Az SCC, amely titkosított e-mail üzeneteken keresztül kommunikál potenciális vásárlóival, korábban már azzal is büszkélkedett, hogy birtokában van az Enterasys Networks Dragon nevű, behatolásfelderítő rendszerének és a Napster kliens- illetve szerverszoftverének is. Az idén egyébként ez már a második alkalom, hogy felröppen a hír: Cisco-forráskód vált nyilvánossá. Mint azt korábban írtuk, májusban az orosz Securitylabs.ru állította, hogy egy hacker szert tett a cég IOS 12.3 és 12.3t verziószámú operációs rendszereinek forráskódjára.
Értelmetlen titkolózás?
Az eseményt akkor a Cisco elismerte, bár azt titokban tartotta, hogy az állítólagos 800 megabájtnyi kódmennyiséghez képest pontosan mennyi információ vált elérhetővé az interneten. Biztonsági szakértők, így a Gartner Research munkatársai arra hívják fel a figyelmet, hogy az ehhez hasonló események potenciálisan komoly biztonsági kockázatot jelentenek, különösen mivel az internetes gerinchálózatot jórészt Cisco-termékek alkotják.
Az ehhez hasonló ügyekben azonban a szakma álláspontja korántsem egységes. A nyílt forráskódú szoftverekért küzdő közösség tagjai szerint a kód titokban tartása sok esetben öncélú, a szoftvertolvajok pedig tetteikkel csak arra hívják fel a figyelmet, hogy a titkolózás teljességgel értelmetlen. A Compseconline szakírója, Philip Hunter egyenesen odáig megy, hogy kijelenti: bár például az IOS forráskódjának nyilvánosságra kerülése alkalmat adhat a Cisco routerek ellen intézett denial of service (DOS) támadásokra, a cégnek az elmúlt tíz évben épp elég ideje volt arra, hogy felkészítse az operációs rendszert az ellenállásra.