További Hardver cikkek
Noel Sharkey, a sheffieldi egyetem robotszakértője szerdán egy londoni konferencián a hadiipar robotfejlesztéseiről beszélve félelmének adott hangot – írja New Scientist. A kutató egy korábbi tudományos publicisztikában is jelezte már aggályait.
Félnek az önálló fegyverektől
Az Egyesült Államok több mint négyezer félautomata robotot "állomásoztat" Irakban, más országok (Kanada, Dél-Korea, több európai nemzet, Izrael) pedig hasonló fejlesztéseken dolgoznak. Az USA védelmi minisztériuma decemberben hozott nyilvánosságra egy dokumentumot, amiben robotfegyverek fejlesztését sürgeti 2010-ig – a dokumentum 4 milliárd dollárral számol, ami a későbbiekben 24 milliárdra nőne.
Mint Sharkey elmondta, e projektek többségében már olyan robotokat fejlesztenek, amelyek az emberi segítségtől függetlenül tudnának döntést hozni, hogy mikor és kire kell támadniuk (a Pentagon két éven belül szeretne ilyen fegyvert birtokolni). A kutató szerint a robotok mesterséges intelligenciájának kutatása még nem tart ott, hogy egy ilyen eszköz a civilek számára biztonságos legyen. Sharkey azt javasolta, hogy a kormányok képviselői üljenek össze a robotika legnevesebb mérnökeivel, és ütemezzék újra a jelenlegi terveket. A kutató szerint a jelenlegi helyzetben szükség lenne egy határozatlan idejű tiltó egyezményre is. "Miután megjelent a publicisztikám, az Egyesült Államoknak dolgozó katonai mérnököktől kaptam levelet. Egyetértettek velem, és megköszönték, amiért hangot adtam aggályaimnak" – nyilatkozta Sharkey a lapnak.
Humánus robotok?
Ronald Arkin, a Georgiai Műszaki Egyetem robotikakutatója szerint Sharkey félelmei nem alaptalanok, és valóban szükség volna tudományos diskurzusra. Arkin ugyanakkor rámutatott arra, hogy az emberi katonák nem tartanak be minden szabályt a harcmezőn. A kutató szerint a robotok lehetnek a jövő háborúinak etikusan harcoló katonái. A tudós olyan döntéshozó rendszer fejlesztését sürgeti, ami a genfi egyezmény és a harci bevetések hasonló szabályai szerint jár el.
Arkin példaként hozott fel egy iraki esetet, amikor amerikai katonák Apache helikopterről lőttek le három embert, aki aknákat készült lerakni egy út mellett. A három ember közül kettő meghalt, egy pedig láthatóan súlyosan megsebesült és harcképtelenné vált, a fegyvert kezelő katona felettese mégis elrendelte a harmadik iraki megölését is. "Egy automata rendszert létre lehetne hozni úgy, hogy hasonló helyzetben ne tüzeljen a súlyos sebesültekre, akik tulajdonképpen hadifoglyok" – mondta Arkin. A kutató odáig is elmenne, hogy az emberi életet védve akár a parancsmegtagadás lehetőségét is beépítené egy ilyen rendszerbe. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem emberi intelligenciával rendelkező robotokat, hanem inkább harci helyzetekre specializált automatákat képzel el a jövő harcmezőin.