Kis lépés az embernek
A WL-16 összesen tizenkét hidraulikus munkahenger segítségével mozgatja a lábait, így előre, hátra és oldalirányba is képes haladni. A fejlesztőcsoport jelenleg azon munkálkodik, hogy a robot valódi lépcsőket is meg tudjon mászni, a WL-16 ugyanis egyelőre csak néhány milliméteres magasságba tudja felemelni a lábfejét.
A WL-16 átlagosan harminc centiméteres lépésekkel közlekedik, de százharminchat centiméter széles terpeszállásra is képes. A prototípus rádióirányítású, de a kutatócsoport a jövőben botkormánnyal akarja felszerelni. Egy működőképes változat kifejlesztéséhez azonban legalább két év szükséges, mondta Acsuo Takanisi, a Vaszeda Egyetem munkatársa.
Terepre mennek
"Már jó ideje rendelkezünk erős robotokkal, de azokat nem emberek cipelésére tervezték. Azt azonban nem tudom megmondani, hogy a WL-16 mennyire felhasználóbarát, és hogy biztonságos-e" - mondta Ron Arkin, a Sony robotikai szakértője a New Scientistnek.
A tudományos magazin szerint már számos olyan kisméretű robot készült, amely a nehezen járható terepen is képes haladni. Az egyik kukacszerű eszköz mágneses folyadék segítségével halad előre, egy kígyószerű robot pedig egy intelligens szoftver segítségével változtatja meg a mozgását, ha változnak a terepviszonyok. Egy labda alakú robot ugrással és pattogással próbál előrehaladni a hepehupás talajon, de ezek közül egyik sem alkalmas az emberszállításra.