A Firefox 3.0 vezet Európában
További Tech cikkek
- Hatalmas bejelentéssorozatra készül az Apple
- Új válság fenyeget: a B-vitamin-hiány már itt van a sarkon, az italpolcok is kiürülhetnek
- Fontos változás jön a Google keresőjében, érdemes résen lenni
- Beperelték a YouTube-ot, súlyos vádakat fogalmaztak meg
- Háborognak a játékosok, órákra leállt a PlayStation szolgáltatása
A Firefox lassú, fokozatos, de kitartó piachódítási folyamata azt eredményezte, hogy Európában az Internet Explorer elveszítette vezető helyét, és piaci részesedése visszaesett 34,54 százalékra, írja az ITcafé. Ezzel egy időben a Mozilla nyílt forrású böngészője, a Firefox - története során először - 35,05 százalékkal a legnépszerűbb brózer lett a kontinensen, derül ki a StatCounter adataiból.
Azért egy kis csalás van a dologban, hiába, statisztika: a Firefox első helye csak akkor érvényes, ha a bevett változatokat nézzük, és a 3.0-s verziót vetjük össze az IE 7-tel. Ám ha az IE 6-ot, valamint a még épp pályáját kezdő IE 8-at is belevesszük, akkor természetesen a Microsoft termékei állnak az élen – igaz, a Firefox akkor sem panaszkodhat, mivel a Mozilla és a Microsoft közötti távolság egyre szűkül, már csak 10 százalékponttal vezet az Internet Explorer-csomag a Firefoxszal (2.0, illetve 3.0) szemben. Ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy ezek már komolyabb adatok, mint a decemberiek vagy az augusztusiak, mivel nem a szabadságolások időszakában mértek. A nagy munkaszünetek idején ugyanis a Firefox részesedése meg szokott ugrani, hiszen ilyenkor a döntően Internet Explorert használó munkahelyi gépek nem futnak – a szünet végeztével az IE általában visszaveszi korábbi pozícióját.
Európában kifejezetten jól áll az Opera is, mely a globális egy százalékos részesedésével szemben itt már 6-8 százalék körüli eredményt ért el.
A StatCounter nemzetközi felmérései azt mutatják, hogy világszinten az Internet Explorer 7.0 részesedése 41 százalék, az őt követő Firefox 3.0-nak pedig 24 százalékos a részesedése.
A NetApplications legfrissebb (az összes verziót egyben számoló) adatai szerint az Internet Explorer globálisan 67,44 százalékon áll, a Firefox pedig 21,77 százalékos szeletet harcolt ki, az Opera pedig 0,71 százalékot birtokol.
A kelet-európai trendeket nyomon követő rankings.hu március közepi adatai szerint (az IE 8-at számbavevő felmérés még nem készült el) Magyarországon a Firefox 3 41,4 százalékon állt, az Internet Explorer pedig 47,4 (IE 6 – 20%; IE 7 – 27,4%) százalékon.