További Hardver cikkek
Nem játékra való
Az MDGrape3 első mintadarabjait kifejezetten élettudományokkal kapcsolatos kutatásokra fejlesztették ki, de ezek még csak másodpercenként 230 milliárd művelet tudnak elvégezni. A processzor érdekessége, hogy alig 350 megahertzen fut, mégis sokkal gyorsabban dolgozik, mint a fogyasztói piacon kapható több gigahertzes lapkák.
A nagy teljesítmény a különleges kialakításnak köszönhető, mondta el a Cnetnek Makoto Tanji, a RIKEN fejlesztői csoportjának tagja. A processzor ugyanis arra lett felkészítve, hogy viszonylag kis adatcsomagokon egymás után nagyon hasonló számításokat tudjon elvégezni. Ilyen műveletekre főképp az élettudományok és a nanotechnológia területén van szükség, például amikor a kutatóknak azt kell kideríteniük, hogy egy fehérje miként viselkedik több ezer különféle molekula társaságában. Az MDGrape3 processzor tehát a Doom3 futtatására nem éppen alkalmas, de bizonyos területeken verhetetlen.
Csillagok és fehérjék
A tokiói egyetem tizenöt évvel ezelőtt indította el az MDGrape projektet, melynek keretében csillagászoknak készítettek speciális processzorokat. A világ egyik legnagyobb biotechnológiai intézete, a RIKEN fejlesztőmérnökei évekig dolgoztak azon, hogy a chipet élettudományok kutatására is alkalmassá tegyék. A munkacsoport a Protein 3000 projekt keretében olyan számítógépeket fog létrehozni, amelyekkel háromezer fehérje jellegzetességeit vizsgálják meg. A gépek körülbelül 2007-re készülnek el. A tokiói egyetem egyébként olyan általános célú processzor kifejlesztésén is dolgozik, amely egy teraflopos, azaz milliószor millió számítási művelet elvégzésre képes.
Az MDGrape3 felépítése alapvetően más, mint a hagyományos asztali processzoroké, ugyanis egyszerre húsz futószalagon végez számításokat, míg a kereskedelmi forgalomban kapható processzorok csak egy vagy két futószalagon. Az adatokat egyszerre több különböző futószalagra nyomják fel, és a chip szabályrendszere miatt kevés a felesleges vagy párhuzamos számítás.
Az újításoknak köszönhetően a 350 megahertzes MDGrape3 igen olcsó megoldás: egyetlen gigaflop csupán tizenöt dollárba kerül. A Pentium 4 esetében négyszáz, az IBM Blue Gene gépében hatszáznegyven, a világelső NEC Earth Simulator szuperszámítógépben négyezer dollárba kerül ugyanekkora számítási teljesítmény. Az MDGrape3 fogyasztása is verhetetlen: egyetlen gigaflop 0.1 wattot igényel, ezzel szemben a 3 gigahertzes Pentium 4 tizennégy wattot, az IBM gépe hat wattot, a NEC gépe 128 wattot.