A hagyományos mikrofonokhoz hasonlóan a berendezésben membránt alkalmaznak a hanghullámok felfogására. A membrán rezgéseit azonban nem elektromágneses, hanem optikai úton fogják fel.
Tükrös a mebrán
Az alkalmazott eljárás alapját a rezgő felület konfokális fénnyel való pásztázása jelenti. A fénydiódából üvegszálon érkező fényt egy sor lencsén vezetik át, majd a membrán tükröző felületére fókuszálják.
A visszavert jel szintén lencséken keresztül jut a jelfogó üvegszálba. Amikor a membránt a hanghullámok rezgésbe hozzák, a fényjel is változik. A mikrofontól biztos távolságban elhelyezett érzékelő az optikai úton továbbított jelet elektromos formára alakítja.
MR-ben is használható
Az optikai mikrofon előnye, hogy nem érzékeny a rendkívül erős mágneses mezőkre, amelyek például a mágneses magrezonancián alapuló tomográf (MR) közelében jelentkeznek. A betegnek így lehetősége van arra, hogy az MR-vizsgálat alatt kommunikáljon a külvilággal.
Ezen kívül kifejlesztői szerint az optikai mikrofon használható lesz a rendkívül robbanásveszélyes vagy szélsőségesen magas páratartalmú helyiségekben is. Ezen kívül hasznát vehetik a zenészek és az énekesek az izzasztó fellépéseik során.