Okostáblagép grafikusi vénával
További Cellanapló cikkek
Tavaly még távközlési szakemberek sem merték magabiztosan kijelenteni, hogy a HTC és az általa gyártott androidos okostelefonok komolyabb ismertségre tesznek szert, de a kételyek hamar szertefoszlottak, amikor a fiatal tajvani cég piaci értékben lenyomta a korábban világvezető Nokiát. Csúcskategóriában a legerősebbek, és az egyedi kezelőfelületükkel azt is megmutatták, hogy ki lehet emelkedni az Androidot használó gyártók tömegéből.
Ahhoz képest, hogy a HTC elsőként vetette rá magát az Androidra, és ő gyártotta a referenciának szánt Google Nexus One mobilt, a cég kicsit lassan reagált az új trendre, az iPad megjelenésére. Sok riválisa már a második vagy harmadik táblagépét dobja piacra, a HTC-nek viszont csak most került a boltokba az első ilyen eszköze. A Flyer ráadásul furcsa eszköz, mert a 7 hüvelykes kijelzőjével kicsit nagyobb a 4,3 hüvelykes okostelefonoknál, viszont a nagyméretű, 10 hüvelykes táblagépeknél pont annyival kisebb, hogy két kézzel már nem lehet rajta gépelni.
Újítás és innováció
Egyetlen szerencséje a HTC-nek, hogy nem hajlandó másokat utánozni, a fejlesztőmérnökei keményen megdolgoznak a pénzükért. A táblagépben egyedi újítások vannak, amit más gyártótól jelenleg nem kaphatunk meg. Ilyen például a kapacitív érintőkijelző, amely egyszerre hat ujj érintését tudja megkülönböztetni, és tollal is lehet írni rá. A toll egyetlen hibája, hogy csak a HTC által gyártott két jegyzetelőprogram tudja kezelni, pedig milyen jó lenne, ha az Autodesk profi Sketchbook programja is kompatibilis lenne vele. A HTC jegyzetében ugyanis kevesebb tolltípus választható és csak 5-6 szín van, míg az Autodesk a teljes színskálát kínálja, azzal akár festeni is lehetne.
Bármennyire is vonzó a lehetőség, a kütyüt kisgyermek kezébe adni tilos! Először vicces lesz, hogy a kölök milyen jókat tud rajzolni, de elakad majd a lélegzet, amikor a 170 ezer forintos gép kijelzőjén vájatok keletkeznek egy durvább satírozás után. Én szóltam. És bocsánat, kedves HTC, azt onnan már nem fogjátok kipolírozni.
Méretéhez képest elég jó a Flyer hangszórója, de a gyári fülhallgató nem jött be, folyton ki akart esni a fülemből. Az öt megapixeles kamerától sem érdemes sokat várni, gyors fotózásra jó, de nem a Flyer képeiből érdemes családi albumot nyomtatni.
Kevésbé látványos, de használat közben érezhető, hogy 1,5 GHz-es processzor dolgozik a gépben. Ez ötször erősebb annál a gépnél, amelyen tíz éve elkezdtem cikkeket bepötyögni. Az egy gusztustalan pornyelő bézs doboz volt, ez meg egy elegáns kis kütyü, amit bármikor zsebre vághatok. Azt azért hozzá kell tennem, jó erős zsebekre van szükség, mert a Flyer egy kicsit túlsúlyos a 420 grammjával. Négyszer nehezebb egy nagykijelzős okostelefonnál, és még vaskos is.
A HTC valamiért ragaszkodik az egy darabból álló (magyarul: unibody) alumínium házhoz, amely körülöleli az egész gépet. Csak a Flyer alján és a tetején van egy-egy műanyag sáv, sajnos fehér, mint egy orvosi műszer, és ezt a kellemetlen érzést a steril hatású fehér tok, a hátlapon lévő nagy kameranyílás (fejre szerelhető orvosi tükör) és hozzá adott toll (fülvizsgáló lámpa, inzulininjekció) is erősíti.
A Flyer vajon mi?
Eleinte ódzkodtam a 7 hüvelykes kijelzőtől, mert úgy gondoltam, hogy egy kütyü vagy legyen okostelefon (3,5-4,3 hüvelyk), vagy legyen táblagép (9-10 hüvelyk). Hamar meggondoltam magam, mert nagyon kényelmes, hogy a gép zsebre vágható, két kézbe fogva a hüvelykujjakkal elég gyorsan lehet vele írni, és a kijelző felbontása (1024x600) pont akkora, mint a netbookoké. Mégsem nevezném a Flyert táblagépnek, mert nem a pc-t helyettesíti. Arra sokkal jobbak a 10 hüvelykesek, főleg amin még usb-port is van, és 1280 pixel széles a kijelzője, mint a mai átlagos irodai monitoroké. A Flyer valójában egy felnagyított HTC okostelefon. Ez olyannyira igaz, hogy a rajta futó Android sem a táblagépekre szánt Honeycomb 3.0, hanem a többi HTC telefonon is látható Gingerbread 2.3.3-as verzió.
Még a Sense kezelőfelület is ugyanaz, mint a HTC mobiljain, apróbb módosításokkal, hogy néhány program jobban kihasználja a nagy kijelzőt. A böngészőben például a címsor fölé megnyitható a böngészőablakok listája, ennek köszönhetően gyorsan lehet betölteni több weboldalt, és könnyen átléphetünk egyikről a másikra. A képnézegetőben az egyik oldalon a galériák mappái, a másikon a képek jelennek meg, a naptárban pedig egyszerre látható a havi nézet és az aznapi tevékenységek listája.
Ha lenne egy ilyen HTC okostáblaizém, akkor simán elboldogulnék a régi Nokiámmal is. Azt csak telefonálásra használnám, így az akkuja így több napig is bírná. A Flyer pedig kezelné az emaileket, a Google Térképet, a becsekkolást, a lájkolást meg a sztrímeket. Persze érdemes a SIM-kártyás verziót választani, hogy az internetes kapcsolat garantált legyen, ne kelljen a táblát összekötni telefonnal.
Rovataink a Facebookon