További Hardver cikkek
Bekövetkezett a tragédia. Korábban önfeledten lehetett fikázni a hazai boltosokat meg nagykereskedőket, hogy milyen drágán adják a számítástechnikai eszközöket. Sokba kerül az alaplap, egy vagyon a processzor, anyagi romlásba taszít egész kontinenseket a memória ára, írtuk. Ennek most vége. Megnéztük tíz termék árát egy magyar gyűjtőoldalon, majd osztrák társán, és arra a következtetésre jutottunk, hogy lényegében nincs árkülönbség a két ország között.
Processzort a processzorboltból
Nem szabadna az eredményen meglepődni, a beszerzési árak hasonlók, a piac méretében sincs nagyságrendbeli különbség, a forgalmi adó is 20 százalékos mindkét országban, de az elmélet idáig nem igazolta a gyakorlatot.
A négymagos Core 2 Quad processzor például fillérre pontosan ugyanannyiba kerül mindkét országban, de nincs érezhető különbség a Wii, az Xbox 360 és a PlayStation 3 áraiban sem: a legnagyobb eltérést a Nintendo konzolja mutatja, amit háromezer forinttal lehet olcsóbban megkapni a határ túloldalán.
|
Azért akadnak olyan tételek, amikért máig megéri Ausztriába látogatni, az AMD Athlon X2 6000+ például tízezer forinttal olcsóbb, és lehet valamennyit spórolni akkor is, ha valaki Ati Radeon X1950 Pro grafikus kártya vásárlására adja a fejét. De érdemes bevásárlóturistáskodni az osztrákoknak is, jelentős összegeket spórolhat meg magának a jódlizó gémer, ha Magyarországon veszi a Geforce 8800 GTX-et, vagy a DDR2-es memóriát, az árkülönbségből bármelyik csárdában kijön egy lecsó.
Összességében mégsem szabad kimozdulni otthonról. Az összesített árkülönbség ugyanis alig éri el az 1,4 százalékot, amit nálunk 693 ezer forintból lehet megvenni, az Ausztriában 703 ezerbe kerül. Tízezer forintból viszont nem lehet oda-vissza megjárni a két várost, hiába veszünk három konzolt, négy processzort, két grafikuskártyát meg egy memóriát, nem éri meg az utazás. Akkor meg minek.
Repülni jó
Valamivel jobb ötlet átugrani az Egyesült Államokba, a világ egyik legnagyobb pc-s piacának még mindig óriási az árelőnye. A Nintendo Wii például már 46 ezer forintból kijön a tengerentúlon, 24 ezret lehet spórolni az Xbox 360 Premiummal, közel harmincezret a 8-as Geforce-szal, és 17 ezret a négymagos Intellel.
Ami a két európai országban 700 ezer forintba kerül, az az Egyesült Államokban 565 ezerből jön ki. A különbség 23 százalék, ez a repülőjegyre ugyan nem elég, viszont pontosan megmutatja, hogy miért drágább Ausztria és Magyarország: a 20 százalékos áfa adja az eltérés jelentős részét. Az amerikai árakon ugyanis nincs rajta az általános forgalmi adó, ami államoktól függően változik, de legfeljebb 10 százalék.
Úgyhogy lehet örülni. Olcsók lettünk.