Fejlett országokban a kórházak is használják az RFID-csipeket, ami sok kockázattal jár. Az Egyesült Államokban egy esetben agyba ültetett szonda működését zavarta meg egy rádiós jel. A holland kutatók ugyanakkor nem szeretnék, ha kitiltanák az új technológiát a kórtermekből, ehelyett jobb mérnöki munkával tennék biztonságosabbá a készülékeket.
Erik Jan van Lieshout és munkatársai az amszterdami egyetemen korábban a mobiltelefonok káros hatását is kimutatták, lényegében ezért vágtak bele az RFID technológia tanulmányozásába. Az RFID-címkék is rádiohullámok segítségével kommunikálnak a leolvasókkal. Ezek a címkék először az áruszállításban jelentek meg a vonalkód alternatívájaként, de a kórházakban is nagyon hasznosak lehetnek. Kicsit bizarr példát hoz fel a New Scientist: ha a műtéteknél használt eszközöket felcímkézik, egy leolvasó könnyen kideríti, hogy a betegben maradt-e egy törlőkendő. Emellett az RFID-s karszalaggal ellátott betegek könnyebben azonosíthatók, és elkerülhetőek a kínos incidensek, amikor nem a megfelelő beteget műtik meg.
Eddig azonban keveset tudtunk arról, hogy az elektromágneses tér miként befolyásolja az életmentő eszközök működését. Lieshout kutatócsoportja több tucat eszközt tesztelt RFID-leolvasók közelében. Ha a jel hatására leállt egy eszköz, a kutatók egyre távolabb vitték a leolvasótól, egészen addig, amíg meg nem szűnt az interferencia. Ha viszont az első próbálkozás nem okozott leállást, addig közelítették egymáshoz a kütyüket, amíg le nem álltak. Így mindegyik eszköznek meg tudták határozni az érzékenységét.
Gyógyszerhiány
Negyvenegy orvosi eszközzel százhuszonhárom tesztet végeztek el. Harmincnégy leállás volt, és ebből huszonkettő komolyan veszélyeztette volna a pácienseket. Például kilencből nyolc fecskendőt teljesen blokkolt a rádiós jel, tehát a páciensek nem kapták volna meg a gyógyszerüket. A kritikus helyzetben lévő betegeknek az élete függ ezektől az eszközöktől. Az is kiderült, hogy a régebbi gyártmányú eszközök kevésbé érzékenyek az RFID-re.
Lieshout szerint az RFID és más vezeték nélküli eszközök segítségével csökkenthetőek az orvosi hibák, és jelentősen egyszerűsíthető az ápolók munkája, tehát nem lenne jó, ha egyszerűen betiltanák ezeket az eszközöket. Inkább azt javasolják, hogy a gyártók tervezzék át a készülékeket, hogy azok jobban ellenálljanak a rádióhullámoknak.