Leállt a Pirate Bay a szökőmásodperc után
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Június 30-án, szombaton éjfélkor egy másodperccel kellett visszaállítani a pontos órákat, a legnépszerűbb torrentoldalnak számító Pirate Bay linuxos szervere azonban nem tudott mit kezdeni a szökőmásodperccel, ezért a honlap leállt, írja a Tech2. A filmeket letöltő kalózok teljesen bepánikoltak és a SuprBay fórumain azonnal elindultak a találgatások, hogy a Pirate Bay-re megint lecsapott az igazságszolgáltatás vagy az Anonymus hackercsoport. Az oldal azóta már feltámadt, jelenleg épp a portugál Thores+The Shine zenéjét népszerűsítik.
Május közepén egyszer már elsötétült a kalózok fájlmegosztója, akkor állítólag az Anonymus indított adattúlterheléses támadást ellenük, amiért kritizálták a hekkerek korábbi, Virgin Media ellenes akcióját. Az oldalt alapító három svéd fiatalt, Peter Sundet, Fredrik Neijt és Gottfrid Svartholmt egyébként az évek óta húzódó fellebezések és perújrafelvételek után idén márciusban börtönbüntetésre ítélték, ennek ellenére a Pirate Bay-en azóta is 5,6 millió regisztrált felhasználó oszt meg 36 millió fájlt.
A másodpercet eredetileg a bolygó teljes, 360 fokos fordulatának 86400-ad részeként határozták meg, és később ezt pontosították. A Nap és a Hold óceánokra gyakorolt gravitációs hatása, az árapály okozta súrlódás miatt a Föld tengely körüli forgási sebessége fokozatosan csökken, ezért a pontos időmérés érdekében más módszert kerestek a szakemberek. Ilyen az atomóra, amelyben atomok rezgésszámát használják fel egy pontos frekvencia előállítására, és ezt kötik össze az időegység, a másodperc meghatározásával. A Föld forgási sebességére alapozott világidő mellett ezért megjelent a nemzetközi atomidő is.
A szökőmásodperceket 1972-ben vezették be az összehangolt világidő, az UTC részeként. A rövidítés egyébként nem jelent semmit, angolul CUT lett volna, azaz coordinated universal time, franciául pedig TUC, ami a temps universel coordonné rövidítése. Mivel a két nemzet nem tudott megegyezni, inkább UTC lett a jelölés. A mostani volt a huszonötödik alkalom, amikor szökőmásodpercet kellett hozzáadni az UTC-hez, legutóbb 2008 utolsó pillanatában, előtte pedig 2005 szilveszterén került erre sor.