További Hardver cikkek
Hardverfronton nem lesz annyira izgalmas 2008, mint 2007, pláne nem, mint 2006. Nem jönnek új konzolok, nem jelenik meg a történelem során először iPhone, bulvárszempontból kevéssé érdekes, technológiai értelemben jelentős áttörésekről viszont mindenképp beszámolhatunk. Jövőre érkezik például az új Intel-processzor, a Nehalem. Ez a Core 2-es architektúrát váltja (aminek meg a fél évtizeden keresztül uralkodó Pentium 4-es volt az elődje), és igazi vadállatról beszélhetünk, sőt, szakértők szerint az új csip jelenti az 1995-ös Pentium Pro óta a legjelentősebb változást. A processzorba integrált memóriavezérlő kerül, készülhet belőle nyolcmagos verzió is, és lesz olyan modell, amibe grafikus gyorsítót raknak. A brutális teljesítmény ellenére a csipek fogyasztása várhatóan nem lesz nagyobb, mint az aktuális generációé.
Végveszélyben
Az AMD ehhez képest nem sokat tud felmutatni, az első félévben valószínűleg leköti a gyártót a Barcelonával kapcsolatos problémák orvoslása, meg a világ első hárommagos processzorának a piacra dobása. A Core 2-esekkel is csak alig versenyképes Barcelona mindenesetre nehezen állja majd a sarat a Nehalemekkel szemben, a Bulldozer és Fusion kódnévre hallgató következő generációs csipek meg legkorábban 2009-ben kerülnek piacra. Rossz hír ez a megroggyant anyagi hátterű AMD-nek, és bár a befektetők életben tarthatják a vállalatot, lehet, hogy 2008 lesz az az év, amikor egyszereplőssé válik az x86-os processzorpiac.
A grafikus kártyák piacán sem lesz áttörés, a DirectX 10-es gyorsítókat már 2006 vége óta lehet kapni, új interfész viszont nem várható, úgyhogy 2008 a meglévő technológiák tökéletesítésével telik majd. Jön a Geforce 9-es, aminek a teljesítménye eléri az egy teraflopsot, ami egybillió lebegőpontos műveletet jelent másodpercenként. Az Ati az R700 kódnevű csippel vág majd vissza, amiről csak annyit tudni, hogy akár 1,2 milliárd tranzisztor is lehet majd a négymagos verzióban.
Várhatóan még inkább elterjednek a merevlemezeket leváltó ssd-k, amik egyelőre még drágák, és kérdéses, hogy hosszútávon mennyire megbízhatók, de egészen biztosan jobban passzolnak a laptopokhoz, mint elődeik. Óriási piaca van az olcsó gépeknek is, valószínűleg piacra kerül az Asus Eee második generációja, és az is biztos, hogy több gyártó is készít majd hasonló modellt. Az Apple várhatóan elkészíti a MacBook Pro ultrahordozható verzióját, és tovább növekedik az iPodok kapacitása is. Remélhetőleg 2008-ban eljut Európába, Magyarországra a Microsoft Zune is, de az szinte biztos, hogy az iPhone hazai bemutatásával egy időben megnyílik az Apple online zeneáruházának, az iTunesnak a magyar verziója.
Jön, jön, jön!
Nem kell nagy jóstehetség, hogy megmondjuk, mi lesz 2008 elsőszámú videojátéka: a Grand Theft Auto 4. A legutóbbi három részből 12, 15, illetve 20 millió fogyott, és a gamerankigns.com statisztikája szerint mindhárom ott van az elmúlt nyolc év húsz legjobb játéka között. A gengszterszimulátor új epizódja végre az újgenerációs konzolokhoz méltó kivitelezést kap; garantált bestseller.
Megjelennek a Playstation 3-at feltámasztani hivatott szuperjátékok is: a Japánt őrületbe kergető szerepjáték-sorozat legújabb része, a Final Fantasy 13, a szuperkémes akciójáték Metal Gear Solid 4, és a minden idők legjobb autóversenyének ígért Gran Turismo 5 (vegyük észre a sorszámokat, és siránkozzunk kicsit az újdonságok hiányán). Ezzel szemben az Xbox360 legfeljebb a mese-szerepjáték Fable 2-t, a Wii pedig a Mariot és barátait egy verekedős játékba összehívó Super Smash Bros Brawlt tudja felmutatni. Persze a Wii-nek úgyis mindegy, már akkor leverte eladásokban a vetélytársakat, amikor még nem volt rá egy értelmes játék sem.
