A jelenlegi TFT kijelzők képpontonként három subpixellel rendelkeznek. A háttérvilágítás fehér színét minden subpixel a három alapszínre bontja szét. A színek megjelenítéséhez a subpixelek folyamatosan változtatják fényáteresztő képességüket.
Nagy a veszteség
A fehér képpont létrehozása mostanáig úgy történt, hogy mind a három subpixel teljesen kinyílt, és összeolvadt a három alapszín. A színszűrő technológiája miatt azonban a kijelző legalább kétharmadát elnyeli a háttérvilágításból eredő fénynek.
A Samsung most minden képpontot egy szűretlen fehér subpixellel lát el. Ezáltal jobb a háttérvilágítás kihasználása például fehér háttéren fekete szöveg megjelenítésekor. A Samsung szerint a négyszínű TFT átlagosan 50 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt, mint hagyományos RGB kivitelű társai.
Pasztellszínekkel összejöhet
Független szakértők szerint azonban a Samsung kicsit túlbecsüli a megtakarítás lehetséges mértékét. Hiszen elég ha csak egy piros képpontot kell megjeleníteni a képernyőn, a kieső fehér képpont onnantól veszteséget jelent, és fel kell emelni a teljes háttérvilágítás intenzitását.
Ha a négyszínű TFT technológia valaha megveti a lábát a noteszgépek piacán, a takarékos üzemmódokban alighanem meg kell válni a élénk színű megjelenítéstől és a tarka háttérképtől. Elemzők szerit csak a szürke különböző árnyalatai és a pasztellszínek mellett jelentkezhet valódi megtakarítás.
- Budapest, eladó lakás
- Alapterület 60 m2 Szobák 3 db Vételár 57,5 M Ft
- Budapest, XIV. kerület Bosnyák utca 14.
- Alapterület 57 m2 Szobák 2+1 db Vételár 54,89 M Ft
Rovataink a Facebookon