Már az amerikai kormány is vizsgálódik a kínai úszók doppingügyében
Az amerikai képviselőház egyik bizottsága májusban felszólította az igazságügyi minisztériumot (DOJ), hogy az idei párizsi olimpia előtt indítson vizsgálatokat a sportágat megrázó doppingügyben.
A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséget (WADA) egyre több kritika éri, és egyre nagyobb nyomás nehezedik rá, hogy adjon választ arra, hogyan úszták meg a büntetést azok az úszók, akik közül néhányan aranyérmet nyertek Tokióban.
A Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta a vizsgálatról szóló híreket. Az amerikai igazságügyi minisztérium képviselői nem reagáltak azonnal a Reuters megkeresésére.
A WADA viszont közölte, hogy tudomása van a vizsgálatról. Majd megismételte, hogy a szervezet felülvizsgálta a kínai úszók ügyének aktáját.
A folyamat közben konzultáltak tudósokkal, majd arra a következtetésre jutottak, hogy nincs konkrét bizonyítékuk arra, hogy megkérdőjelezzék az állítást, miszerint szennyezett étellel jutott a sportolók szervezetébe a tiltott szer – írták.
A New York Times áprilisban arról számolt be, hogy a 23 kínai úszó tesztje pozitív lett trimetazidinra (TMZ), egy olyan gyógyszerre, amely növeli a szív vérellátását.
Az úszókat egy kínai vizsgálat tisztázta, amely szerint véletlenül, szennyeződés révén kerültek kapcsolatba a gyógyszerrel.