Hosszú Katinka pert vesztett
További Úszás cikkek
- Wladár Sándor: Milák zseni, de a párizsi aranyérméhez elengedhetetlen volt Virth Balázs munkája
- Rodri újabb szavazáson lett a legjobb futballista, de a francia fenoménnal ő sem bírt
- Bődületes országos csúcs 100 méter mellen, ez az idő az Eb-n ezüstöt ért volna
- A budapesti vb legjobb férfi úszója rátetováltatta a Lánchidat a karjára
- Hordágyon, oxigénmaszkban távozott Németh Nándor, a vb-je 47 mp-ig tartott, edzőjének az életéért küzdöttek
A háromszoros olimpiai bajnok magyar úszó és társai, az amerikai Tom Shields és Michael Andrew 2018 végén azután adták be keresetüket, mivel az általuk életre hívott Nemzetközi Úszóliga (ISL) torinói versenyét az olasz szövetség lemondta, mert az nem felelt volna meg a nemzetközi szövetség (akkor még FINA) szabályzatának, a visszakozást megelőzően pedig a FINA eltiltással fenyegette azokat a sportolókat, akik részt vesznek az eseményen.
A nemzetközi szövetség egy hónappal később kijelentette, hogy az úszók szabadon dönthetnek arról, milyen versenyen indulnak, ugyanakkor az egyes viadalokon elért eredményeket, rekordokat csak együttműködés, előzetes engedélyezés esetén ismeri el.
Az ügyben döntő bírónő ítéletében elmondta, valóban számos bizonyíték van arra, hogy a nemzetközi szövetségnek gondjai voltak az ISL-lel és aggodalmát fejezte ki azok miatt, ugyanakkor ez nem ütközik a trösztellenes törvénybe. A törvények ugyanis nem írják elő, hogy az egyik fél segítse a másikat abban, miszerint konkurenciája legyen, csupán az indokolatlan kereskedelmi korlátozásokat tiltják.
A bírónő azt is megállapította, hogy az ISL mindenkor szabadon megrendezhette versenyeit és a World Aquaticsnek és tagszövetségeinek nincs monopolhelyzete a versenyzők felett.
„Vitathatatlan, hogy az élvonalbeli úszók nem voltak szerződéssel a FINA által szervezett viadalokhoz kötve, ahogy a bizonyítékok azt is egyértelművé tették, hogy az ISL szabadon szervezhetett úszóviadalokat a legmagasabb szinten a szövetségek együttműködése nélkül is” – indokolt a bíróság, hozzátéve, hogy a FINA nem próbálta meg szankcionálni az úszókat és nem fenyegette meg őket.
Nemcsak a FINA, hanem az olimpiai mozgalom szempontjából is megnyugtató döntés született
– idézte a szervezett honlapja Husszein al-Musszalam elnököt.
Brent Nowicki ügyvezető még annyit fűzött a döntéshez, örömmel tölti el, hogy végre lezárhatják az ügyet.
Mi is az az ISL?
A Nemzetközi Úszóligát (ISL) 2017-ben hívták életre az orosz milliárdos, Konsztantin Grigorisin jóvoltából. A cél az volt, hogy a hagyományos úszóviadaloktól eltérően egy pörgősebb, izgalmasabb versenyrendszert hozzanak létre, csapatok részvételével, különböző helyszíneken. Az első versenyt 2018-ban nem rendezték meg, miután a FINA levelet küldött az égisze alá tartozó 209 nemzeti szövetségnek, hogy ne működjenek együtt az ISL-lel. Így az első szezont 2019 őszén rendezték, többek között a Hosszú Katinka nevével fémjelzett Team Iron részvételével.
Ezt követően még két kiírást tartottak, 2019-ben és 2021-ben is a francia Energy Standard győzött, míg 2020-ban az amerikai Cali Condors. A tavalyi kiírást az orosz–ukrán háború kirobbanása miatt elhalasztották.
(Index/MTI)
(Borítókép: Hosszú Katinka 2022. július 1-jén a Duna Arénában. Fotó: Kőhalmi Péter / AFP)