A Giove-B-t idén áprilisban lőtték fel, több évvel a 2005 végén felbocsátott Giove-A után. A két tesztműhold feladata a Galileo projekt előkészítése, amelynek keretében összesen 30 műholdat terveznek fellőni 2013-ig. Az európai űrügynökség, az ESA projektje az amerikai Global Positioning Systemhez, vagyis a GPS-hez hasonló navigációs rendszer, a tervezők szándéka szerint azonban pontosabb és korszerűbb lesz annál.
A két Giove műhold nagyjából 24 ezer kilométeres magasságban kering a Föld körül. Ebben a magasságban intenzív sugárzási zóna található: a kozmoszból nagy energiájú, gyors részecskék érkeznek, amelyek elronthatják egy űreszköz elektronikáját. Valószínűleg egy ilyen sugárzáslöket miatt kapcsolt a Giove-B biztonságos offline üzemmódba, és majdnem egy hétig csak az alapvető elektronikai funkciói működtek. Az ESA szakemberei ezután újra életet lehetlek a műholdba, most azt vizsgálják, hogy mi okozta a hibát. A sugárzással szemben a lehető legjobban védettnek kell lenniük a Galileo műholdjainak, ezért lenne fontos rájönni, pontosan mi okozta a leállást. A Giove-A egyébként nem kapcsolt ki.
Nem ez az első fiaskó a projekt történetében. A Galileót már sokat támadták a projekt állandó csúszásai miatt - eredetileg 2008, majd 2011 és 2012 volt a rendszer befejezésének dátuma, most 2013-nál tartunk. Tavaly azért került válságba a projekt, mert a rendszer építésében részt vevő országok vállalatai nem tudtak megegyezni, hogyan osszák fel egymás között a feladatokat.