Jobb a nagypofájú Windows Mobile
További Cellanapló cikkek
Emlékeznek a Wintel elnevezésre? A mozaikszó a Windows és az Intel közti kapcsolatra utal, ami körülbelül abból állt, hogy minden új Windows megvásárlásakor az emberek rohanhattak a boltba új Intel processzorokat venni. Az operációs rendszer ugyanis egyre erősebb processzort és több memóriát igényelt.
A gyengébb gépeken is futó Windows 7 véget vetett ennek az esztelen rohanásnak, de csak a számítógépeken. Most az okostelefonoknál hasonló az operációs rendszer és a hardver közti kapcsolat. A helyzet annyival bonyolultabb, hogy az extra szoftverek és szolgáltatások is növelik a rendszer erőforrásigényét.
Windows biturbó
Tesztünk alanya, a HTC HD2 megmutatta, hogy a Windows Mobile 6.5 operációs rendszer sokkal jobb is lehet, ha jó mellette a köret. Rögtön a megjelenésekor kipróbáltam a Windows Mobile 6.5-ot, de nem ájultam el tőle. Az új HTC HD2 egészen más reakciót váltott ki, az első pillanattól azt éreztem, hogy ezen az erős gépen még az ósdi alapokra épülő Windows Mobile is elég jól pörög, szerethető. Ez nem a Microsoft érdeme, a hardvert összerakó HTC szoftvereivel is sokat hozzáadott az felhasználói élményhez.
A 180 ezer forintos mobil szinte bármilyen élethelyzetben a szemgolyóink elé tudja vetíteni a weben lévő tartalmakat, a reggeli kávé szürcsölgetése közben végigolvashatók rajta a reggeli újságok. Az Index néhány másodperc alatt betöltődik, a Facebookon pedig megnézhetjük, hogy ki mivel töltötte az előző estét. A gigantikus 4,3 hüvelykes kapacitív érintőkijelzőn és a 800x480 pixeles felbontáson élmény a tartalomfogyasztás.
Vannak persze hibák is, például a weboldalakon a legördülő menük kezelhetetlenek. A Portfolión például nem tudtam kiválasztani a megfelelő befektetési alapot, a Google News felületén nem lehetett magyarról amerikai hírekre váltani. A nagy felbontás miatt teljes nézetben túl szögletesek a betűk, igaz, a cikkekre nagyítva már szépek.
Sajnos a Flash alapú videókról le kell mondani, a YouTube külön kliensprogramban fut, más videós portál pedig sehogyan nem elérhető. Plusz egy csapás a videózni vágyó júzerre, hogy a Windows Mobile nem kezel alapból minden formátumot. A linuxos Nokia N900-nak meg sem kottyant egy dvd-ről lementett, átkonvertált videófájl, de a HTC HD2 nem tudta lejátszani. Úgy kell levadászni a kódolókat.
Sárkányos csapás
A HTC HD2 az operációs rendszere alapján közelebb áll a mobilokhoz, mint a számítógépekhez, de a hardvere alapján egyértelműen a zsebszámítógépnek nevezett N900 versenytársa. Processzora 1 GHz-es Snapdragon, aminek mindig érezhető az ereje.
Egyáltalán nem akadozik a menü megjelenítése attól, hogy az időjárásjelző modulon mozognak a felhők és borús időben potyognak a virtuális esőcseppek. A képnézegetőben tologatható képek azonnal reagálnak az érintésre, pontosan követik az ujj mozdulatát. Korábbi modelleken is voltak ilyen látványos hatások, de másodperces késéssel mozdultak el a képek.
A júzer minden parancsára azonnal reagál a készülék. Van benne 448 megabájt RAM, ennek köszönhetően egyszer sem sikerült kifogyni a memóriából, a HD2 tárhelye viszont csak akkora, amekkora microSD kártyát veszünk hozzá.
Hasonmásverseny
A HD2 nem attól jó, hogy Windows fut rajta, hanem attól, hogy HTC fut rajta. A tajvani gyártó kényelmesen használható, Sense nevű kezelőfelületén minden fontos funkció elérhető, csak a hardveres Windows-gomb és a start menü jele hívja fel a figyelmet arra, hogy a mobilhoz a Microsoftnak is van némi köze.
Nagyon okos döntés volt a HTC-től, hogy elkezdtek foglalkozni a kezelőfelülettel, mert ezzel tudja megához kötni a fogyasztót. Még ennél is jobb húzás volt, hogy az Androidon és a Windows Mobilon lévő kezelőfelülete egyre jobban hasonlít egymásra. Ezzel ugyanis a HTC csökkenti az operációs rendszer jelentőségét, és nem a Microsofthoz vagy a Google-höz, hanem magához köti a júzereket.
A Microsoft szempontjából viszont rossz hír, hogy a HTC már elkészítette a HD2 androidos verzióját, ami jövő januárban megjelenik.
Rovataink a Facebookon