Bizonyos értelemben tét nélküli Európa-bajnokság vár a magyar válogatottra
További Vízilabda cikkek
- Öt olyan játékos került be válogatottunk keretébe, aki ott volt a párizsi olimpián
- Agyonverte szerb ellenfelét a címvédő Fradi a férfi vízilabda-BL-ben
- A világbajnok magyar pólós elismerte, vannak még nehézségei a klubváltás után
- A szélhámossággal vádolt Hosszú Katinka nyílt levélben válaszolt a magyar pólólegendának
- Átlagban 33 góllal verik Hosszú Katinkáék gyerekpólósait
Varga Zsolt szövetségi kapitány a rendkívül sűrű versenynaptár miatt így megtehette, hogy a kontinensviadalra a vb-győztesek közül nyolc rutinos játékosnak – Jansik Szilárd, Angyal Dániel, Manhercz Krisztián, Német Toni, Vámos Márton, Varga Dénes, Zalánki Gergő, Vogel Soma – is pihenőt adott. Igaz, ők már a februári dohai világbajnokságra készülnek.
A szakember így számos fiatal, tavaly nyáron a juniorok között szintén világbajnok-játékosnak ad majd lehetőséget, valamint két nagy visszatérő is érkezik, ugyanis a 2013-ban világbajnok, három olimpián is megfordult center, Hárai Balázs, illetve Burián Gergely is bizalmat kapott.
A legfontosabb célunk, hogy büszkék legyünk erre a csapatra, amely – bármi is az eredmény – az utolsó pillanatig küzd majd. Ez egy remek lehetőség a fiatal játékosoknak, hogy felmérjék, hol tartanak, és esetleg bebizonyítsák, alkalmasak arra, hogy a jövőben akár meghatározó szerepet vállaljanak a válogatottban
– nyilatkozta az elutazás előtt az M4 Sportnak Varga Zsolt. Hozzátette, az új lebonyolítás miatt gyakorlatilag csakis erős csapatokkal találkoznak majd, de véleménye szerint ez egy jó lehetőség a csapatnak arra, hogy lépésről lépésre csiszoljon a játékán.
Ez lesz az első Európa-bajnokság, amelyet az úgynevezett kétdivíziós formátumban bonyolítanak le: a legutóbbi, spliti viadal első nyolc csapata küzd két csoportban az elitosztályban, míg a második divízióban a selejtezőt sikerrel vett együttesek, szintén két négyes csoportban. Az első divízióban az első két helyen végző gárdák automatikusan a negyeddöntőbe kerülnek, míg a harmadikok a második vonal csoportmásodikjaival, a negyedikek pedig a csoportelsőkkel találkoznak a keresztbejátszásban – a győztesek a nyolcba jutnak, a vesztesek a 9–16. helyért folytatják (és ez egyszersmind meghatározza a 2026-os Eb divízió-beosztását).
A rendszert korábban utánpótlásszinten már sikerrel tesztelték, érdekessége, hogy az U15-ös fiú magyar csapat úgy nyert világbajnoki címet, hogy mind a három csoportmérkőzését elvesztette – ilyenre korábban nem volt példa a sportág történetében. A mostani Eb-n még egy csavar a a lebonyolításban, hogy az olimpiai bajnok szerbek csak a második divízióban szerepelnek, így jó eséllyel az élvonal egyik tagjának velük kell majd csatáznia a nyolc közé kerülésért.
A válogatott sorrendben Görögországgal, Olaszországgal és Georgiával találkozik majd, minden mérkőzést az M4 Sport élőben közvetít.
Az Eb-k örökranglistáját a magyarok nagy fölénnyel vezetik 13 arany-, 7 ezüst- és 6 bronzéremmel, a szerbek a jogelőd jugoszlávok eredményeivel együtt 8 győzelemnél járnak.
Az Európa-bajnokságon egy olimpiai kvótát osztanak ki – az aranyérem jelent párizsi kvalifikációt. Ha esetleg egy már kijutott együttes nyerne (Magyarország vagy Görögország), akkor a legmagasabban rangsorolt nem kvalifikált csapat jut ki.
A férfi válogatott kerete
- Kapusok: Gyapjas Viktor, Bányai Márk
- Mezőnyjátékosok: Burián Gergely, Fekete Gergő, Hárai Balázs, Kovács Péter, Molnár Erik, Nagy Ádám, Pohl Zoltán, Szeghalmi Zsombor, Tátrai Dávid, Varga Vince, Vigvári Vince, Vigvári Vendel, Vismeg Zsombor
A magyarok programja
- csütörtök: MAGYARORSZÁG–Görögország 19.00
- szombat: MAGYARORSZÁG–Georgia 17.00
- január 8., hétfő: MAGYARORSZÁG–Olaszország 19.00