Az AMD először tavaly novemberben jelentette be, hogy új fogyasztói piacokat akar meghódítani a Geode processzorokkal, és hogy elsősorban a multimédiás eszközöket venné célba. A gyártó először a jelenlegi többfunkciós Geode chip új változatával rukkol elő, az elkövetkező években - 2006-ban és 2007-ben - pedig meghatározott feladatokra hangolt chipekkel árasztja el a piacot.
Több kell nekik
Az elektronikai cégeknek valószínűleg komolyabb operációs rendszert kell használniuk, ha még több funkciót akarnak beépíteni eszközeikbe, és kézenfekvő választás lehet a számukra a pécékben is használt x86-os platform, amelyen többféle operációs rendszer és tízezer különféle szoftver futtatható. Persze nem arról van szó, hogy az AMD még a kenyérpirítóba is számítógépet rakna, a cég csupán abban reménykedik, hogy a gyártók az RISC és MIPS architektúra helyett a jövőben x86-ot raknak a lejátszókba.
Elemzők szerint azonban a cég új stratégiája meglehetősen kockázatos, mivel a National Semiconductor, a Geode processzorok eredeti gyártója hasonló tervekkel rendelkezett, aztán belebukott. A pécés szoftverek kódja ráadásul túl nagy és összetett a parányi eszközökhöz, ezért teljesen mindegy, hogy mennyi van belőlük, és az x86-on kívül már számos más platformon fut a Linux, mondta el a Cnetnek Kevin Krewell, a Microprocessor Report főszerkesztője.
Árkérdés
Bár az AMD a többiekénél olcsóbb x86-os chipeket akar piacra dobni, az ár továbbra is fontos kérdés lesz, hiszen a RISC és MIPS chipek már most olcsóbbak, mint az x86-osak. Az új Geode chipek áráról azonban most még keveset tudunk; mindenesetre Hector Ruiz, az AMD vezérigazgatója novemberben bejelentette, hogy valamikor hamarosan egy dollárét árulnak majd processzorokat.
Az AMD egyik legfőbb Geode-processzoros projektje a Personal Internet Communicator kifejlesztése, amely egy olcsó, számítógépszerű, internetezésre alkalmas eszköz, amely körülbelül ötvenezer forintba kerül.