Pécés fronton az egysejtű léttől a galaktikus birodalom kiépítéséig tartó stratégiai megajáték, a Spore ígérkezik nagy durranásnak, no meg a legendás Starcraft folytatása újabb véres galaktikus ütközetekkel. Meg persze jön a Warhammer Online, amitől nem kevesebbet várnak, minthogy megrengetheti a World of Warcraft trónját az online szerepjátékok között.
És új év, új remények: talán még a Duke Nukem Forever is megjelenhet 2008-ban.
Olcsó 3G
Idén forradalmi változások történtek a mobiliparágban, és ezek határozzák majd meg a jövő év eseményeit. Most több mint négyszáz készülékkel elérhető a szélessávú mobilhálózat, és e szám jövőre a sokszorosára nő, hiszen nemcsak mobiltelefonok és adatkártyák lesznek, hanem olyan médialejátszók, elektronikus könyvek és más egyéb kütyük is, amelyekkel a felhasználók számítógép közbeiktatása nélkül tudnak majd zenéket, videókat vagy könyveket vásárolni. Magyarán 2008-ban már piszokul olcsón lehet majd 3G/hsdpa-készüléket szerezni. Tovább menetelnek előre a mobilszolgáltatók is, hiszen ha nem adnak nagy lefedettséget és megbízható hozzáférést, akkor az emberek nem a mobilinterneten fognak tartalmat letölteni, és pénzt költeni.
Reménykedünk benne, hogy jövőre már mobillal fizethetünk a kóláért, az ebédünkért, a buszjegyért és a bérletért (akár menet közben is), sőt akár repülőjegyet vagy kotont is vehetünk, ha éppen nincs nálunk más fizetőeszköz.
A készülékek terén gyökeres változásokat várunk. Egyrészt folytatódik a már jól ismert verkli, azaz a gyártók egyre több új funkciót építenek bele a készülékeibe: nőnek a megapixelek, szaporodnak a megabit per másodpercek és gyűlnek a gigabájtok. Ugyanakkor rengeteg újítást hozhat a műholdas navigáció térnyerése, hiszen a beépített GPS segítségével nagyszerű helyfüggő szolgáltatások nyújthatók. Megismerhetjük a közeli mozi műsorát, ismeretlen környéken percek alatt találhatunk majd bankfiókot, postát vagy kocsmát.
Magyar iPhone
A mobilok formája nem maradhat a régi. Eddig a gyártók el tudták hitetni velünk, hogy igenis muszáj két négyzet-milliméteres gombokat tenniük a készülékekre, csakhogy idén nyáron megjelent az iPhone, amihez képest az összes többi mobil interfésze gagyi. Márpedig a vásárlók nagy része nem azt nézi, hogy mit tud a készülék, hanem azt, hogy miként tudja. Már most sokan próbálják utánozni az Apple mobilját, de nem túl sok eredménnyel, talán jövőre sikerrel járnak.
Az év második felében megjelenik az iPhone második generációja, amely az elemzők várakozása szerint nemcsak szélessávú eléréssel lesz felszerelve, hanem műholdas navigációval is. A hazai vásárlók szempontjából fontosabb, hogy jövőre Magyarországon is piacra kerül az Apple telefonja, méghozzá a T-Mobile kínálatában, igaz, erre még legalább nyolc-kilenc hónapot várni kell.
Több készüléken megjelenik a Google Android operációs rendszer, amelyet a mobiloperátorok saját szájízük szerint átalakíthatnak, és így a felhasználók arcába tolhatják fizetős szolgáltatásaikat. A Nokia biztosan megjelenik érintőkijelzős modellel. A vezető mobilgyártó drágább készülékeiről olyan zeneboltot lehet majd elérni, ahonnan egy éven át ingyen lehet letölteni zenéket. Egyesek sokat várnak a mobiltévétől is, mi inkább tágra nyílt szemekkel várjuk, hogy vajon mi sül ki belőle.
A lánclevelek 2008-ban sem kímélik a postafiókunkat. Lesz majd véradásra buzdító, arrogáns és szuperveszélyes számítógépes vírussal riogató, és szinte száz százalék, hogy lesz egy olyan, ami szerint augusztusban a Mars akkorának látszik, mint a telihold. Ugyanis utóbbi az a fajta lánclevél, ami minden év júliusában menetrendszerűen megérkezik.