Az Asia Online beszámolója szerint a 3x2x0,1 centiméteres befoglaló méretekkel rendelkező, és 5 gramm súlyú üzemanyagcella kétszer tovább képes működtetni a noteszgépeket, mint a hasonló tárolókapacitácú lítium-ion akkumulátorok.
Ötvenet egy csapásra
A noteszgépek üzemeltetéséhez a japán kutatók 50 ilyen mini cellát alkalmaznak egyszerre. Az új energiaforrás működtetéséhez azonban szükséges egy különálló készülék, amely a cellákat "tüzelőanyaggal" látja el.
Az alkalmazott nátrium-borohidrid a megfelelő katalizátoron áthaladva hirdogént ad le, amely oxigénnel együtt az üzemanyagcellában elektromos áram termelésére fogható. A nátrium-borohidrid a metanolhoz képest négyszer hatékonyabb energiatermelést tesz lehetővé.
Mint a benzin
A hasonló alapokon működő cellákat készítő amerikai Millennium Cell kutatói a Wirednek azt nyilatkozták, hogy a szódium-borohidrid a benzinnel azonos energiatartalmú. Viszont ez az oldat nem gyúlékony és nem korrozív.
A japán miniatűr cellák esetében nincs szükség drága alapanyagokra, például nemesfémekre, platina elektródákra, így a kiegészítő készülékkel együtt a teljes telep ára 10 ezer jen (18500 forint) alatt marad, jelentette ki Seijiro Suda, a kutatóintézet elnöke.
Korai változatok
Korábban több elektronikai konszern, köztük a Casio Computer próbálkozott azzal, hogy mobiltelefonokhoz feltöltést nem igénylő, metanollal működő üzemanyagcellákat dobjon piacra.
A Toshiba tavaly márciusban mutatta be a noteszgépeket ellátni képes üzemanyagcella első kísérleti változatát. Ezek az üzemanyagcellák a cserélhető apró metanoltartályok segítségével 12 wattos átlagos teljesítményra képesek, és hálózattól függetlenül akár öt órán át működtetik a hordozható számítógépeket.