egy lapáttal, és annak ellenére hogy övé volt a legrosszabb rajt, végül magabiztosan nyert, és 23.80-nal megjavította saját világrekordját.

Női 50 gyorson a holland Ranomi Kromowidjojo hozta a papírformát, mögötte holtversenyben másodikként végzett a dán Pernille Blume és a lengyel Katarzyna Wasick.

A napot a 4×200 méteres vegyes gyorsváltó zárta, amelyben a Holló Balázs, Zombori Gábor, Veres Laura, Fábián Fanni összeállítású egység hatodik lett. A brit staféta 7:26.67-es Európa-csúccsal győzött.